MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela na Staropuławskiej. Udana zabawa w centrum Zwolenia mimo niezbyt dobrej pogody

RED
Niedziela na Staropuławskiej w Zwoleniu.
Niedziela na Staropuławskiej w Zwoleniu. Gmina Zwoleń
Mieszkańcy Zwolenia po raz siódmy spotkali się na ulicy Staropuławskiej. W niedzielę, 7 maja, mimo niezbyt słonecznej pogody, najstarsza ulica w Zwoleniu ponownie tętniła życiem. Wszystko za sprawą licznie przybyłych artystów ludowych, kapel i mieszkańców.

Uliczny happening rozpoczął się występem Grupy Dziecięcej Folklorystyczno-Rytmicznej z miejscowego Domu Kultury. Wszystkich gości i mieszkańców przywitała Anna Wieczerzyńska, dyrektor zwoleńskiego Domu Kultury, który jest organizatorem przedsięwzięcia. Dobrej zabawy oraz mile spędzonych chwil życzyła zaś Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.

Wśród gości tegorocznego happeningu nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich i powiatowych oraz znanych doskonale regionalistów i znawców kultury: Adolfa Krzemińskiego i Mariana Popisa. Niedzielę na Staropuławskiej poprowadzili tradycyjnie Joanna i Michał Tęcza.

Na ulicy rozstawiono barwne kramy, wśród których nie zabrakło twórców rękodzieła, domowych wypieków. Kolorowi przebierańcy, wśród których nie zabrakło pań, obsługiwali zaś stoisko Grupy Kobiet Kreatywnych ze Zwolenia.

Były też degustacje potraw regionalnych takich, jak: kapusta z grochem, marchwiaki, zawijaki, racuchy, placki drożdżowe z kruszonką, pierogi i wiele innych pyszności przygotowanych przez Zespoły Kół Gospodyń Wiejskich: „Piątkowy Stok” ze Zwolenia, „Grabowianki” z Grabowa, „Korzenie” z Łaguszowa”, Zespół z Sycyny, Rudek, Bartodziej, Mierziączki. Potrawy i stoiska były gustownie przygotowane, a regionalne barwne stroje i piękny tradycyjny śpiew pieśni ludowych umilał to spotkanie.

Całość wydarzenia rozpoczęła się piosenką „Nasze miasto Zwoleń” śpiewaną przez dzieci i instruktorem folkloru J. Tęczą i Zespołem z Mierziączki, a przygrywała im Kapela Zdzisława Kwapińskiego. Całość Poprowadził Michał Tęcza, inicjator tego wydarzenia. Dyrektor Domu Kultury – Natalia Anna Wieczerzyńska powitała wszystkich uczestników tego spotkania – władze miasta i powiatu oraz zaproszonych gości. Pani Burmistrz Bogusława Jaworska ciepłymi słowami przywitała wszystkich uczestników, którzy tak licznie przybyli na to wydarzenie. Pan Adolf Krzemiński – folklorysta i regionalista z dobrym słowem zwrócił się do wszystkich zespołów, kapel, organizatorów.

Ze Zwolenia śpiewał Zespół Seniora „Pogodna Jesień” i Męski Zespół „Kompany”. Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentował zespół „Zwoleniaki”, prezentując pieśni i monolog. Z grupy muzycznej wystąpiła Martyna Kopcińska z piosenką i wierszem. W pięknych strojach regionalnych zaprezentował się Zespół Piosenki Folk „Radomiś” z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu. Dużymi brawami przyjęci zostali najmłodsi uczestnicy z Dziecięcej Grupy Folklorystyczno-Rytmicznej, śpiewając piosenki przygodne i patriotyczne.

W wydarzeniu tym licznie uczestniczyły także Zespoły Seniorów Ziemi Radomskiej wraz z akompaniatorami. Mimo że dzień był pochmurny to jednak wszyscy starali się zaprezentować jak najpiękniej. Seniorzy „Promyk Nadziei” z Pionek, „Barwy Życia” z Pionek, „Złota Jesień” z Kozienic, „Półborzanki” z Augustow mimo chłodu prezentowali swoje stroje.

Stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej swoimi publikacjami, zabawami i słodyczami przyciągało dzieci i dorosłych. Po raz pierwszy w tym wydarzeniu uczestniczyła Grupa Kobiet Kreatywnych, przebrane w przeróżne zmyślne stroje, spacerując po ulicy i prezentując własnoręczne wyroby. Zaprezentowała się Kapela Marka Winiarka – Marek wraz z tatą Stanisławem Winiarkiem, obaj mieli piękne marynarskie czapki na głowie.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi Marian Popis i Jacek Kowalczewski - osoby związane z poezją, folklorem i muzyką. We wszystkich dotychczasowych spotkaniach uczestniczył Przewodniczący Rady Gminy Przyłęk pan Wojciech Szmajda, otaczając opieką zespoły ze swojej gminy.

Ulica ubarwiona była kolorami kilimkami, barwnymi kogutami, turoniem i gaikiem. Po śpiewie i recytacjach Kapela przeprowadziła korowód na wspólne biesiadowanie i tańce, śpiewał też zwoleński bard z gitarą Andrzej Frankiewicz.

ZOBACZ TEŻ: Majowy piknik w Nadleśnictwie Marcule

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie