Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Harcerstwa Radomskiego ma już nowy lokal, ale wciąż brakuje miejsca na wszystkie eksponaty

Barbara Koś
Harcmistrz Mirosław Mazurkiewicz pokazuje tablicę ze zdjęciami radomskich harcerzy Szarych Szeregów
Harcmistrz Mirosław Mazurkiewicz pokazuje tablicę ze zdjęciami radomskich harcerzy Szarych Szeregów Fot. Barbara Koś
Dwie niewielkie salki w budynku Hufca Związku Harcerstwa Polskiego przy ulicy Słowackiego 17 będące nową siedzibą Muzeum Harcerstwa Radomskiego cieszą tych, którzy widzieli poprzednie warunki tej placówki. Ale duża część zbiorów nadal nie może ujrzeć światła dziennego.
to utrwaleni komendanci Hufcow w roku 1939
to utrwaleni komendanci Hufcow w roku 1939
Fot. Barbara Koś

to utrwaleni komendanci Hufcow w roku 1939

(fot. Fot. Barbara Koś)

- Udało się nam umieścić tu tylko najważniejsze eksponaty - tłumaczy harcmistrz Mirosław Mazurkiewicz, opiekun muzeum.- Inne, równie ciekawe, czekają jeszcze w paczkach w piwnicy.

To, że warunki dla eksponatów są tutaj znacznie lepsze niż w poprzednim miejscu - kilku salach Domu Kultury Obozisko - przyzna każdy, kto odwiedzał tamte pomieszczenia. Tam były warunki wręcz magazynowe. Wilgoć, ciemno i ciasnota doskwierały opiekunom muzeum i zainteresowanym jego zwiedzeniem.

-Teraz też nie wpuszczamy jeszcze grup - przyznaje druh Mazurkiewicz. - Bo jak pomieścić trzydziestu uczniów?...Ale póki co, przygotowujemy specjalny folder opisujący eksponaty muzeum. Roześlemy go do szkół a wtedy przychodząca młodzież będzie już wcześniej zapoznana z naszymi zbiorami. Uczniom łatwiej będzie je oglądać - uważa druh Mazurkiewicz.

Przeszłość w dwóch pokoikach

W dwóch pokoikach na drugim piętrze budynku przy Słowackiego 17 upchnięto całą przeszłość radomskiego harcerstwa.

- Od roku 1911 do czasów powojennych - podkreśla druh Mirosław.

Są gabloty z przedwojennymi fotografiami instruktorów harcerskich, są portrety tych, którzy idee harcerstwa wpajali młodzieży lat międzywojennych. To dzięki tym ludziom radomscy harcerze walczyli z okupantem i oddawali życie za ojczyznę. Jak Halina Bretsznajder, komendantka Chorągwi Radomskiej , katowana przez gestapo i bestialsko zamordowana w Radomiu przez okupanta w roku 1942.

Wszystkie nazwiska harcerzy i kadry instruktorskiej zamordowanych przez hitlerowców widnieją na oryginalnych tablicach niemieckich z nazwiskami rozstrzelanych.

Są w muzeum historyczne już harcerskie mundury i sztandary, jest urna z ziemią przywiezioną spod Narwiku, jest mundur Konstantego Siemaszki, działacza radomskich Szarych Szeregów, który po wojnie znalazł się w Kanadzie i stamtąd przesłał radomskiemu muzeum swój harcerski mundur i pamiątki związane z przedwojennym i okupacyjnym harcerstwem.

Jest równie historyczny album zawierający nazwiska harcerzy walczących o utrwalanie granic Rzeczypospolitej w latach 1918 - 1920.

Na centralnych miejscach wiszą portrety Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców skautingu a także repliki obrazów Wojciecha Kossaka przedstawiających harcerzy walczących o wolność Polski w różnych jej epokach.

Wprawdzie eksponowane zbiory, wśród których są prawdziwe białe kruki wydawnicze, są bezpieczne i nie narażone na wilgoć, ale każdego gościa razi ich zagęszczenie.

- Naszą szansą jest umieszczenie muzeum w Muzeum Miasta Radomia - mówi Mirosław Mazurkiewicz. - I wierzymy, że tam się już docelowo przeprowadzimy.

Muzeum Harcerstwa Radomskiego to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Przez długie lata mieściło się przy ulicy Rwańskiej przy Harcerskim Kręgu "Starówka". Jednak, w latach 90- tych znalazł się właściciel budynku i przeznaczył lokal na dochodową działalność. Eksponaty muzeum: stroje, dokumenty, makiety, sztandary - także przedwojenne - zapakowano do skrzyń.

Placówka przeprowadziła się do znacznie mniejszych pomieszczeń przy Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" - Scena Obozisko przy ulicy Śniadeckich. Ale to nie było dobre miejsce dla muzeum. Lokal przy ulicy Słowackiego 17 jest o niebo lepszy. Tyle, że nadal ciasny. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia zabiega o to, by przy harcerzach powstała Izba Pamięci 72. pułku piechoty imienia Dionizego Czachowskiego, stacjonującego w naszym mieście przed wojną. Będzie to możliwe, gdy powstanie Muzeum Historii Radomia.

Muzeum Miasta Radomia będzie utworzone w kamieniczkach Gąski i Esterki, czyli w obecnym Muzeum Sztuki Współczesnej w Rynku. Ale najpierw musi zostać rozbudowana "Elektrownia", która pomieści zbiory sztuki współczesnej.

Na centralnych miejscach wiszą portrety Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców skautingu a także repliki obrazów Wojciecha Kossaka przedstawiających harcerzy
Na centralnych miejscach wiszą portrety Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców skautingu a także repliki obrazów Wojciecha Kossaka przedstawiających harcerzy walczących o wolność Polski w różnych jej epokach. Fot. Barbara Koś

Na centralnych miejscach wiszą portrety Olgi i Andrzeja Małkowskich, twórców skautingu a także repliki obrazów Wojciecha Kossaka przedstawiających harcerzy walczących o wolność Polski w różnych jej epokach.
(fot. Fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie