MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze miasteczka regionu radomskiego - Warka. Oto jej historia na niesamowitych czarno-białych zdjęciach

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Położona nad Pilicą, 40 kilometrów od Radomia, licząca około 12 tysięcy ludności, Warka to piękne miasteczko o tradycjach piwowarskich. A jak wyglądała 100 lat temu, jak się zmieniała? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOELJNYCH SLAJDACH
Położona nad Pilicą, 40 kilometrów od Radomia, licząca około 12 tysięcy ludności, Warka to piękne miasteczko o tradycjach piwowarskich. A jak wyglądała 100 lat temu, jak się zmieniała? Zobaczcie w galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOELJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Położona nad Pilicą, 40 kilometrów od Radomia, licząca około 12 tysięcy ludności, Warka to piękne miasteczko o tradycjach piwowarskich. A jak wyglądała 100 lat temu, jak się zmieniała? Zobaczcie w galerii.

Krótka historia Warki

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XIII wieku. Warka otrzymała prawa miejskie między 1284 a 1321, ponieważ w 1321 książę Trojden I, potwierdził już fakt istnienia miasta Warka. Miasto rozwijało się głównie jako ośrodek produkcji piwa oraz dzięki handlowi. Warka była miastem niegdyś bardzo rozległym i zamożnym.

Nazwa miasta

Pierwsze źródła historyczne podają nazwę Varca w 1231 roku. W 1508 roku pojawia się już współczesna forma Warka. Geneza nazwy miasta nie jest jednak jednoznacznie ustalona, a wyróżnia się dwie hipotezy. Według pierwszej nazwa miasta powstała od przedrostka war i przypuszczalnie określała miejsce wirów rzecznych. Druga - miasto od wieków słynęło z warzenia piwa, stąd teoria głosi, że nazwa Warka pochodzi od słowa „warzyć” (kipieć, kotłować się), co odpowiada jednemu z procesów produkcji piwa.

Tradycje piwowarskie

Tradycje piwowarskie w Warce sięgają XV w. Już wtedy na terenie dzisiejszego miasta Warka produkowany był napój alkoholowy na bazie jęczmienia. W 1478 roku miasto otrzymało od księcia mazowieckiego, Bolesława V, przywilej zastrzegający wyłączność dostaw tamtejszego piwa na swój dwór i sprzedaży w piwnicy warszawskiego ratusza. W XVI wieku na terenie miasta piwowarstwem zajmowało się aż 30 piwowarów. Piwo z Warki, które ceniono za smak, klarowność i kolor gościło na stołach całego kraju podczas najważniejszych uczt i biesiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie