Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na monodram "Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone" Julii Wyszyńskiej

Barbara Koś
Barbara Koś
Julia Wyszyńska
Julia Wyszyńska materiały muzeum we Wsoli
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 17, na monodram "Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone" Julii Wyszyńskiej.

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na monodram "Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone" Julii Wyszyńskiej

Bohaterem monodramu Julii Wyszyńskiej jest kilkuletni Julek – aktorka przemierza krainę wspomnień, fantazji i dywagacji ubrana w strój pluszowego misia.

Julek zaprasza do swojego świata, w którym wszystko jest możliwe, w którym niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie, co to kompleksy. Widzi Duchy, rozmawia z Roślinami, a MTV kreuje jego rzeczywistość. W tym świecie Julek ma szansę powiedzieć wszystkim spotykanym tam osobom (Tata, Mateusz z ławki obok, przedszkolanka Pani Czesia itd.) to, na co nigdy wcześniej nie miał odwagi. W monodramie Wyszyńskiej jest „niedający wsparcia rodzinny dom, przemocowa szkoła i opresyjne społeczeństwo z gotowymi rolami do odegrania - pisze Aneta Kyzioł, w „Polityce".

W „Fizyce kwantowej…” Wyszyńska tak naprawdę stara się nam pokazać, z różnych zresztą perspektyw, co i w jaki sposób kształtuje życie dorosłego człowieka. Konfrontuje tę dorosłość z tym, co wydarzyło się wcześniej i stara się to umiejscowić w szerszym kontekście – pisał Wiesław Kowalski (Teatr dla Wszystkich).

To śmieszny, a zarazem poruszający monodram o traumach, nabywanych przez całe życie. Wyszyńska „pokazuje fucka” wszystkim, którzy krzywdzą innych, słabszych, tych niżej w hierarchii. A przy tym tworzy kilka wyrazistych postaci z obu stron życiowej barykady. I skutecznie uruchamia wspomnienia i emocje, bo każdy ma przecież jakieś trudne doświadczenia - zauważał Przemysław Gulda.

Ale spektakl Wyszyńskiej to także sąd nad męskością, modelem „macho” podszytym traumą i kompleksem. Figura mężczyzny, który objaśnia świat, odchodzi w zapomnienie – pisał Arkadiusz Gruszczyński.

A Ewa Bąk (blog Okiem Widza) podsumowywała: Julia Wyszyńska udowodniła kolejny raz, że jest aktorką wybitną.

Julia Wyszyńska to aktorka teatralna i filmowa, absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Współpracowała miedzy innymi z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem na Woli i Och-Teatrem. Miłośnikom seriali znana z „Na Wspólnej”, „Czasu Honoru” czy „Na dobre i na złe”. Grała Rachelę w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, występowała w „Białym Potoku”, „Banksterach” czy – ostatnio – filmie „Radość życia”. Jest laureatką m.in. Grand Prix na Festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak i wielu innych nagród i wyróżnień. Monodram „Fizyka kwantowa…” na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu zdobył nagrodę dziennikarzy za najlepszy spektakl.

Wstęp wolny. Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie