Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ Radom. Karta EKUZ pomoże, gdy zachorujesz przebywając na terenie Unii

wit
- Z plastikową kartą można bezpiecznie podróżować. Jest ona wydawana od ręki w naszej siedzibie - mówi Renata Kapturska z radomskiej delegaturze NFZ.
- Z plastikową kartą można bezpiecznie podróżować. Jest ona wydawana od ręki w naszej siedzibie - mówi Renata Kapturska z radomskiej delegaturze NFZ. Szymon Wykrota
W radomskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia tłoczno. Wiele osób jest zainteresowanych wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Osób, które wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej nie brakuje. Mieszkańcy Radomia i regionu podróżują najczęściej do Chorwacji i Włoch.

- Nie wnikamy gdzie i w jakim celu dana osoba wyjeżdża. Każdego dnia wydajemy od 200 do 300 takich kart - mówi Andrzej Karcz, główny specjalista z radomskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia.

EKUZ, to dokument, na podstawie którego, w trakcie czasowego pobytu w innym państwie członkowskim, można korzystać ze świadczeń pogotowia, przychodni lub szpitali działających w ramach publicznej ochrony zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa.

By otrzymać kartę należy wypełnić specjalny wniosek. Można go otrzymać w placówce NFZ, (ulica Piastowska 4 w Radomiu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, w czwartek w godzinach 8-18; telefon (48) 670 96 11 do 15. Jest też dostępny na stronie internetowej Funduszu: www.nfz.gov.pl)

Tylko wypełniony wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne, czyli aktualne dokumenty zawierające zestawienie należnych składek stanowi podstawę do wydania takiej karty.

- Karty wydawane są od ręki. Jeśli w rodzinie jest kilka osób, to każda musi posiadać swoją kartę a by ją otrzymać musi wypełnić osobny wniosek – mówi Renata Kapturka z radomskiej Delegatury NFZ.

Na karcie znajduje się imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę a także data jej ważności.

Od 1 czerwca do teraz radomska delegatura NFZ wydała 14 tysięcy 531 kart. Podobnie było rok temu.

Kiedyś plastikowa karta była ważna jednorazowo, to znaczy na konkretny zagraniczny pobyt. Teraz jej ważność wynosi sześć miesięcy w przypadku osób pracujących (umowa o pracę na stałe) i uczących się, pięć lat w przypadku rencistów i emerytów i dwa miesiące w przypadku bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy i pracujących na umowę zlecenie.
Pracownicy Funduszu zwracają uwagę, że w większości państw Unii placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty - EKUZ z nich nie zwalnia.

Na przykład we Francji w przypadku leczenia szpitalnego kasa chorych bezpośrednio opłaca koszty leczenia, z reguły w wysokości 80 procent. Pacjent płaci szpitalowi pozostałe koszty. W Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do pacjenta i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę.

Aby uniknąć obciążenia tego typu kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.
Przepisy nakazujące posiadanie EKUZ obowiązują we wszystkich państwach członkowskich Unii oraz w 4 państwach należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie