Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej uczy, jak zrobić kwiaty i wianki z bibuły

Barbara Koś
Muzeum Wsi Radomskiej facebook
Jak zrobić kwiaty i wianki z bibuły? Uczy Muzeum Wsi Radomskiej na swoim profilu na Facebooku. Zajęcia prowadzą: Anna Ziółek i Justyna Górska-Streicher.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? - Potrzebne nam nożyczki, klej, bibuła karbowana i drucik lub patyk do szaszłyków. Z kolorowej bibułki odcinamy pasek o szerokości około 5 cm i forujemy płatki z jednej strony. Jeśli potraficie lepić pierogi, tym samym ruchem, którym zwykle je sklejamy, dekorujemy jedną stronę. Jeśli nie, po prostu ponacinajcie bibułkę i bawcie się, rolując co drugie, czy trzecie nacięcie.

Następnie zwijamy pasek ze strony gładkiej tej, której nie ozdabialiśmy i ciasno związujemy drucikiem lub zwijamy bezpośrednio na patyczku. Ważne, aby część dekoracyjna rozkładała się w wachlarze, a gładka była jak najciaśniej zwinięta.

Teraz już tylko pasek z zielonej bibułki, którym otaczamy główkę i pozostałą część patyczka, tworząc łodyżkę kwiatka. Jeśli z zielonej bibułki wytniemy kilka listków, pojedynczy kwiat będzie piękną dekoracją -tłumaczą Anna Ziółek, Justyna Górska-Streicher.

I kontynuują naukę: umiesz już zrobić kwiatki z bibuły? Może pora na trudniejsze wyzwanie! Spróbuj połączyć je w wianek i zrób piękną i symboliczną dekorację kwiatową.

Przypominają tradycję

Wianek z bibułowych kwiatów może być wdzięcznym nakryciem głowy dziewczynki lub piękną dekoracją, którą zawiesisz na drzwiach, w oknie czy na ścianie. Jego wielkość zależy od ilości kwiatków, których użyjesz do ich zrobienia. Krąg wystarczy wykonać z drutu, a do niego kolejno doczepiać kwiatuszki. Wykończenie zieloną bibułą i kilkoma listkami doda wianuszkowi lekkości.

Anna Ziółek i Justyna Górska-Streicher przypominają też tradycje i symbolikę kwiatów i wianków w kulturze ludowej..

W chałupie wiejskiej nie brakowało kwiatów. Tyle tylko, że nie były to formy znane nam dzisiaj. Ścinanie kwiatów i układanie ich w dekoracyjne bukiety w wazonach było przywilejem szlachcianek i magnaterii. Wiejskie chałupy zdobiono kwiatami wykonanymi z bibuły, które były dodatkiem dekoracyjnych do wybranych symboli kultu.

Girlandy z wielu kwiatów, z bibuły lub krepiny, łączonych przy pomocy drucików starannie wykańczano, a każdy element odzwierciedlał talent manualny gospodyni. Dekoracja okalała oleodruki wieszane na ścianach. Starano się takim wieńcem ozdobić świętych patronów gospodyni i gospodarza, a rózgi kwiatowe stawiano obok figury Matki Boskiej, która była nieodzowna w świętym kącie. Szczególnie Maryjka, darzona ogromnym, pełnym ciepła i miłości kultem musiała mieć świeże dekoracje. Rózgi były formą przestrzenną, formowaną z wielu kwiatów na wspólnym, wysokim kiju.

Wianek był niegdyś nieodzownym elementem przypisanym panieństwu. Starosłowiańskie, dziewicze wianki wyplatano z ziół, żywych kwiatów. Nie mogło w nich zabraknąć ruty, bylicy czy rozmarynu. Chronił dziewczęta przed demonami i zabezpieczał przed złymi mocami. Początkowo to właśnie wiankami wymieniała się para młoda, gdy przysięgała sobie wierność i zamierzała wstąpić w związek. Ta wymiana wieńców przetrwała w religii prawosławnej.

W zwyczajach katolickich wianek nosi tylko panna młoda, jako znak swego dziewictwa i gotowości do zawarcia związku. Zdejmowano go z jej głowy w trakcie tradycyjnych oczepin, co było jasnym znakiem, że od tej chwili staje się stateczną mężatką. Wianki towarzyszyły wielu obrzędom, ale najistotniejsze były w Noc Kupały, nieco bliżej nam znaną jako późniejsze sobótki. To w czasie tej magicznej nocy panny rzucały swoje wianki na wodę i czekały, czy wyłowi je ich ukochany.

- Zatonięcie wianka, skutkowało staropanieństwem, czyli wyjątków złą wróżbą na przyszłość wyjaśniają Anna Ziółek i Justyna Górska-Streicher.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie