Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ma już 50 lat. Jubileusz odbędzie się w piątek, 28 września. Jakie atrakcje?

mk
W turnieju dudziarzy udział weźmie Tomasz Kiciński – dudziarz wielkopolski
W turnieju dudziarzy udział weźmie Tomasz Kiciński – dudziarz wielkopolski Archiwum organizatora
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w piątek, 28 września o godzinie 17.30 zaprasza na jubileusz 50-lecia powołania szydłowieckiej instytucji. W programie zaplanowano naprawdę wiele atrakcji.

Na uroczystość zaproszone zostały m.in. władze wojewódzkie, samorządowe, które są organizatorem szydłowieckiego muzeum. Pojawią się również lokalni politycy oraz przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiciele nauki i kultury. - Nie chcemy zdradzać wszystkich szczegółów uroczystości, niektóre z nich będą niespodzianką - mówiła nam dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Aneta Oborny.

Film, wystawa, koncert

Część oficjalna rozpocznie się od przemówień władz placówki oraz zaproszonych gości. Potem wszyscy zaproszeni goście będą mogli obejrzeć projekcję filmu jubileuszowego zrealizowanego z okazji 50-lecia powołania Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Kolejną atrakcją będzie koncert - Turniej dudziarzy w wykonaniu Tomasza Kicińskiego z Wielkopolski i Piotra Majerczyka z Podhala wraz z muzykami akompaniującymi.

Najważniejszym punktem uroczystości będzie otwarcie nowej wystawy czasowej „Sobiescy - zachowane w dźwiękach”, która została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

- Pięćdziesiąte urodziny to piękny jubileusz. Nasza placówka jest jedyną tego typu placówką w Polsce, według niektórych ekspertów pierwszą tego typu w Europie, a być może także i w świecie. W jej zbiorach znajduje się największa kolekcja ludowych instrumentów muzycznych w kraju, kryjąca w sobie także XVII, XVIII i XIX-wieczne zabytki - kontynuowała Aneta Oborny.

Wystawa „Sobiescy - zachowane w dźwiękach” ma na celu przypomnienie i przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców, działalności małżeństwa Jadwigi i Mariana Sobieskich. Byli oni wybitnymi polskimi muzykologami, autorami dorobku naukowego o fundamentalnym znaczeniu dla rozwoju polskiej etnomuzykologii, należącej do grona inicjatorów oraz organizatorów powojennej ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, której zadaniem było utrwalenie jak najpełniejszego obrazu polskiej muzyki tradycyjnej. Jadwiga Sobieska czynnie uczestniczyła w tworzeniu szydłowieckiego muzeum. Była jednym z autorów scenariusza pierwszej wystawy stałej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Wystawa czasowa „Sobiescy- zachowane w dźwiękach” zaprezentuje nie tylko dorobek naukowy i rezultaty pracy badawczej i terenowej Jadwigi i Mariana Sobieskich, ale także kolekcję zgromadzonych przez nich instrumentów, które znajdują się w zbiorach muzeum. Wystawa pozwoli również na upowszechnienie zwiedzającym archiwalnych materiałów etnograficznych i etnomuzykologicznych - fotografii i nagrań dokumentujących polski folklor muzyczny dzięki współpracy z Instytutem Sztuki PAN. Na wystawie prezentowane będą również eksponaty użyczone z: Muzeum Instrumentów Muzycznych - Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Sobiescy - zachowane w dźwiękach”, realizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Początek w nowej siedzibie

Przy ulicy Kąpielowej buduje się nowa siedziba szydłowieckiego muzeum. Jak mówi dyrektor Oborny, jubileusz 50-lecia powołania szydłowieckiej placówki nie odbędzie się jednak w tym miejscu. Nowy gamach być otwarty dopiero na początku przyszłego roku. Jednak w lutym 2018 odbyło się tam uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, które zapoczątkowało Jubileusz 50-lecia muzeum.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, w tym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciele nauki i kultury. W nowym gmachu będą między innymi: pracownie merytoryczne, edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka oraz pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej.

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie