Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Radomiu dostało nowe obrazy zakupione przez Edwarda Kossoya

Barbara Koś
-Najnowsze obrazy francuskich malarzy podarowane pokazuje  Paulina Szymalak kierownik działu sztuki  Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
-Najnowsze obrazy francuskich malarzy podarowane pokazuje Paulina Szymalak kierownik działu sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Barbara Koś
To ostatnie dary od mecenasa.

Kolejne dzieła sztuki zakupione przez Edwarda Kossoya wzbogaciły Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Muzeum upamiętni jego postać tablicą na domu urodzenia zasłużonego radomianina.

-Te obrazy zakupił jeszcze pan Kossoy ale nie zdążył już przekazać nam ich osobiście - mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego.
Edward Kossoy zmarł 11 października 2012 roku. Obrazy przekazała radomskiej placowe córka mecenasa zamieszkała w Izraelu

Do kolekcji muzeum trafiły trzy dzieła sztuki. To rysunek "Pisząca kobieta" Marie Laurencin, grafika "Droga w Chemin" Maurice'a Vlaminca oraz obraz "Rynek w Plainpalais" Sergio Ceccai.

Marie Laurencin (1883-1956), francuska malarka i graficzka, należała do kręgu paryskiej awangardy malarskiej. Była pierwszą kobietą malującą techniką kubistyczną. Znana była z tworzenia idealizowanych portretów kobiecych.

- Portrety wyidealizowane, ukazujące w lirycznym nastroju wizerunki dziewczyn i kobiet w pastelowej kolorystyce - tłumaczy Paulina Szymalak kierownik działu sztuki Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Drugim dziełem jest grafika "Droga w Chemin" autorstwa Maurice Vlamincka (1876-1958).
Maurice Vlaminck, francuski malarz i grafik, to jeden z czołowych przedstawicieli fowizmu: kierunek o bardzo żywej i oderwanej od rzeczywistości kolorystyce dzieł.

Malował pejzaże, martwe natury i kwiaty. Stosował jaskrawe, intensywne kolory oraz dynamiczne kompozycje o uproszczonej formie. Z czasem jego styl ewoluował w kierunku kubizmu i twórczości Cezanne'a, a także ekspresjonizmu.

Ostatnim podarunkiem dla muzeum jest "Rynek w Plainpalais" Sergio Ceccai.

-Jesteśmy w kontakcie z córką pana Kossoya - mówi Adam Zieleziński.

W porozumieniu z rodziną radomianina w czerwcu muzeum zorganizuje obchody 100 rocznicy urodzin Kossoya, których niestety sam nie dożył. Zmarł w wieku 99 lat.

- Chcemy umieścić tablicę upamiętniającą jego osobę na kamienicy przy ulicy Żeromskiego, w której mieszkał w dzieciństwie,- wyjaśnia Adam Zieleziński.-Podziękujemy mu za opiekę nad naszym muzeum i przybliżymy jego postać mieszkańcom.

Edward Kossoy od lat był darczyńcą radomskiego muzeum. Przekazał 21 dzieł różnych autorów, wśród nich. Jacka Malczewskiego, Maurycego Trębacza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie