Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro 2021. Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec z gminy Sieciechów zwyciężyło w powiecie kozienickim - zobacz zdjęcia

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec w 15 sierpniu tego roku zorganizowały festyn rodzinny w ramach wydarzeń promujących szczepienia przeciwko COVID-19.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec w 15 sierpniu tego roku zorganizowały festyn rodzinny w ramach wydarzeń promujących szczepienia przeciwko COVID-19. Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec
W minionym tygodniu poznaliśmy zwycięzców pierwszego, powiatowego etapu tegorocznej edycji plebiscytu Mistrzowie Agro, w głosowania na Sołtysów i Koła Gospodyń Wiejskich. Laureaci z każdego powiatu awansowali do wojewódzkiego finału, w którym głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 8 listopada. Teraz przed nami decydujące dni plebiscytu, które wyłonią zwycięzców w skali województwa we wszystkich sześciu kategoriach plebiscytu.

Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec zwyciężyło w powiecie kozienickim w plebiscycie Mistrzowie Agro 2021

W kategorii Koło Gospodyń Wiejskich Roku, w powiecie kozienickim zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec z gminy Sieciechów. Zdobyło ono 171 głosów.

Koło Gospodyń Wiejskich Głusiec zostało utworzone w lipcu 2019 roku. Swoim zasięgiem obejmuje trzy sołectwa: Głusiec, Zbyczyn i Występ.

- W naszym kole działają 34 panie. Są animatorkami lokalnych imprez integracyjnych i aktywnymi ambasadorkami swoich miejscowości - informuje Wanda Miazga, prezes Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec.

Pani Wanda jest na emeryturze, ale postanowiła spędzić ją aktywnie, skupiając się na działalności społecznej na rzecz swojej małej ojczyzny.

- Mieszkam w Głuścu od urodzenia i zawsze działałam na rzecz naszej społeczności - mówi pani Wanda.

Integracja przez kuchnię

Czym zajmują się panie z Koła Gospodyń Głusiec?

- Naszym podstawowym założeniem jest integracja lokalnej społeczności - mówi pani Wanda. - A jak to osiągnąć? Najlepiej tak, jak w rodzinie, czyli od kuchni.

Panie z Głuśca spotykają co najmniej raz w miesiącu w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej, która udostępniła im swoje pomieszczenia do tego celu.

Wspólną pasją gospodyń jest gotowanie i pieczenie.

- Na spotkaniach rozmawiamy o najciekawszych przepisach naszej kuchni i wspólnie przygotowujemy różne potrawy lub wypieki - opowiada pani prezes.

Ich talenty kulinarne mogli poznać mieszkańcy gminy Sieciechów i powiatu kozienickiego na różnych imprezach. Panie z Głuśca aktywnie uczestniczą i współorganizują festyny, dożynki czy spotkania wigilijne. Uczestniczą też w przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2019 roku panie z Głuśca wygrały konkurs na powiatowych dożynkach w Sieciechowie. Uzyskały nagrodę za najbardziej finezyjną potrawę z jabłek.

Gospodynie brały też udział w gotowaniu na żywo, w programie "Smaki Ziemi Kozienickiej", gdzie przygotowały zaprezentowały przepyszny "kociołek".

Pomoc dla hospicjum

Osobnym rozdziałem aktywności Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec jest udział w akcjach na rzecz Kozienickiego Hospicjum imienia Służebnicy Bożej Matki Kazimiery Gruszczńskiej. Panie brały udział w licznych akcjach na rzecz hospicjum, ciasteczkowych, słodkich i postnych niedzielach i festynach odbywających się w Kozienicach.

- Na festynie hospicyjnym w 2019 roku zdobyłyśmy największą sumę ze sprzedaży naszych potraw, spośród wszystkich 13 kół uczestniczących w tej imprezie - zaznacza pani Wanda. - A w tym roku co prawda nie miałyśmy najwyższej kwoty, ale też nie mało, bo 1645 złotych.

Panie oferowały uczestnikom festynu nie tylko ciasta ale i inne potrawy: pierogi, bigos, krokiety, pieczone mięsa.

Za swoją bezinteresowną pomoc panie z Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec zostały uhonorowane szczególną nagrodą - sercem, które otrzymują przyjaciele Hospicjum.

Festyn dla zdrowia

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Głusiec zaangażowały się także w akcję przeciw pandemii koronawirusa. 15 sierpnia tego roku zorganizowały festyn rodzinny w ramach wydarzeń promujących szczepienia przeciwko COVID-19, pod hasłem #SZCZEPIMYSIĘ z KGW, mający na celu wsparcie lokalnej społeczności w zakresie dostępności do szczepień przeciwko COVID-19. Był to program Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Punkt szczepień zorganizowały w świetlicy wiejskiej w remizie OSP. Z możliwości szczepienia skorzystało w tym dniu 30 osób. Każda z zaszczepionych osób otrzymała upominek. Ponadto na festynie były kulinarne pyszności oraz konkursy sprawnościowe i zabawa taneczna.

W swoich działaniach panie z Głuśca mogą liczyć na pomoc ze strony władz gminy i innych organizacji społecznych. - Dziękujemy za wsparcie Arkadiuszowi Gubie, wójtowi gminy Sieciechów oraz Irenie Bielawskiej, prezes Lokalnej Grupy Działania Puszcza Kozienicka - dodaje pani Wanda Miazga.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Głuścu dbają także o swoje zdrowie. W okresie jesienno-zimowym spotykają się częściej, nawet trzy razy w tygodniu na zajęciach fitness, które same organizują.

Jak widać paniom z Głuśca nie brakuje ani pomysłów, ani energii do działania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie