Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa ikon w bibliotece na Osiedlu XV-lecia w Radomiu

Barbara Koś
To tylko część grupy autorek...
To tylko część grupy autorek...
Wystawę „Spotkanie z ikoną” otwarto w piątek filii numer 6, Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13. Autorami ikon są osoby uczestniczące w warsztatach ikonopisania w Katolickim Liceum Ogólnoksztąłcącym, imienia świętego Filipa Neri w Radomiu.

Jak zwykle przy pokazywaniu ikon wernisaż rozpoczął się bardzo nastrojowo. Po powitaniu gości przez Agatę Morgan, zastępcę dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Schola Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod kierunkiem księdza Andrzeja Zarzyckiego odśpiewała bardzo pięknie fragment Akatystu czyli hymnu liturgicznego ku czci Bogurodzicy, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego.

O znaczeniu ikony dla tych kościołów a także dla kultury mówił ksiądz Grzegorz Tęcza, także autor pokazywanych ikon. Historię radomskiej grupy ikonopisów przypomniała Aleksandra Pabich, która "zaszczepiła" w Radomiu zainteresowanie pisaniem ikon. - Jesteśmy grupą radomskich ikonografów. Tworzymy duchową wspólnotę, poszukującą Oblicza Pana na styku duchowości i sztuki- przypomniała Aleksandra Pabich.

Grupa zaczęła się tworzyć w 2013 roku, po wystawie „Drogi Ikony” w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, a zorganizowanej w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. Potem zaczęli dołączać uczestnicy kolejnych edycji warsztatów ikonopisania, prowadzonych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym imienia świętego Filipa Neri w Radomiu.

Niektórzy z nas, jak wspomniała Aleksandra Pabich, rozpoczynali drogę ku światłu ikony w Warszawie, pod kierunkiem ojca Jacka Wróbla, założyciela Drogi Ikony. Inni piszą ikony już w Radomiu, podczas warsztatów u księży filipinów. Są w grupie profesjonaliści i amatorzy, ale wszyscy starają się zachować w malarstwie kanon ikonograficzny, utrwalony wielowiekową tradycją. - Ale gdyby nie pan Zbigniew Skuza, prezes Stowarzyszenia “Młyńska. Verum Bonum Pulchrum” nie byłoby grupy – podkreśliła Aleksandra Pabich. Na co Zbigniew Skuza uzupełnił te podziękowania jeszcze o kilku radomskich biskupów, którzy patronowali ikonopisom.

- Są wśród nas profesjonaliści i amatorzy, ale wszyscy staramy się zachować w malarstwie kanon ikonograficzny utrwalony wielowiekową tradycją - zaznaczyła Aleksandra Pabich.

Zwróciła uwagę na ikony Teresy Kosno. - Pani Teresa ma kłopoty z prawą ręką, ale nie przeszkadza jej to w pisaniu ikon – mówiła Aleksandra Pabich. Jak zawsze na ekspozycjach tego typy dziel sztuki Aleksandra Pabich wytłumaczyła też układ wystawy.

Po jednej stronie są ikony Świętego Oblicza będące efektem warsztatów pierwszego stopnia — dla początkujących. Po drugiej efekt etapu następnego - warsztatów II stopnia: Ikony Chrystusa Pantokratora. Chrystus Pantokrator jest najczęściej spotykanym wizerunkiem Zbawiciela. Przedstawienie to ukazuje Stwórcę i Zbawiciela, trzymającego świat w swej dłoni.

I wreszcie są ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem. Tu przedmiotem warsztatów jest półpostaciowa ikona Bogurodzicy z Dzieciątkiem.
Centralnym punktem wystawy jest ikona przedstawiająca świętą rodzinę.

Autorami ikon są: Zofia Alot, Grażyna Bednarczyk, Anna Boruta, Katarzyna Bogatek, Joanna Całusińska, Jagoda Daszyńska, Mariusz Dziubiński, Beata Grabowska, Jolanta Kamińska, Teresa Kosno, Monika Wieczorek-Marczewska, Justyna Kot, Agnieszka Noga, Aleksandra Pabich, Magdalena Religa, Ewa Rogala, Teresa Rybak, ksiądz Grzegorz Tęcza, Małgorzata Tomaszewska, Urszula Wolszczak–Paluch i Katarzyna Żurowska.

ZOBACZ TAKŻE: Wystawa ekologiczna w radomskiej Elektrowni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie