Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu zaprasza na Niedzielę z Przewodnikiem

/bk/
Na zdjęciach: srebrna biżuteria ze skarbu: bransoleta mankietowata i kołt – ozdoba w kształcie kapsuły zawierającej wonności, mocowane do nakrycia głowy), XIII/XIV w.,
Na zdjęciach: srebrna biżuteria ze skarbu: bransoleta mankietowata i kołt – ozdoba w kształcie kapsuły zawierającej wonności, mocowane do nakrycia głowy), XIII/XIV w., Piotr Rogólski
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza w niedzielę, 16 listopada, o godzinie 12 na spotkanie na wystawie "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" w ramach Niedzieli z Przewodnikiem.
Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu zaprasza na Niedzielę z Przewodnikiem
Piotr Rogólski

(fot. Piotr Rogólski)

Na przykładzie wczesnośredniowiecznego grodu w Czermnie (Czerwieniu)nad Huczwą, radomski kurator wystawy, Małgorzata Cieślak-Kopyt, wprowadzi zwiedzających w świat Słowian zamieszkujących Grody Czerwieńskie, spornego terytorium na pograniczu polsko-ruskim.

O randze grodu świadczą cenne zabytki zgromadzone na ekspozycji, wśród nich skarby biżuterii kobiecej o proweniencji bizantyńsko-ruskiej ( XIII/XIV wiek), a przede wszystkim znaleziska 29 pieczęci ze znakami Rurykowiczów będące dowodem na przynależność grodów do Rusi Kijowskiej i szeroko pojętej Bizantyńskiej Wspólnoty Narodów.

Gród Czerwień był wielkim centrum handlowym na kupiec-kim szlaku: Kijów - Kraków-Praga-Ratyzbona . Pośredniczono tu w handlu między wschodnimi krajami a Europą Zachodnią, o czym świadczą liczne związane z handlem m. in. odważniki, szalki wag i ponad 600 ołowianych plomb towarowych!

Przez Czerwień wiódł szlak pątniczy. Znaleziono tu np. ołowiany znak pielgrzymi z postaciami św. Piotra i Pawła, do-wodzący, że mimo schizmy z 1054 r. nadal czczono tu świętych kościoła zachodniego. O przenikaniu się dwóch cywilizacji chrześcijańskich na terytorium Grodów Czerwieńskich świadczą kolejne zabytki: np. pieczęć z świętym Piotrem na awersie i świętymi Borysem i Glebem na rewersie, czy krzyż z tzw. wę-złem Salomona - symbol ochronny znany w Śródziemnomorzu.

Wspaniały rozkwit ośrodka zahamował najazd Tatarów w 1240 r. Wielka ilość militariów pochodzenia wschodniego odkryta w Czermnie świadczy o gwałtownym ataku wojsk mongolskich. Na podstawie ich rozlokowania w terenie i znaleziskach licznych szkieletów ludzkich, udało się zrekonstruować przebieg ataku wojsk tatarskich na gród.

Rekonstrukcja mongolskiego najazdu na Czerwień, autorstwa Jerzego Kuśnierza, archeologa z Muzeum Zamojskiego, będzie z pewnością bardzo atrakcyjną częścią niedzielnego spotkania z archeologią na wystawie "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem"

Ceny biletów: 7, 6 i 5 złotych.

Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu zaprasza na Niedzielę z Przewodnikiem
Piotr Rogólski

(fot. Piotr Rogólski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie