Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkają w USA ale mają sentyment do Radomia

Barbara Koś
Na wystawie poświęconej Dorze Zaindenweber: od lewej Dora na tle swojego portretu z młodości i Susan.
Na wystawie poświęconej Dorze Zaindenweber: od lewej Dora na tle swojego portretu z młodości i Susan. Barbara Koś
III spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" rozpoczęte.
- Radom traktuję wciąż jakom moje miasto – mówiła Dora Zaidenweber podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej. Od lewej: Agnieszka Wójcik, tłumaczka,
- Radom traktuję wciąż jakom moje miasto – mówiła Dora Zaidenweber podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej. Od lewej: Agnieszka Wójcik, tłumaczka, Susan Weinberg, Dora Zaidenweber i Jakub Mitek. Barbara Koś

- Radom traktuję wciąż jakom moje miasto - mówiła Dora Zaidenweber podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej. Od lewej: Agnieszka Wójcik, tłumaczka, Susan Weinberg, Dora Zaidenweber i Jakub Mitek.
(fot. Barbara Koś)

- Mimo tragedii jaka naznaczyła moje życie dziękuję losowi za wszystko - mówiła we wtorek w Resursie Obywatelskiej 87 - letnia Dora Zaidenweber, urodzona Radomiu uczennica przedwojennego żydowskiego Gimnazjum Towarzystwa "Przyjaciół Wiedzy" w Radomiu potem więźniarka Oświęcimia i innych obozów śmierci.

Dora Zaidenweber i towarzysząca jej Susan Weinberg, mająca rodzinne korzenie w Radomiu gościły w Resursie Obywatelskiej w ramach III Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad". W Resursie obie panie spotkały się z młodzieżą radomskich szkół.

Mimo ponad 60 - letniego pobytu w USA pani Dora mówiła znakomicie po polsku. Tylko czasami brakujące słowo podrzucał jej Jakub Mitek prowadzący spotkanie.

- Czułam się zawsze i Żydówką i Polka -- opowiadała Dora Zaidenweber. - Jako dziecko mieszkałam z rodzicami przy ulicy Reja 8. Na przeciwko był kościół ewangelicki. Istniały w Radomiu różne wyznania lecz wszyscy czuliśmy się polskim narodem.

Podczas wojny Dora, wówczas Eiger, przebywała w radomskim getcie. Tu poślubiła swego męża, który także ocalał i z którym byli potem ponad 60 lat.

Z getta Dora została wywieziona do Oświęcimia. Tam przeżyła selekcję przed doktorem Mengele.

Później - ocalała w "marszach śmierci" - przebywała w obozach w Buchenwaldzie i w Bergen Belsen. Po oswobodzeniu obozu przez Brytyjczyków wyjechała do USA, gdzie mieszka do dziś w mieście Minneapolis w stanie Minnesota.

W Radomiu jest już po raz piąty. - Przyjechałam po raz pierwszy z córką w 1976 roku - wspominała Dora Zaidenweber. - Potem, w 1991 roku, z synem. Później przyjeżdżałam z wnukami. Radom jest bardzo gościnnym miastem.

Susan Weinberg - to amerykańska artystka, malarka, pochodzenia żydowskiego. Jej przodkowie wywodzili z Radomia. Od lat interesuje się losami radomskich Żydów, jest współautorką strony internetowej poświęconej społeczności żydowskiej Radomia, a także autorką wywiadu rzeki z Dorą Zaidenweber.

- Interesuję się genealogią - mówiła Susan Weinberg. - Dlatego udało się odszukać korzenie mojego rodu w Radomiu. Najstarszy przodek zapisany jest w dokumentach w roku 1774!

Po południu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i fotografii "Dziura w czasie" autorstwa Susan Weinberg i Dory Zaidenweber.

Spotkanie z paniami zainaugurowało III Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" odbywające się od 2009 roku w Resursie Obywatelskiej. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w mieście mające przypominać o dawnej obecności w Radomiu społeczności żydowskiej.

Spotkania potrwają do piątku, 16 kwietnia.

- Na wystawie malarstwa Susan Weinberg inspirowanego postaciami radomskich Żydów: od lewej Dora Zaidenweber i Susan Weinberg.
- Na wystawie malarstwa Susan Weinberg inspirowanego postaciami radomskich Żydów: od lewej Dora Zaidenweber i Susan Weinberg. Barbara Koś

- Na wystawie malarstwa Susan Weinberg inspirowanego postaciami radomskich Żydów: od lewej Dora Zaidenweber i Susan Weinberg.
(fot. Barbara Koś)

Dora Zaidenweber wśród  gości z Izraela przebywających w Radomiu i obecnych na spotkaniu w Resursie.
Dora Zaidenweber wśród gości z Izraela przebywających w Radomiu i obecnych na spotkaniu w Resursie. Barbara Koś

Dora Zaidenweber wśród gości z Izraela przebywających w Radomiu i obecnych na spotkaniu w Resursie.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie