Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz na Osiedlu XV-lecia? Sprawdź czy twój blok będzie zabytkowy

Barbara Koś
- Społeczny Komitet opracował mapę Osiedla XV  -lecia  z zaznaczeniem  granic obszaru  urbanistycznego  proponowanego do objęcia ochroną konserwatorską z oznaczeniem obiektów architektonicznych wyszczególnionych w wykazie – pokazuje Aleksander Sawicki.
- Społeczny Komitet opracował mapę Osiedla XV -lecia z zaznaczeniem granic obszaru urbanistycznego proponowanego do objęcia ochroną konserwatorską z oznaczeniem obiektów architektonicznych wyszczególnionych w wykazie – pokazuje Aleksander Sawicki. Barbara Koś
Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia ma już wykaz obiektów, które powinny zostać wpisane do rejestru zabytków.
Taką mapę przeslano do Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Taką mapę przeslano do Narodowego Instytutu Dziedzictwa Barbara Koś

Taką mapę przeslano do Narodowego Instytutu Dziedzictwa
(fot. Barbara Koś)

O taką listę konkretnych budynków użytkowych i mieszkalnych poprosiły przedstawicielki Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które w maju zwiedzały Osiedle.

Wśród 10 obiektów użyteczności publicznej, które zdaniem Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia powinny znaleźć się pod ochroną konserwatorską i być wpisane do rejestru zabytków są między innymi: filia numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego, szkoła podstawowa numer 34, apteka przy ulicy Chrobrego, przedszkole przy ulicy Jasińskiego, pawilony usługowe z Urzędem Pocztowym przy ulicy Kusocińskiego i centrala telefoniczna - róg Chrobrego i Sowińskiego.

Wytypowane budynki mieszkalne z zachowanym dotychczas stanem pierwotnej architektury to bloki przy ulicy Sportowej 1, Żwirki i Wigury 8, Prądzyńskiego 5 , Kusocińskiego 20,Sowińksiego 13 i Miłej 25.

- Osiedle XV - lecia stanowi jedno z najlepiej zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Polsce pod względem architektonicznym i urbanistycznym - przypomina Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu. - Stanowi wzorzec modelowy i przykład architektury lat 60 - tych XX wieku. Dlatego model ten powinien być chroniony.

Swoją inicjatywę w tej dziedzinie Komitet uzasadnia wzmożoną dewastacją architektury obiektów Osiedla przez poddawanie ich zabiegom termomodernizacji oraz brakiem właściwej ochrony.

- Jesteśmy zadowoleni, że kompetentny w tej kwestii Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprosił zainteresowanych na wizję lokalną - a teraz prosi o dokumenty - podkreśla Sawicki.

Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu, Komitet zwrócił się z tą sprawą do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w lutym tego roku. W maju oglądano teren "Piętnastolecia" wspólnie z przedstawicielkami Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Jak argumentują popierający idee Komitetu architekt Elżbieta Maj i historyk sztuki, Krzysztof Bochyński, uznanie Osiedla za zespół zabytkowy zapobiegnie dzikiemu dogęszczaniu osiedla, czyli dostawianiu budynków jak popadnie na wolnych przestrzeniach

Wraz z wykazem obiektów Komitet opracował też mapę Osiedla XV -lecia z zaznaczeniem granic obszaru urbanistycznego proponowanego do objęcia ochroną konserwatorską z oznaczeniem obiektów architektonicznych wyszczególnionych w wykazie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie