MKTG SR - pasek na kartach artykułów

(Nie)bezpiecznie na budowie

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
100 takich bilboardów wisi przy drogach dojazdowych do Warszawy i w pobliżu placów budów. Mają one zwrócić uwagę na zagrożenia w budownictwie, szczególnie częste przy pracach na wysokości.
100 takich bilboardów wisi przy drogach dojazdowych do Warszawy i w pobliżu placów budów. Mają one zwrócić uwagę na zagrożenia w budownictwie, szczególnie częste przy pracach na wysokości.
"Nie lekceważ zagrożeń. Pracuj bezpiecznie na wysokości" - to hasło przyświecające tegorocznej akcji zapobiegania wypadkom na budowach prowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy w kraju i w naszym regionie.

Skorzystaj z porad

Skorzystaj z porad

Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie realizując projekt zaprasza do korzystania z porad telefonicznych od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-15 w sprawach pod numerem 022-583-17-12. Można pytać o zagadnienia prawne i techniczne dotyczące budownictwa, zgłaszać nieprawidłowości na placach budów, dowiadywać się o szkolenia i wskazówek, co do realizacji programu prewencyjnego w budownictwie.
Pracodawcy i pracownicy mogą także zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej w Oddziale w Radomiu przy ulicy Prażmowskiego 15, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16 (pokój 62) lub telefonicznie 048-360-19-89.

Statystyki okrutnie podsumowują brak bezpieczeństwa pracy na naszych budowach. W tej branży najczęściej dochodzi do wypadków i niestety bardzo często kończą się one ciężkimi obrażeniami, a nawet śmiercią. Z tych samych statystyk wynika, że najgroźniejsze są upadki z dużej wysokości. Na budowach bardzo często brak, bowiem zabezpieczeń pracowników, nawet tak podstawowych jak rusztowania i balustrady.

KONTROLE W MAZOWIECKIM
Inspektorzy pracy w województwie mazowieckim od początku roku przeprowadzili 81 kontroli u 78 pracodawców, zatrudniających 1573 osoby. Liczba pracowników poszkodowanych na terenie budowy to 33 osoby, z czego aż cztery poniosły śmierć. Ciężkie obrażenia poniosło 16 osób, a lekkie 13.
Inspektorzy jako najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy wskazują brak profesjonalizmu, niską świadomość zagrożenia, brak oceny ryzyka zawodowego, złą organizację pracy i brak niezbędnych zabezpieczeń, szczególnie przy pracach na wysokości i elementarnych środków ochrony osobistej (np. linki i szelki bezpieczeństwa).

Częste są także pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i poleceń przełożonych. Wśród wydarzeń, które doprowadziły do wypadków, jak co roku, przeważały upadki z wysokości.

DLA PRACODAWCÓW
Wszyscy przedsiębiorcy - właściciele i szefowie małych firm budowlanych, zatrudniających do 50 pracowników, mogą wziąć udział w bezpłatnym w programie prewencyjno - promocyjnym "Bezpieczna Budowa". Ma on poprawić warunki bezpieczeństwa i higieny pracy w budownictwie, w szczególności zaś upowszechnić sposoby zabezpieczenia się przed upadkiem z wysokości.

Kontrole w całej Polsce

Kontrole w całej Polsce

Od początku roku inspektorzy pracy przeprowadzili blisko 2 tysiące kontroli placów budowy i remontów różnych obiektów, dróg i autostrad. Skontrolowali blisko 1900 pracodawców, zatrudniających około 31 tysięcy pracowników. Główne nieprawidłowości to niewłaściwie zmontowane rusztowania bez balustrad, brak zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości, nieprawidłowe zabezpieczenia wykopów, niezabezpieczone otwory w stropach, ścianach zewnętrznych, szybach i dźwigów.
Inspektorzy wydali 15 tysięcy 834 decyzje, w tym 1277 o wstrzymaniu prac w związku ze stwierdzeniem bezpośredniego zagrożenia życia bądź zdrowia pracujących. Na budowach wręczono 893 mandaty karne na kwotę 1 miliona 80 tysięcy złotych. Kontrole zakończyły się także 48 wnioskami do sądów grodzkich i czterema zawiadomienia do prokuratury.

Cały program szkoleniowy jest podzielony na trzy etapy. Pierwszy to bezpłatne szkolenie zgłoszonych pracodawców lub innych osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pracy na placu budowy. Drugi przewiduje podjęcie działań przez pracodawców zmierzających do dostosowania warunków pracy w ich przedsiębiorstwach do obowiązującego prawa oraz wdrożenia dobrych praktyk ograniczających zagrożenia, zwłaszcza te, przy których występuje ryzyko upadku z wysokości - podczas pierwszego etapu to pracodawcy sami stwierdzą, jakie na prowadzonych przez nich budowach występują niebezpieczeństwa.

W trzecim etapie inspektor pracy sprawdzi i oceni podjęte przez pracodawcę działania mające poprawić bezpieczeństwo pracy na budowie. Po uzyskaniu oceny pozytywnej pracodawca zostanie uhonorowany dyplomem uczestnictwa w programie prewencyjnym PIP.

Do wyboru są dwa terminy szkolenia - 20 sierpnia i 3 września. Odbędzie się ono w siedzibie Okręgowej Inspekcji Pracy w Warszawie przy ul. Lindley'a 16. Zgłoszenia do udziału w programie prewencyjnym wciąż można wysyłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected]; [email protected] lub faxem na numery 022-621-82-09, 022-621-92-72 albo dostarczać osobiście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie