MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister sprawiedliwości: sądy trzeba reformować. Pracownicy sądu w Lipsku: tu sąd jest potrzebny

/wit/
Minister Sprawiedliwości Andrzej Czuma odwiedził Lipsko.
Minister Sprawiedliwości Andrzej Czuma odwiedził Lipsko. internet
To pierwsza wizyta ministra sprawiedliwości w Lipsku. Andrzej Czuma jak się spodziewano nie przyjechał z decyzją dotycząca ewentualnej likwidacji miejscowego sądu, a żeby zobaczyć jak on funkcjonuje i opowiedzieć o potrzebie reformy sadownictwa w Polsce.

- Minister najpierw spotkał się z sędziami i pracownikami cywilnymi oraz prokuratorami w siedzibie sądu, potem z samorządowcami w urzędzie miasta i gminy Lipsko - mówi Jerzy Pasek, burmistrz Lipska.

Spotkanie miało charakter roboczy. Minister mówił o potrzebie reformowania sądownictwa w Polsce, pracownicy miejscowego sądu i władze lipska przekonywali o potrzebie utrzymania takiej jednostki w mieście.

- Żadna decyzja nie zapadła co do reorganizacji naszej placówki. Wszystko wymaga czasu. Zmiany mogą dotknąć nawet 72 sądy - mówi burmistrz Pasek.

Ministerstwo sprawiedliwości powołało specjalny zespół "do spraw racjonalizacji struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury", który ma opracować koncepcję zmian. Prace zespołu znajdują się na początkowym etapie związanym z ustaleniem kryteriów oraz zakresu planowanej reorganizacji.

W Sądzie Rejonowym w Lipsku już dokonano pierwszych zmian. W lipcu został zlikwidowany wydział zamiejscowy ksiąg wieczystych, który działał w Iłży. Ministerstwo Sprawiedliwości decyzję tłumaczyło wówczas niskim wpływem spraw, co oznaczało, że kadra orzecznicza nie była właściwie wykorzystana.
Minister zdecydował o likwidacji wydziału w Pionkach. Od stycznia 2010 roku ma przestać działać wydział grodzki w Białobrzegach, zamiejscowy Sądu Rejonowego w Grójcu.

Od lipca znikło w kraju łącznie 117 wydziałów grodzkich, w tym 18 wydziałów zamiejscowych w 105 sądach rejonowych.

Najbardziej narażone na zmiany mogą być małe sądy, z niedużą kadrą i ilością spraw. Taki los mógłby spotkać w okręgu radomskim sądy właśnie w Lipsku, gdzie pracuje sześciu sędziów, Zwoleniu - ośmiu sędziów, Szydłowcu - pięciu sędziów, Kozienicach - dziewięciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie