Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zwolenia uczcili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Była uroczysta msza święta i apel pod pomnikiem. Zobacz zdjęcia

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Uroczystość odbyła się w niedzielę, 7 sierpnia.
Uroczystość odbyła się w niedzielę, 7 sierpnia. Urząd Miejski w Zwoleniu
W niedzielę, 7 sierpnia, odbyły się w Zwoleniu uroczyste obchody upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas wydarzenia odbyła się msza święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu oraz apel pamięci pod Pomnikiem Męczeństwa - Ścianą Straceń.

Zwoleń uczcił 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Była uroczysta msza święta i apel pod pomnikiem

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10. od uroczystego nabożeństwa odprawionego w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Liturgii odprawionej w intencji ojczyzny oraz poległych w powstaniu bohaterów przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Piotr Walkiewicz.

Następnie przybyłe na uroczystość delegacje w asyście pocztów sztandarowych: Urzędu Miejskiego w Zwoleniu oraz Związku Harcerstwa Polskiego przemaszerowały pod Pomnik Męczeństwa - Ścianę Straceń, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego, składając kwiaty oddały hołd bohaterom poległym podczas walk powstańczych.

Dopełnieniem obchodów było przemówienie okolicznościowe burmistrza Arkadiusza Sulimy, który przytoczył krótką historię wydarzeń sprzed 78 lat. W swojej wypowiedzi zaapelował do zgromadzonych by każdy z nas pamiętał o powstańczej walce o wolność Polski.

Szanowni państwo, przybyliśmy tutaj aby zmierzyć się z pewnym etapem historii, historii która dla nas Polaków odgrywa bardzo ważną rolę, historii tragicznej gdyż Powstanie Warszawskie było jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Nasz dzisiejszy udział w tej uroczystości to wyraz solidarności z ideałami żołnierzy Polski walczącej. Upamiętniamy dziś 78. rocznicę wybuchu Powstania oraz pamięć tych którzy zginęli za wolność stolicy i niepodległość Polski. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi powinniśmy brać dziś przykład. By zrozumieć w pełni przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego oraz stopień determinacji walczących o wolność mieszkańców stolicy należy uświadomić sobie, jak wielkiej opresji poddana była Warszawa w latach okupacji. Niemcy planowo niszczyli Warszawę (…) Naziści brutalnie zrównywali miasto z ziemią, mordując okrutnie mężczyzn, kobiety i dzieci. Chciano na zawsze unicestwić nasz naród, zabijając w nim wolę przetrwania. Ale nikomu nie udało się zniszczyć odwagi i siły, które znamionują charakter Polaków.

- mówił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia.

Burmistrz podziękował wszystkim uczestnikom wydarzenia za obecność. Podkreślił, że właśnie ta obecność, jest nie tylko hołdem złożonym osobom, które zginęły w czasie walk, ale również deklaracją pamięci bohaterstwa i męstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie