Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy wesprą innowacje projektowane przez firmę

Materiał Informacyjny
Okonkurencyjności regionu świadczą m.in. rozwój biznesu, wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań, wykwalifikowane kadry, a także współpraca – zwłaszcza między samorządami, biznesem i sektorem naukowym. Aby naukowcy stali się rzeczywistym partnerem dla przedsiębiorców, muszą odpowiadać na potrzeby rynku i otwarcie podchodzić do współpracy, w czym pomocne są fundusze unijne.

Mazowsze ma największy w kraju potencjał naukowy. Rzecz w tym jednak, by świadczyły o tym nie tylko wskaźniki dotyczące potencjału sfery badawczej i rozwojowej, ale by komercjalizowane przez przedsiębiorstwa regionu efekty jej pracy dały im stałą przewagę konkurencyjną, a mieszkańcy Mazowsza mieli do dyspozycji wciąż nowe lub unowocześnione produkty oraz usługi.

Jak się okazuje, jedną z kluczowych barier hamujących dostarczanie przedsiębiorcom rozwiązań o odpowiednim poziomie technologicznym, dostosowanych do ich specyficznych potrzeb (a tym samym uniemożliwiającą elastyczne reagowanie na potrzeby rynku) są niedostatki infrastruktury badawczej. Poza wsparciem z Funduszy Europejskich adresowanym bezpośrednio do przedsiębiorstw działania priorytetowe mające na celu wykorzystanie działalności badawczo-rozwojowej w gospodarce realizowane będą poprzez wsparcie infrastruktury jednostek naukowych.

Celem wsparcia będzie możliwość opracowywania koncepcji technologii, jej przyszłych zastosowań i jej weryfikowania, zdolność do generowania wysokiej jakości wyników badań. Inwestycje w infrastrukturę B+R doprowadzić mają do zwiększenia możliwości współpracy z przedsiębiorstwami i dostosowania jakości otrzymywanych wyników badań do oczekiwanego przez przedsiębiorstwa poziomu.

Co ważne, preferowane będą przedsięwzięcia charakteryzujące się możliwie wysokim stopniem współfinansowania ze źródeł prywatnych, co również pokazuje, że naukowcy muszą współpracować z biznesem.

500 mln zł z programu operacyjnego Mazowsza zaplanowane jest dla instytucji naukowych na wsparcie innowacji dla biznesu

Ekspert o finansowaniu prac badawczych
Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych

Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii utworzone w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych i Centrum Badań Biomedycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to tylko przykłady projektów dofinansowanych w minionych latach z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego. Nowa perspektywa to kolejna pula środków na rozwój specjalistycznych laboratoriów, w których naukowcy będą opracowywać innowacyjne rozwiązania dla potrzeb rynku. Szansę na dofinansowanie mają wyłącznie te projekty, których realizacja umożliwi prowadzenie prac badawczo-rozwojowych zgodnych z obszarami inteligentnej specjalizacji Mazowsza, do których należą inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu, bezpieczna żywność i wysoka jakość życia. Co więcej, muszą one być uwzględnione w Kontrakcie Terytorialnym. Już na etapie aplikowania o środki konieczne będzie pokazanie planu prac badawczych odpowiadających potrzebom gospodarki. Preferowane będą inwestycje zakładające zaangażowanie biznesu w ich realizację i utrzymanie. W sumie dla instytucji naukowych zaplanowane jest ponad 500 mln zł z programu regionalnego na lata 2014–2020. Pierwszy konkurs wystartuje pod koniec listopada tego roku. Fundusze unijne zainwestowane zostaną również we współpracę biznesu z sektorem naukowym. Pierwsi przedsiębiorcy już otrzymali bony na innowacje, które pozwolą na zakup specjalistycznych usług od naukowców.

Więcej o Regionalnym Programie Województwa Mazowieckiego:
www.funduszedlamazowsza.eu

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
Warszawa – tel.: 801 101 101,
e-mail: [email protected]: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie