Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliardowy kontrakt na modernizację czołgów Leopard dla PGZ w Radomiu

jp
O kontrakcie czołgowym i nowych przedsięwzięciach mówili przedstawiciele nowej władzy w Polsce i nowej władzy w Pegazie. Od lewej wiceminister Bartosz Kownacki i prezes Pegaza Arkadiusz Siwko.
O kontrakcie czołgowym i nowych przedsięwzięciach mówili przedstawiciele nowej władzy w Polsce i nowej władzy w Pegazie. Od lewej wiceminister Bartosz Kownacki i prezes Pegaza Arkadiusz Siwko.
W radomskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisano kontrakt dotyczący modernizacji czołgów Leopard użytkowanych przez polskie siły zbrojne. Obecny z tej okazji w Radomiu wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki zapewnił, że Radom będzie nadal stolicą polskiej zbrojeniówki.

Nikt w nowej ekipie rządzącej - jak zapewniał Bartosz Kownacki - nie myśli o wyprowadzce Polskiej Grupy Zbrojeniowej do Warszawy, choć nie chciał zadeklarować, że w Radomiu będzie budowana nowa siedziba spółki. Takie zamiary miały władze Polskiej Grupy Zbrojeniowej za rządów Platformy Obywatelskiej - PSL. Z wypowiedzi wiceministra nie można mieć już takiej pewności, co do realizacji kontraktu śmigłowcowego, z którego miał skorzystać Radom, budowy tak zwanej Wyżyny Lotniczej oraz wielkiej inwestycji zbrojeniowej w Pionkach. Wiceminister nie wykluczył natomiast, że wojsko mogłoby brać udział w inwestycjach na radomskim lotnisku, w tym na przykład przedłużeniu pasa startowego.

Dla polskich firm

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy na modernizację czołgów Leopard zarówno wiceminister Kownacki, jak i przedstawiciele wojska podkreślali, że wielkie pieniądze na modernizację polskiej armii mają trafiać przede wszystkim do polskich zakładów zbrojeniowych. Przypomnijmy, do roku 2030 Polska ma wydać na różne projekty zbrojeniowe ponad 130 miliardów złotych. Umowa pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, Inspektoratem Uzbrojenia MON i Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy dotyczy modernizacji 128 czołgów Leopard do nowszej wersji. Ewentualną modernizację przejdzie też 14 czołgów kupionych niedawno od niemieckiego producenta.

Jednocześnie podpisano umowę pomiędzy Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy a Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu, które zajmą się remontami jednostek napędowych. Prace te mają udoskonalić parametry ochrony balistycznej, podnieść bezpieczeństwo załogi i zwiększyć siłę rażenia czołgów.

Po jesiennych wyborach parlamentarnych nowa władza przejęła rządy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zmienił się też w całości zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej - giganta w tej branży na skalę europejską i światową. Z okazji podpisania kontraktu na modernizację polskich leopardów w Radomiu spodziewany był minister obrony Antoni Macierewicz. Nie dojechał. Zastąpił go wiceminister Bartosz Kownacki, który złożył kilka ważnych deklaracji dotyczących Radomia.

Pegaz radomski

- To oczywiste, że siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozostaje Radom. Nie wiem, kto rozsiewa plotki o przeprowadzce, ale nic takiego się nie stanie - zapewnił Bartosz Kownacki.

Wiceminister pytany był o kontrakt śmigłowcowy. Przypomnijmy, za poprzednich rządów wyłoniono jedyną firmę dopuszczoną do kolejnego etapu przetargu na dostawy śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii, która obiecała inwestuycje w Radomiu. Tą firmą był Airbus Helicopters. Bartosz Kownacki stwierdził, że był przeciwny wyborowi tej firmy, ale jeśli pomyślnie zakończą się negocjacje offsetowe z ministerstwem gospodarki sprawa wróci do Ministerstwa Obrony Narodowej i wtedy zapadną wiążące decyzje w sprawie kontraktu z Airbusem.

Deklaracje ustne

Wiceminister Kownacki stwierdził jednak, że w żadnym dokumencie przedstawionym przez firmę Airbus Helicopters nie ma pisemnych zobowiązań dotyczących Radomia.

- Mieszkańcy Radomia byli oszukiwani - mówił wiceminister. Stwierdził, że Wyżyna Lotnicza może być budowana z udziałem firmy Airbus Helicopters bez względu na to, czy firma ta dostanie zamówienie z polskiej armii, czy nie. Przypomnijmy, Wyżyna Lotnicza to jeden z projektów forsowanych przez polityków PO, który miał rozwinąć przemysł lotniczy w Łodzi, Radomiu i Dęblinie. Bartosz Kownacki nie wykluczył, że wojsko weźmie udział w inwestycjach na radomskim lotnisku.

Radomski Pegaz
Polska Grupa Zbrojeniowa (Pegaz) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 30 spółek w branżach obronnej, stoczniowej i nowych technologii , osiągając roczne przychody na poziomie pięciu miliardów złotych. Dzięki wykorzystaniu potencjału „polonizacji” technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty, ale też podejmuje współpracę z zagranicznymi koncernami starając się dbać o lokowanie produkcji w Polsce. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem Poprad i radarem Soła, przenośny zestaw przeciwlotniczy Grom; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony Rosomak; system artyleryjski z samobieżną haubicą Krab, karabin Beryl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie