MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowocześniejsza broń XXI wieku pochodzi z...Radomia!

/jp/
MSBS-y w rękach konstruktorów; od lewej Paweł Madej, Norbert Piechota i Mirosław Zahor.
MSBS-y w rękach konstruktorów; od lewej Paweł Madej, Norbert Piechota i Mirosław Zahor.
We wtorek w Fabryce Broni "Łucznik" pokazano kilka pierwszych strzelających egzemplarzy Modułowych Systemów Broni Strzeleckiej.

Jest bezpieczna, skuteczna, niezawodna i - jak zapewnia dyrektor Andrzej Arczewski z radomskiej Fabryki Broni - obecnie najnowocześniejsza na świecie. Mowa o broni pod nazwą MSBS-5,56, która ma zastąpić w Wojsku Polskim "kałasznikowy" i "beryle".

Zaprezentowana broń to efekt współpracy Fabryki Broni w Radomiu oraz Zakładu Konstrukcji Specjalnych Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej.

Karabinki MSBS-5,56 można składać z różnych części w taki sposób, by stworzyć w efekcie końcowym karabinek standardowy, karabinek wyborowy, karabinek-granatnik albo karabinek maszynowy. Do tego żołnierz przed akcją będzie mógł w łatwy sposób zainstalować na specjalnej szynie potrzebne mu instrumenty, takie jak celownik laserowy, noktowizor, latarkę, nóż-bagnet. Przygotowania żołnierza do akcji będzie więc przypominało trochę zabawę z klockami lego.

Idea broni modułowej znana jest na całym świecie, tyle, że konstruktorzy z Radomia poszli w stosunku do znanych firm światowych o pół kroku do przodu. - Mamy rozwiązania niestosowane jeszcze w innych konstrukcjach światowych. Na przykład to, że na jednym module komory zamkowej można "dobudować" różne rzeczy. Mogą to być różne lufy, broń może działać w systemie kolbowym i bezkolbowym - mówi Andrzej Arczewski, dyrektor do spraw technicznych i produkcji w Fabryce Broni "Łucznik".

W egzemplarzach radomskiej broni modułowej, nazywanej bronią XXI wieku zastosowano całą długą listę unikatowych nowinek technicznych. Należy do nich możliwość wyrzucania łusek na jedną i drugą stronę, możliwość uruchamiania manipulatorów z obu stron broni, co ma znaczenie na przykład dla osób leworęcznych. Kolba i lufa łatwo się wymieniają, dzięki nowym rozwiązaniom bardzo łatwo wymienia się też magazynki.

W związku z produkcją MSBSa Fabryka Broni zgłosiła 7 patentów oraz 11 wspólnotowych zastrzeżeń patentowych. Niektóre z rozwiązań jeszcze nie opatentowano, dlatego podczas rozbierania i prezentacji jednego z karabinków poproszono fotoreporterów o nie robienie zdjęć.

Zaproszeni goście prezentacji mieli mogli na strzelnicy postrzelać z MSBSów. Najnowsze modeli broni czekają jeszcze próby poligonowe. - Będziemy się starali dopieścić jeszcze niektóre rzeczy, a nasza broń modułowa podatna jest na wszelkie dalsze modyfikacje - powiedział Krzysztof Kozieł, konstruktor z Fabryki Broni. Pierwsze egzemplarze broni modułowej mają trafić do polskiej armii już w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie