Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni znaczy aktywni. Od 15 lat zwiedzają świat

Anna GOGUŁA
Anna Bienias, opiekunka koła, została odznaczona medalem za swoją pracę.
Anna Bienias, opiekunka koła, została odznaczona medalem za swoją pracę. Zdjęcia Łukasz Wójcik
Jeżdżą na nartach, rowerach, wędrują, zwiedzają, żeglują i uprawiają kajakarstwo. Nawet bariery ruchowe nie są w stanie im w tym przeszkodzić. Członkowie koła PTTK "Jędrusiowe", działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomiu świętują 15-lecie istnienia.
Andrzej Małecki jest wzorowym opiekunem. W organizację obozów i wędrówek wkłada wiele pracy.
Andrzej Małecki jest wzorowym opiekunem. W organizację obozów i wędrówek wkłada wiele pracy.

Andrzej Małecki jest wzorowym opiekunem. W organizację obozów i wędrówek wkłada wiele pracy.

Ten radomski klub swoją działalność rozpoczął w październiku 1995 roku. Jego siedzibą jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Janusza Korczaka w Radomiu.

DLA NICH NIE MA BARIER

Koło liczy sobie około 40 członków. Opiekunami są Anna Bienias i Andrzej Małecki. Zrzeszona jest tam młodzież upośledzona umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym, a także niepełnosprawna ruchowo, w tym dzieci na wózkach inwalidzkich.

- Nasze dzieciaki są bardzo aktywne. Niepełnosprawność nie jest dla nich barierą - opowiada o swoich podopiecznych Andrzej Małecki. - Udowadniają to w trakcie wszystkich obozów. Odbyliśmy z nimi nawet obóz żeglarski. Był to rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich na wspaniałych jachtach. Wybrały się tam także dzieciaki poruszające się na wózkach. Na ośmiu łódkach było 51 osób. Udało nam się przepłynąć nasze wszystkie, większe jeziora.

UWIELBIAJĄ ZWIEDZAĆ

Młodzi turyści uwielbiają wycieczki. Rajdy piesze organizowane są tam średnio raz w miesiącu. Mają za sobą też kilka wyjazdów zagranicznych. Byli między innymi w Czechach, na Ukrainie czy Białorusi.

- Są to zarówno wędrówki piesze, autokarowe jak i rowerowe. Udajemy się także na wspinaczki górskie, pływamy kajakami, żaglówkami. Robimy jeszcze mnóstwo innych rzeczy, jak jazda na nartach. Teraz przymierzamy się do latania na lotniach. Najważniejsze to robić to, co się lubi - opowiada Anna Bienias. - Kajakarstwo uprawiamy od początku powstania koła. Pływaliśmy już Pilicą, Radomką, Wisłą i Wieprzem. Naszą dumą jest turystyka rowerowa. W 2004 roku odbyliśmy wyprawę "Rowerem do Unii Europejskiej". Pokonaliśmy trasę Radom-Gerlitzi. W Niemczech wzięliśmy udział w obchodach wstąpienia Polski do unii.

WYRÓŻNIENI ZA DZIAŁALNOŚĆ

Za swoją działalność koło "Jędrusiowe" już dwukrotnie zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Tytuł najlepszego szkolnego koła turystycznego w Polsce zdobyliśmy w latach 2004 i 2007. Kilkakrotnie zwyciężaliśmy też w konkursach wojewódzkich - opowiada Małecki. - Teraz obchodzimy piętnastolecie istnienia. Mamy nadzieję, że będziemy świętować jeszcze wiele jubileuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie