Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Kozienice. Od poniedziałku zakaz wejścia do lasu. Gdzie i dlaczego?

marbas
Chrabąszcze majowe to prawdziwa zmora Puszczy Kozienickiej.
Chrabąszcze majowe to prawdziwa zmora Puszczy Kozienickiej. D. Kulhawiec
W poniedziałek rozpoczynają się zabiegi chemiczne, w tym z użyciem samolotów, przeciwko chrabąszczom w lasach Nadleśnictwa Kozienice. W związku z tym w wielu leśnictwach wprowadzono zakaz wstępu do lasu.

Decyzją Nadleśniczego od poniedziałku 15 maja obowiązuje zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw: Adamów, Chinów, Cztery Kopce, Stanisławice, Kociołki i Augustów (MAPA - KLIK).

Łączna powierzchnia na której zostaną wykonane zabiegi chemiczne wyniesie 8050 ha (w tym również na terenach przyległych lasów niepaństwowych). W opryskach będą wykorzystane samoloty Dromader-M18 i Antonow, sprzęt naziemny – opryskiwacz typu ODW-1. Zabiegi prowadzone będą w godzinach porannych i wieczornych.

- Do oprysku zastosowany będzie insektycyd Mospilan 20SP w dawce 0,4 kg/ha (w tej dawce preparat jest nieszkodliwy dla pszczół). Po zakończeniu oprysków i odwołaniu decyzji o zakazie wstępu do lasu zacznie obowiązywać 2-tygodniowy okres karencji na zbiór płodów runa leśnego - mówi Artur Mazur z Nadleśnictwa Kozienice.

O co chodzi z tym chrabąszczem?

Od kilkunastu lat w drzewostanach Nadleśnictwa Kozienice obserwowany jest wzrost populacji oraz nasilenia szkód wyrządzanych przez chrabąszcze. Sprawcami szkód są przede wszystkim larwy chrabąszczy, czyli tzw. „pędraki”, które żerują w glebie na korzeniach drzew, krzewów i roślinności runa. Dodatkowo w okresie godowym, czyli w czasie tzw. „rójki”, którą chrabąszcze odbywają zwykle co cztery lata, znaczne szkody wyrządzają również imago chrabąszczy. Bezpośrednio po przepoczwarczeniu i wyjściu z gleby przystępują one do tzw. „żeru uzupełniającego”, który odbywają na młodych listkach i pędach drzew oraz krzewów (ulubionymi gatunkami są dąb i brzoza), co przy dużym nasileniu rójki prowadzi często do powstania „gołożerów”, czyli całkowitego zniszczenia listowia młodych drzewek.

Zasadniczy problem stanowią jednak szkody wyrządzone przez pędraki – przy dużym zagęszczeniu w glebie żery ich doprowadzają nie tylko do zupełnego zniszczenia upraw leśnych ale także do całkowitej likwidacji roślinności na powierzchniach poszczególnych upraw, a także runa leśnego pod okapem starszych drzewostanów.

Uprawy leśne są szczególnie narażone ponieważ samice chrabąszczy najchętniej składają jaja na otwartych, dobrze nasłonecznionych powierzchniach.

Podobnie szkodami od pędraków zagrożone są uprawy rolne i sadownicze. Jednak w przypadku rolnictwa, dzięki intensywnej uprawie gleby, pędraki niszczone są w sposób mechaniczny – tereny rolnicze sprzyjające dla rozwoju pędraków to np.: łąki, pastwiska i pola ugorowane.

Tysiące hektarów do oprysku

Planowany oprysk obejmuje ok. 8,05 tys. ha lasów Nadleśnictwa Kozienice, również sąsiednie Nadleśnictwa Dobieszyn i Zwoleń zaplanowały oprysk na łącznej powierzchni ok. 5500 ha drzewostanów. Bezpośrednio przed rozpoczęciem oprysków tereny przeznaczone do zabiegu agrolotniczego zostaną specjalnie oznakowane.

Zobacz też:Nawałnica nad Radomiem. Wylała rzeka Mleczna, wiele zalanych posesji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie