Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ustronia boją się szkodliwego azbestu

/wit/
Mieszkańcy wieżowca przy Sandomierskiej 16 mają wątpliwości czy płyty ze szkodliwym dla zdrowia azbestem w odpowiedni sposób są demontowane z budynku i zabezpieczane.
Mieszkańcy wieżowca przy Sandomierskiej 16 mają wątpliwości czy płyty ze szkodliwym dla zdrowia azbestem w odpowiedni sposób są demontowane z budynku i zabezpieczane. Tadeusz Klocek
Lokatorzy mają zastrzeżenia.

Co z elementami zawierającymi azbest?

Co z elementami zawierającymi azbest?

Na wykonawcy prac, polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest, ciąży obowiązek zgłoszenia ich, (jeszcze przed przystąpieniem do ich wykonywania) właściwemu organowi nadzoru budowlanego oraz okręgowemu inspektorowi pracy. Działania polegające na oczyszczaniu budynków z azbestu mogą być wykonywane przez firmy posiadających odpowiednie wyposażenie techniczne, zatrudniające pracowników przeszkolonych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w kontakcie z azbestem lub wyrobami zawierającymi azbest.

Wieżowiec przy Sandomierskiej 16 w Radomiu zyskuje nową elewację. Robotnicy demontują płyty betonowo-azbestowe. Mieszkańców niepokoi sposób ich zdejmowania. - Przepisy mówią, że powinny być demontowane w całości, my zaś widzimy jak robotnicy uderzają w nie młotkiem, wiercą, a odłamki i pył trafiają do naszych mieszkań. To szkodliwe dla zdrowia - alarmują.

O sprawie poinformowało nas kilku mieszkańców tego bloku.

- Cieszymy się, że wieżowiec doczekał się remontu, że zostanie docieplony i zmieni wygląd, ale niepokoi nas, że nie przestrzegane są normy bezpieczeństwa - mówi jeden z lokatorów (nazwisko do wiadomości redakcji). - Płyty, które są demontowane z budynku zawierają włókna azbestu, tan jak wiadomo jest niebezpieczny dla zdrowia - dodaje.

Inny z mieszkańców twierdzi, że robotnicy w trudne do demontażu płyty uderzają młotkiem, albo wiercą.
- Wtedy płyta pęka na kawałki. Pełno przy tym pyłu, odłamków. Boimy się o własne zdrowie, mamy małe dzieci. Wciąż tyle się mówi o szkodliwości tego pyłu - zaznacza mężczyzna.

Jerzy Dąbrowski, prezes zarządu do spraw technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej "Ustronie" twierdzi, że demontaż materiałów zawierających azbest wykonywany jest z zastosowaniem specjalistycznych technologii demontażu, przez wyłonioną w przetargu firmę.

- To duża inwestycja, bo prace obejmują bloki przy Sandomierskiej 16 i Osiedlowej 15. Na prowadzone działania mamy wszelkie potrzebne zezwolenia i pełną dokumentację. Również zapewnienie firmy wykonującej prace, że będą one tak prowadzone by jak najmniej zakłócać spokój mieszkańców. Nie ma mowy o działaniu niezgodnym z przepisami także w kwestii demontażu płyt i ich zabezpieczaniu - zaznacza prezes Dąbrowski.

Mieszkańcy mają wątpliwości co do zabezpieczania płyt zawierających azbest.

- Widziałem jak pakowano je razem z innymi odpadkami - dodaje lokator.

- Płyty są pakowanie w specjalne folie i przewożone w zabezpieczeniu do utylizacji odpadów - usłyszeliśmy w Spółdzielni.

Ocieplenia bloków to jedno z priorytetowych zadań dla Spółdzielni Ustronie.

- Decydują o tym głównie względy techniczne. Jeśli płyty są poluzowane, to w przypadku dużego wiatru mogą zagrażać bezpieczeństwu, dlatego konieczny jest ich demontaż - zaznacza prezes Dąbrowski.

W przyszłym roku podobny zabieg czeka bloki przy Sandomierskiej 11 i 13, a także Osiedlowej 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie