Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wieżowcu przy ulicy Żeromskiego w Radomiu powstanie mural

Janusz Petz
- Mural w tym miejscu to bardzo dobry pomysł - mówi Wacław Balcer, który w czerwcu 1976 roku przeżył ścieżki zdrowia.
- Mural w tym miejscu to bardzo dobry pomysł - mówi Wacław Balcer, który w czerwcu 1976 roku przeżył ścieżki zdrowia. Szymon Wykrota
Jedenaście prac wpłynęło na konkurs na projekt muralu upamiętniającego wydarzenia Radomskiego Czerwca 76.

Ma on powstać na ścianie lub dwóch ścianach bloku u zbiegu ulicy 25 Czerwca i Żeromskiego 74. Tuż przy budynku znajduje się pomnik - tablica upamiętniająca czerwcowy protest. Odsłonięcie murala, który ma mieć 300 metrów kwadratowych powierzchni, będzie częścią obchodów przypadającej w tym roku 40-tej rocznicy protestu. Projekty, które wpłynęły na konkurs, pochodzą od autorów z całego kraju.

Oceni Edward Dwurnik

- Bardzo mnie cieszy duże zainteresowanie tematem konkursu. Zależy nam na tym, by wyeksponować znaczenie Radomskiego Czerwca i przypomnieć, że nasza droga do wolności zaczęła się właśnie w Radomiu. Mam nadzieję, że dzięki niekonwencjonalnej formie, tematem zainteresujemy również młode pokolenie - mówi prezydent Radosław Witkowski. Wszystkie prace oceni komisja konkursowa, której przewodniczy znany plastyk Edward Dwurnik, obecnie najwybitniejszy artysta sztuki nowoczesnej w Polsce, portretował wszystkie wydarzenia związane z buntem niepodległościowym. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 - tego lutego. Prace związane z namalowaniem muralu sfinansuje miasto. - Mural to jeden z wielu elementów planowanych obchodów rocznicy. Będą one bardzo atrakcyjne i rozbudowane. Cały czerwiec upłynie pod znakiem wielu wydarzeń związanych z rocznicą - dodaje dyrektor kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński. Osoba, która go wygra i zobowiąże się wykonać mural, będzie miała na to czas do 20 czerwca 2016 roku. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę - 5 tysięcy złotych oraz materiały i sprzęt potrzebny do wykonania pracy.

Pamiętamy!

Pojawiły się inne pomysły uczczenia pamięci osób poszkodowanych przed - 40 laty. - Bardzo podoba mi się pomysł z muralem. Ludzie z innych miast wjeżdżający do centrum Radomia dowiedzą się, że w tym miejscu odbywał się protest przeciwko komunistycznej władzy - mówi Wacław Balcer, członek stowarzyszenia „Czerwiec 76”, który w 1976 roku przeszedł ścieżki zdrowia.

Obecnie Wacław Balcer walczy w sądzie o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu jakiego doznał przed 40 laty. Pieniądze chce przeznaczyć na wmurowanie okolicznościowej tablicy oraz ustawieniu „wiecznego znicza”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie