Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanki Radomia i regionu chętniej dbają o swoje zdrowie

/wit/
- Badanie jest krótkie i bezbolesne. Dawka promieniowania  niska i uważana za nieszkodliwą - tłumaczy Ewelina Dolega, technik elektroradiolog.
- Badanie jest krótkie i bezbolesne. Dawka promieniowania niska i uważana za nieszkodliwą - tłumaczy Ewelina Dolega, technik elektroradiolog. Łukasz Wójcik
A wszystko po głośnym wyznaniu Angeliny Jolie

Gdzie badanie?

Gdzie badanie?

Mammografię, bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego mogą wykonać panie w wieku 50-69 lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny przy ulicy Aleksandrowicza 5, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Lekarskiej 4, a także Poradni Profilaktyki Chorób Piersi NZOZ Diamed przy ulicy Suchej 2/13. Mammografami dysponują także szpitale w Lipsku, Kozienicach i Przysusze.

Ile choruje?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Tym samym to jednej z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w kraju. Szacuje się, że co 14 Polka z obecnie żyjących, zachoruje na raka piersi, a co czwarta spośród tych, które zachorują na nowotwór złośliwy będzie miała raka piersi. Z wyleczonym rakiem piersi żyje w kraju ponad 55 tysięcy pań.

Sprawdziliśmy
Choć coraz więcej mówi się o profilaktyce, to w ciągu dwóch ostatnich lat na Mazowszu badanie mammograficzne, wykonało 38,2 procent kobiet w wieku 50-69 lat. W Radomiu zgłosiło się na nie 19,11 procent pań mimo, że uprawnionych jest 27 tysięcy. W regionie sytuacja wygląda lepiej, bo tam przyjeżdżają mammobusy. W mobilnych przychodniach badania wykonało ponad 44,3 procent uprawnionych do badań. Mammobusy wysyła do powiatu sześć ZOZ-ów, z którymi NFZ podpisał umowy. Najchętniej badają się mieszkanki powiatu zwoleńskiego. Z darmowych badań skorzystała blisko połowa pań w wieku 50-69 lat. W lipskim przebadało się 46,81 procent kobiet i niemal tyle samo w białobrzeskim. W szydłowieckim 43,5, podobnie w kozienickim i grójeckim zaś w przysuskim 40 procent.

Po publicznej spowiedzi aktorki Angeliny Jolie, która poddała się operacji usunięcia piersi mieszkanki Radomia i regionu chętniej dbają o swoje zdrowie. Popularnością cieszy się darmowa mammografia w ramach finansowanego przez państwo Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Takie badanie można wykonać w radomskich szpitalach: przy Tochtermana, na Józefowie, a także niektórych placówkach niepublicznych realizujących profilaktyczny program w ramach kontraktu z NFZ.

Z bezpłatnego badania mogą skorzystać tylko kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Znana aktorka zdecydowała się usunąć obie piersi, by zapobiec zachorowaniu na raka. Wszystko ze względu na "niebezpieczny" gen. U Angeliny w ocenie jej lekarza ryzyko raka wynosiło 87 procent.
Gdy aktorka powiedziała publicznie o tym na co się zdecydowała, o profilaktykę postanowiły zadbać kobiety na całym świecie, w tym mieszkanki naszego kraju i miasta.

- Zainteresowanie mammografią wzrosło. Przypuszczam, że to efekt Angeliny, ale nie tylko. Coraz więcej mówi się o raku piersi i tym jak go zwalczać. Walkę można wygrać, ale tylko pod warunkiem, że w porę zgłosimy się do lekarza - podkreśla Ewelina Dolega, technik elektroradiolog z poradni Diamed przy ulicy Suchej 2 w Radomiu.

W tej poradni na razie wykonać można tylko badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
- Mamy w planach szerszą działalność, by z mammografii mogły skorzystać młodsze panie, ale na to trzeba jeszcze poczekać - zaznacza Ewelina Dolega.

Badania programowe placówka przy Suchej prowadzi od kwietnia i skorzystało z nich 500 pań. - Nie ma znaczenia czy są to kobiety z Radomia, regionu czy też innych miast Polski. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 bądź pod numerem telefonów 530121929, (48)3869033 - mówi Ewelina Dolega.

Wynik badania panie otrzymują po trzech tygodniach. Jeśli potrzebne są konsultacje i leczenie również wskazówki gdzie się zgłosić po pomoc.

Większe zainteresowanie badaniem być może spowodowane wyznaniem Angeliny zauważył też personel szpitala na Józefowie.

- Badania w ramach programu odbywają się we: wtorki, środy i piątki. Dziennie wykonywanych jest ich około 15. Zdarza się, że dzwonią kobiety w wieku, którego nie obejmują programowe badania. Im możemy je wykonać tylko po okazaniu skierowania - usłyszeliśmy w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii szpitala na Józefowie.

Do badań wykorzystywany jest nowy, cyfrowy i bardzo dokładny mammograf. Rejestracji można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 17 pod numerami telefonów (48)361-32-06 i (48)361-32-07.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie