Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ścianie terminala lotniska Warszawa Radom odsłonięto tablicę ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
Na ścianie terminala lotniska Warszawa Radom odsłonięto tablicę ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976. W uroczystości wzięli udział uczestnicy zdarzeń sprzed 47 lat, parlamentarzyści, przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych.

Tablica ku czci Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976

Pełna nazwa radomskiego lotniska to Port Lotniczy Warszawa Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976. Taka nazwa funkcjonuje już od początku procesu modernizacji i przebudowy całej lotniskowej infrastruktury, jednak dopiero w czwartek, 29 czerwca na ścianie terminala odsłonięto pamiątkową tablicę nawiązującą do wydarzeń sprzed 47 lat.

Zobacz więcej:

Na tablicy są napisy w języku polskim i angielskim: „Lotnisko Warszawa Radom składa hołd patronom – bohaterom radomskiego czerwca 1976 roku. Ich heroiczna walka i poświęcenie dały początek ruchom demokratycznym, dzięki którym udało się obalić reżim komunistyczny w Polsce”.

Było otwarcie lotniska, ale tablicy jeszcze nie było. Tablica jest piękna, warto było, każdy zobaczy kto będzie zainteresowany. Musiała być tablica. My jesteśmy dumni z tego. Dla mnie to jest taki pomnik. Jest szpital onkologiczny w Radomiu, który ma nasze imię. Teraz lotnisko. Czego więcej możemy chcieć. Nie widziałem, że po 47 latach będą o nas pamiętać, nazywać szpitale, lotniska naszym imieniem. To było nie do przewidzenia. Duma nas rozpiera

– mówił Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

Zobacz więcej:

W uroczystościach uczestniczyli uczestnicy zdarzeń sprzed 47 lat. Wszyscy pozowali do zdjęć przed tablicą, ale także przed postawionym przed terminalem wielkim samochodem Lotniskowej Straży Pożarnej, na którym można zobaczyć grafiki nawiązujące do radomskiego Czerwca Wolności. Uczestnicy uroczystości mieli okazję mówić o historii radomskiego lotniska cywilnego, problemów związanych z jego funkcjonowaniem w poprzednich latach oraz perspektywach rozwoju. Wszyscy w swoich wystąpieniach byli zgodni, że tak duża inwestycja centralna zrealizowana w Radomiu to także swego rodzaju ukłon w stosunku do Radomia, pomijanego przez lata w planach dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Zobacz więcej:

O lotnisku w Radomiu mówił też poseł Andrzej Kosztowniak, za którego kadencji w charakterze prezydenta miasta rozpoczął się proces najpierw przygotowania inwestycji, a następnie budowy cywilnego portu. Twierdził w swoim wystąpieniu, że lotniska w Radomiu ma przyszłość, ale też musimy wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja pokoleniowa, nie możemy się spodziewać, że od razy będą co chwilę startowały i lądowały samoloty. Warto jednak odważnie patrzeć w przyszłość, a dwumiesięczne funkcjonowanie przebudowanego portu daje podstawy do optymizmu. Z kolei posłanka Anna Kwiecień mówiła, że nie powinniśmy poddawać się hejtowi, który spływa na nowe lotnisko radomskie. Radomianie mogą i powinni być dumni ze swojego nowego lotniska. Poseł Marek Suski w swoim wystąpieniu powiedział, że do powstania lotniska przyczyniła się zgodna współpraca radomskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, a cały projekt inwestycji miał od początku przychylność ze strony prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie