Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Iłży będzie świętować swoje 50-lecie. Główną atrakcją koncert Piotra Resteckiego

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Muzeum Regionalne w Iłży będzie świętować 50-lecie swojego założenia. Główną atrakcją obchodów będzie koncert kieleckiego gitarzysty i kompozytora, Piotra Resteckiego.
Muzeum Regionalne w Iłży będzie świętować 50-lecie swojego założenia. Główną atrakcją obchodów będzie koncert kieleckiego gitarzysty i kompozytora, Piotra Resteckiego. Archiwum Echa Dnia
W piątek, 10 września, Muzeum Regionalne w Iłży będzie obchodzić 50-lecie swojego założenia. Z racji tego jubileuszu placówka przygotowała wiele atrakcji, w tym koncert kieleckiego gitarzysty i kompozytora, Piotra Resteckiego.

Obchody rozpoczną się o godzinie 15 w siedzibie placówki przy ulicy Błazińskiej 1 wernisażem wystawy ''Jubileusz 50-lecia Muzeum Regionalnego w Iłży imienia Adama Bednarczyka''. Ekspozycja będzie prezentować między innymi: najważniejsze wydarzenia w historii placówki, to, jak muzeum zmieniało się na przestrzeni lat oraz najcenniejsze zbiory. Następnie od godziny 16 do 18 prowadzone będą wykłady naukowe w Sali widowiskowo-Kinowej w Domu Kultury w Iłży. Po części naukowej w tym samym miejscu odbędzie się koncert Piotra Resteckiego. Obchody zakończą się poczęstunkiem o godzinie 19. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Muzeum Regionalne w Iłży

Placówkę muzealną w Iłży otworzyło grono iłżeckich regionalistów, a przede wszystkim Adam Bednarczyk. W pamiętnikach, które pisał od 1968 roku, do chwili śmierci w roku 1999, znajduje się wpis z 5 października 1968 roku, który przybliża misję obecnego patrona instytucji:

„Myślę o zorganizowaniu w czynie społecznym muzeum dla miasta. Zgromadziłbym w nim pamiątki, aby ocalić je od zniszczenia”.

Starania trwały prawie dwa lata. W zabytkowym budynku dawnego szpitala-przytułku dla ubogich pod wezwaniem świętego Ducha (założonego około 1448), mieściła się w latach 60. XX wieku bursa dla uczniów liceum, a następnie mieszkali tam lokatorzy. W kwietniu 1970 roku Bednarczyk dostał jedną salę od Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, która została odmalowana i wyposażona w regały. W tym czasie zdołał już zgromadzić pierwsze eksponaty, otrzymywane od życzliwych darczyńców. Wiele pamiątek kupił też za własne pieniądze.

Do otwarcia muzeum, jak napisał w pamiętniku „prowadzi prawdziwie cierniowa droga. Brak w dalszym ciągu pieniędzy na regały i stoliki. W żółwim tempie przebiega przesiedlenie lokatorów…”

Prezydium Miejskiej Rady Narodowej przeznaczyło 2,5 tysiąca złotych na zakup eksponatów. Większość prac remontowych i adaptacyjnych wykonana została w czynie społecznym. W tych staraniach pomagał mu Kazimierz Włodarski i Kazimierz Bogusławski.

28 maja 1971 roku muzeum zostało otwarte i otrzymało nazwę Muzeum Ziemi Iłżeckiej. Adam Bednarczyk prowadził tę placówkę do chwili, gdy znalazły się fundusze na etat dla pracownika. W 1976 roku wtedy protokolarnie oddał 800 eksponatów. 1 stycznia 1976 roku Muzeum zostało upaństwowione i otrzymało wtedy statut oraz nazwę Muzeum Regionalne w Iłży. Pierwszym kierownikiem został 1 lipca 1976 roku Jacek Bujnowski. Pierwsze lata jego pracy upłynęły nad nadzorowaniem prac remontowych budynku, ponieważ nie był on przystosowany do celów wystawienniczych. Obiekt poddano gruntownej adaptacji według projektu Przemysława Krajewskiego. Remont budynku i urządzanie ekspozycji zakończono w 1981 roku i ponownie udostępniając go zwiedzającym.

Wystąpi Piotr Restecki

Piotr ''Restek'' Restecki jest gitarzystą i kompozytorem pochodzącym z Kielc. Swoją przygodę z instrumentem rozpoczął w wieku 6 lat. Jest miłośnikiem jazzu, klasyki, rocka, bluesa, muzyki latynoskiej. Jako artysta stara się wywołać w słuchaczach emocje i nigdy nie pozostawia ich obojętnymi. Jest przy tym indywidualistą, który sprytnie łączy wyśmienite rzemiosło z artyzmem, skomplikowane pasaże z lirycznymi balladami i efektami perkusyjnymi. Wykonuje głównie własne kompozycje.

''Restek'' grywa na scenach polskich i międzynarodowych między innymi z takimi artystami, jak Tommy Emmanuel, Preston Reed czy Jon Gomm, prowadzi warsztaty fingerstyle, nagrywa dla radia i telewizji. Muzyka Restka oscyluje między bluesem, funkiem, jazzem, rockiem i folkiem, a jego styl wyróżnia śpiewna melodyka, bogata harmonia, przestrzenny dźwięk, ciekawa rytmika, a przede wszystkim kompozycja utworów, w której muzyk buduje napięcie i wciąga słuchacza. Energia Piotra, jego wirtuozeria i poczucie humoru sprawiają, że każdy występ jest oryginalnym spektaklem jednego aktora, spotykającym się z dużym uznaniem i entuzjazmem publiczności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie