Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły album ze zdjęciami Lipska. Ich autorem jest Jan Skrzypczyński, który przez 50 lat dokumentował zmiany w mieście i okolicach

Marcin Genca
Marcin Genca
Jan Skrzypczyński z albumem „Lipsko w fotografii”, który dokumentuje ponad 50 lat jego pracy z fotoaparatem.
Jan Skrzypczyński z albumem „Lipsko w fotografii”, który dokumentuje ponad 50 lat jego pracy z fotoaparatem. Marcin Genca
Właśnie ukazał się album „Lipsko w fotografii”, którego autorem jest Jan Skrzypczyński, fotograf, rzeźbiarz i regionalista, wieloletni pracownik lipskiego domu kultury. To owoc jego 50 lat pracy z aparatem fotograficznym, dokumentujący Lipsko sprzed lat i rejestrujący zmiany, jakie w nim zachodziły.

Unikalne, archiwalne fotografie z września 1939 roku, przedstawiające lipski Rynek z wojskami niemieckimi, dużo zdjęć z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, wreszcie stare i nowe miejsca na mapie miasta - wszytko to zawiera pięknie wydany album „Lipsko w fotografii”. Można go kupić w Bibliotece Publicznej, sklepie Dominika w Lipsku oraz bezpośrednio u autora.

Gigantyczna praca

Jak pisze we wstępie do albumu Tomasz Krzyczkowski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”, Jan Skrzypczyński „fotografuje ludzi i zdarzenia oraz, przede wszystkim, piękno nadwiślańskiego regionu z jego niepowtarzalną przyrodą (...) „swoim obiektywem dokumentuje historię miasta, Ziemi Lipskiej i Mazowsza”.

Inny wybitny mieszkaniec Lipska, również regionalista Czesław Barański zauważa w przedmowie do albumu, że pan Jan „w okresie 50 lat wykonał gigantyczną pracę; zgromadził o Lipsku i okolicy kilkanaście tysięcy zdjęć, a na emeryturze postanowił wykorzystać część tego materiału w albumie, celem udokumentowania postępu w rozwoju Lipska w latach 1945-2017. Cel ten został osiągnął przez konfrontację starych i nowych obiektów. Każda bowiem strona albumu to zderzenie tego co było, z tym co jest.”

Dorobek życia

Sam pan Jan, jak zwykle skromny, pisze o sobie i swoim dziele tak: „Mimo wielu trudnych sytuacji zawodowych i zdarzeń losowych odczuwam jednak dzisiaj satysfakcję z tego, że na skromnym stanowisku instruktorskim przetrwałem 45 lat (i przeżyłem 11 dyrektorów), a co najważniejsze - zgromadziłem 1200 klisz małoobrazkowych, które zawierają ok. 43 tysiące zdjęć. Jest to olbrzymi materiał dla przyszłych badaczy historii tej małej ojczyzny (...).

ZOBACZ TEŻ: Godzina W w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie