Nie dla chlewni w gminie Chotcza. Protestują mieszkańcy....

  Nie dla chlewni w gminie Chotcza. Protestują mieszkańcy. Władze gminy twierdzą, że nie wydawały żadnej zgody na budowę fermy tuczników

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Genca

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Obawiamy się, że prowadzona tu inwestycja spowoduje nieodwracalne zmiany dla środowiska i mieszkańców gminy Chotcza - mówią Katarzyna Munio i Paweł Karpiński,
  1/5
  przejdź do galerii

  Obawiamy się, że prowadzona tu inwestycja spowoduje nieodwracalne zmiany dla środowiska i mieszkańców gminy Chotcza - mówią Katarzyna Munio i Paweł Karpiński, którzy założyli na facebooku akcję protestacyjną NIE dla chlewni w Chotczy. ©Marcin Genca

  Czy w gminie Chotcza koło Lipska powstanie chlewnia przemysłowa na 10 tysięcy tuczników? - to pytanie nurtuje nie tylko mieszkańców, ale paradoksalnie również władze gminy i powiatu. - Ludzie nie mają o tym pojęcia, a wójt twierdzi, że nic nie może zrobić, ale naszym zdaniem to nieprawda - mówi Paweł Karpiński, który już zorganizował protest w tej sprawie.


  Prywatny inwestor na razie remontuje stare budynki chlewni na działce, którą przed laty użytkowało Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne w Chotczy - Józefowie, niedaleko Gniazdkowa.

  Smród i trucizna?  Faktycznie, niemal cały teren gminy Chotcza to obszar krajobrazu chronionego, a część położona nad Wisłą to obszar Natura 2000, gdzie zakazane są jakiekolwiek prace ingerujące w środowisko naturalne.

  Nieznane plany inwestora wobec tego terenu wzbudziły zaniepokojenie mieszkańców tej okolicy, głównie przybyszy z Warszawy i okolic, wśród których prym wiedzie Paweł Karpiński.

  IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!  - Mieszkańcy nic nie wiedzą, a inwestor też nie informuje o swoich poczynaniach. Są remontowane budynki starych chlewów, ale wykarczowano też las. Z moich informacji wynik, że mają być tam budowane chlewnie na 10 tysięcy świń, hodowanych metodą przemysłową, na rusztach, co samo w sobie jest niehumanitarne - twierdzi Paweł Karpiński.

  Od razu podaje argumenty przeciwko: zanieczyszczanie wód gruntowych, drogi zabrudzone gnojowicą, trucie gleb rozkładającymi się tuszami padłych świń, nieustający fetor, a w efekcie nienadające się do jedzenia warzywa, spadek wartości działek, czy wreszcie zagrożenie zdrowia, a nawet życia ludzi.

  Pytali wójta na sesji  Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Chotcza, która odbyła się 30 sierpnia, delegacja mieszkańców pytała wójta Janusza Witczaka o jakiekolwiek informacje na temat nowej inwestycji w chlewnię.

  - Mimo tego, że prace nabierają tempa, inwestor nie wystąpił do gminy o stosowne pozwolenia, nie przedstawił również oceny oddziaływania na środowisko - twierdził Paweł Karpiński, dodając, że z informacji, uzyskanych podczas Rady Gminy wynika, że wójt został jedynie poinformowany o modernizacji dachów na istniejących budynkach. Wójt miał też zobowiązać się do zorganizowania konsultacji społecznych, które miałyby odbyć się na przełomie września i października.

  Tłumaczy włodarz gminy...  Janusz Witczak, wójt gminy Chotcza tłumaczy, że lokalne władze nie mają wpływu na to, co prywatny inwestor buduje na własnym terenie.

  - Owszem, są procedury i odpowiednie pozwolenia, ale do nas nikt o takowe nie występował. Też nie cieszę się z tego faktu, ale proceduralnie mam niejako związane ręce - mówi Janusz Witczak.

  Według niego, na tym terenie cztery chlewnie i dwa cielętniki stoją od 1974 roku.

  - Od wielu lat kolejni przedsiębiorcy prowadzą tam hodowle bydła czy trzody chlewnej, jak dotąd nie było z tym problemów - dodaje.

  ...i urzędnicy  W Starostwie Powiatowym w Lipsku, którego instytucje nadzorują obiekty budowlane poinformowano nas, że formalnie zgłoszono jedynie remont już istniejących budynków chlewni.

  Z kolei Regionalna Inspekcja Ochrony Środowiska stwierdza w piśmie wysłanym również do gminy Chotcza, że wójt „nie wydawał żadnej decyzji ani uzgodnień w sprawie działań polegających na budowie chlewni”.

  Według inspektorów, gdyby skala inwestycji wzbudzała podejrzenia o ingerencji w środowisko, postępowanie powinien wszcząć z urzędu starosta lipski.

  Paweł Karpiński nie ukrywa, że w walce o ekologię sięgnął po najmocniejsze argumenty.

  - Założyłem własny komitet wyborczy, chcemy wprowadzić do Rady Gminy radnych, którzy będą naprawdę niezależni, żeby nie było takiego zaskoczenia w przyszłości - zapowiada.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.
  Dennis w radomskim klubie Explosion. Zagrał na zakończenie wakacji. Zobacz zdjęcia z imprezy!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych


  ZOBACZ TEŻ: Kierowcy igrali ze śmiercią na przejeździe kolejowym w Natolinie  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (488)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (488) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>