Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa formuła Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Jest też drugi jej sponsor

Barbara Koś
Jak zaznaczył prezydent, Radosław Witkowski, Nagroda Literacka wspaniale promuje Radom i radomską kulturę, ale też pokazuje, że Radom jest miastem, w którym są doskonałe warunki, żeby zaczynać wielką karierę.
Jak zaznaczył prezydent, Radosław Witkowski, Nagroda Literacka wspaniale promuje Radom i radomską kulturę, ale też pokazuje, że Radom jest miastem, w którym są doskonałe warunki, żeby zaczynać wielką karierę. Robert Utkowski
Można już zgłaszać książki do VI edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. Laureatka lub laureat Nagrody otrzyma, już tradycyjnie, 40 tysięcy złotych. Kapituła wskaże też osobę, która spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, w ramach rezydencji literackiej. Jest to możliwe dzięki współpracy z firmą Kombud SA, która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

O tym wszystkim mówiono we wtorek, 15 grudnia, podczas konferencji w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli z udziałem mecenasów i partnera głównego Nagrody, a także współorganizatora Nagrody - prezydenta Radomia.

Nowego sponsora Nagrody przedstawił gospodarz spotkania, Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.

- To Zakłady Automatyki Kombud SA. ktore będą wspierały Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przez pięć lat. Dzięki temu, że mamy drugiego mecenasa mogliśmy część pieniędzy przeznaczyć na nową formę, która wyróżnia nas też spośród innych nagród – mówił Tomasz Tyczyński. - Dlatego od tej szóstej edycji będziemy przyznawać rezydencję dla jednego z pisarzy, którego wskaże kapituła nagrody. Będzie to rezydencja niezwykła, ponieważ ta wyróżniona osoba spędzi około miesiąca w miejscu bardzo gombrowiczowskim, w pięknym miasteczku Vence nieopodal Nicei, gdzie Gombrowicz mieszkał przez ostatnie lata swojego życia – tłumaczył Tyczyński.

Jak podkreślał Szymon Kniaź, dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w spółce Kombud, dla przedsiębiorstwa dołączenie do grona mecenasów jest przywilejem i nobilitacją, a sztuka, zwłaszcza w tych szczególnie trudnych czasach, zasługuje na wsparcie. -

- Wierzę, że sztuka jest trochę jak witamina D jesienią. To taki suplement, który pomaga nam odzyskać zaufanie do siebie, uczy empatii i wrażliwości – mówił Szymon Kniaź. - Ta pandemia niedługo się skończy, a sztuka będzie takim złotym środkiem, takim nośnikiem tego naszego odrodzenia społecznego. Cieszę się, że możemy wspierać tę akcję.

Od drugiej edycji jej mecenasem jest przedsiębiorca, Jarosław Krzyżanowski.

- Cieszy nas, że grono wielkich ludzi, którzy wspierają ten projekt, powiększa się. Mamy drugiego mecenasa, mamy firmy wspierające. To coś, na czym Jarkowi najbardziej zależało. Żeby były kolejne osoby, które chcą w tym uczestniczyć – podkreślała Małgorzata Świątek, reprezentująca Jarosława Krzyżanowskiego.

W ubiegłym roku, przypomnijmy, do grupy firm wspierających nagrodę dołączyła firma Unidevelopment SA. I została partnerem głównym tego wyróżnienia.

- Ja powiem językiem budowlańca: chcemy zabetonować swój udział i tę współpracę i tworzyć wraz z organizatorami nagrody solidne fundamenty tego wydarzenia – mówił Tomasz Kamiński z Unidevelopment S.A.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza powstała w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. To nagroda przyznawana przez prezydenta Radomia dla debiutantów, za książkę napisaną prozą artystyczną. Jej ranga stale rośnie, to jedna z ważniejszych polskich nagród literackich.

Jak zaznaczył prezydent, Radosław Witkowski, Nagroda Literacka wspaniale promuje Radom i radomską kulturę, ale też pokazuje, że Radom jest miastem, w którym są doskonałe warunki, żeby zaczynać wielką karierę.

- Spotkaliśmy się siedem czy osiem lat temu i rozmawialiśmy z Tomkiem Tyczyńskim o tym projekcie. Ja wierzyłem, że to się uda, pomimo perypetii – mówił Radosław Witkowski.

Jednocześnie organizatorzy ogłosili, że już można nadsyłać zgłoszenia do szóstej edycji nagrody. Przyjmowane będą, jak co roku, do końca stycznia.

W pięciu dotychczasowych edycjach nagrody zgłoszono do niej ponad 400 książek. W ramach festiwalu Opętani Literaturą, który towarzyszy wyróżnieniu, odbyło się 50 różnego rodzaju wydarzeń, głównie spotkań literackich, ale także koncertów i przedstawień teatralnych. Festiwal w 2021 roku będzie kontynuowany.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie