Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet regionalna Miss Klaudia Natorska zachęca do transplantacji

/wit/
Klaudia Natorska, Miss Polonia Ziemi Radomskiej 2010 pomagała organizować zbiórkę krwi, a także pozyskać dawców szpiku dla chorej na białaczkę dziewczynki.
Klaudia Natorska, Miss Polonia Ziemi Radomskiej 2010 pomagała organizować zbiórkę krwi, a także pozyskać dawców szpiku dla chorej na białaczkę dziewczynki. Szymon Wykrota
Coraz chętniej zgadzamy się na transplantacje organów, by uratować czyjeś życie. Sprawdzamy jak to wygląda w naszym regionie.

Przeszczep

Przeszczep

Przeszczepianie, przeszczep, transplantacja organów to metoda ratowania ludzkiego życia. Polega na wszczepieniu w miejsce brakującego narządu, jego ubytku albo uszkodzenia, organu pochodzącego od innego człowieka lub zwierzęcia. Wyróżniamy transplantacje alogeniczne, w obrębie tego samego gatunku (od dawcy żywego lub zmarłego), lub ksenogeniczne, czyli obcopochodne. Na liście organów, które można przeszczepić tą pierwszą metodą, znajdują się jak dotąd: serce, nerki, trzustka, wątroba, płuca, jelito, rogówka oka, kości, włosy, skóra oraz szpik kostny. Do transplantacji nie można wykorzystać organu pojedynczego potrzebnego do życia samemu dawcy. Można natomiast pobrać od osób żywych organy mające zdolność do samoregeneracji, na przykład: płaty skórne czy szpik. Narządy pojedyncze uzyskiwane są tylko od osób zmarłych - koniecznie po uprzednim, absolutnie pewnym stwierdzeniu ich śmierci. Dodatkowe informacje na stronie www.poltransplant.org.pl

Zgodne tkanki

Sukces transplantacji zależy przede wszystkim od właściwego dobrania dawcy i biorcy. Im mniejsze są różnice genetyczne, czyli im bliższe idealnej konfiguracji są antygeny zgodności tkankowej, tym większa szansa, że organizm nie odrzuci obcego narządu. Każdy człowiek i każde zwierzę ma odmienne antygeny zgodności tkankowej. Identyczne mają tylko bliźnięta jedno-jajowe oraz zwierzęta tego samego szczepu.

9 na 10 Polaków zgodziłoby się na wykorzystanie swoich narządów dla uratowania życia bliskiej osoby. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Domini. Na wynik mogła mieć wpływ ostatnia akcja poszukiwania dawcy wątroby dla 6-letniego Tomka, który zatruł się grzybami.

Okazuje się, że chcemy ratować życie członkom najbliższej, ale i dalszej rodziny. 82 procent respondentów deklaruje, że oddałoby swoje narządy, gdyby zaszła taka potrzeba.

Dla znajomych taką decyzje chce podjąć 77 procent badanych, a dla osoby zupełnie nieznanej - 70 procent.

O tym jak trudno jest znaleźć dawcę organów doskonale wie Klaudia Natorska, Miss Polonia Ziemi Radomskiej 2010.

- Organizowałam zbiórkę krwi i pomagałam pozyskać dawców szpiku dla chorej na białaczkę dziewczynki. Mimo wielu prób i starań dziecku nie udało się pomóc - mówi Klaudia i dodaje, że gdyby jednak zaszła taka potrzeba, kolejny raz zrobiłaby to samo.

Co radomianie sądzą o przeszczepach organów? Czy w naszym mieście można znaleźć dawcę w potrzebie? - piszemy o tym w czwartek w papierowym wydaniu Echa Dnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie