Nowa wystawa ikon w bibliotece na Osiedlu XV-lecia w Radomiu

  Nowa wystawa ikon w bibliotece na Osiedlu XV-lecia w Radomiu

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  To tylko część grupy autorek...
  1/34
  przejdź do galerii

  To tylko część grupy autorek...

  Wystawę „Spotkanie z ikoną” otwarto w piątek filii numer 6, Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kusocińskiego 13. Autorami ikon są osoby uczestniczące w warsztatach ikonopisania w Katolickim Liceum Ogólnoksztąłcącym, imienia świętego Filipa Neri w Radomiu.
  Jak zwykle przy pokazywaniu ikon wernisaż rozpoczął się bardzo nastrojowo. Po powitaniu gości przez Agatę Morgan, zastępcę dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Schola Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod kierunkiem księdza Andrzeja Zarzyckiego odśpiewała bardzo pięknie fragment Akatystu czyli hymnu liturgicznego ku czci Bogurodzicy, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego.

  O znaczeniu ikony dla tych kościołów a także dla kultury mówił ksiądz Grzegorz Tęcza, także autor pokazywanych ikon.
  Historię radomskiej grupy ikonopisów przypomniała Aleksandra Pabich, która "zaszczepiła" w Radomiu zainteresowanie pisaniem ikon. - Jesteśmy grupą radomskich ikonografów. Tworzymy duchową wspólnotę, poszukującą Oblicza Pana na styku duchowości i sztuki- przypomniała Aleksandra Pabich.

  Grupa zaczęła się tworzyć w 2013 roku, po wystawie „Drogi Ikony” w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, a zorganizowanej w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej. Potem zaczęli dołączać uczestnicy kolejnych edycji warsztatów ikonopisania, prowadzonych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym imienia świętego Filipa Neri w Radomiu.

  Niektórzy z nas, jak wspomniała Aleksandra Pabich, rozpoczynali drogę ku światłu ikony w Warszawie, pod kierunkiem ojca Jacka Wróbla, założyciela Drogi Ikony. Inni piszą ikony już w Radomiu, podczas warsztatów u księży filipinów. Są w grupie profesjonaliści i amatorzy, ale wszyscy starają się zachować w malarstwie kanon ikonograficzny, utrwalony wielowiekową tradycją. - Ale gdyby nie pan Zbigniew Skuza, prezes Stowarzyszenia “Młyńska. Verum Bonum Pulchrum” nie byłoby grupy – podkreśliła Aleksandra Pabich. Na co Zbigniew Skuza uzupełnił te podziękowania jeszcze o kilku radomskich biskupów, którzy patronowali ikonopisom.

  - Są wśród nas profesjonaliści i amatorzy, ale wszyscy staramy się zachować w malarstwie kanon ikonograficzny utrwalony wielowiekową tradycją - zaznaczyła Aleksandra Pabich.

  Zwróciła uwagę na ikony Teresy Kosno. - Pani Teresa ma kłopoty z prawą ręką, ale nie przeszkadza jej to w pisaniu ikon – mówiła Aleksandra Pabich. Jak zawsze na ekspozycjach tego typy dziel sztuki Aleksandra Pabich wytłumaczyła też układ wystawy.

  Po jednej stronie są ikony Świętego Oblicza będące efektem warsztatów pierwszego stopnia — dla początkujących. Po drugiej efekt etapu następnego - warsztatów II stopnia: Ikony Chrystusa Pantokratora. Chrystus Pantokrator jest najczęściej spotykanym wizerunkiem Zbawiciela. Przedstawienie to ukazuje Stwórcę i Zbawiciela, trzymającego świat w swej dłoni.

  I wreszcie są ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem. Tu przedmiotem warsztatów jest półpostaciowa ikona Bogurodzicy z Dzieciątkiem.
  Centralnym punktem wystawy jest ikona przedstawiająca świętą rodzinę.

  Autorami ikon są: Zofia Alot, Grażyna Bednarczyk, Anna Boruta, Katarzyna Bogatek, Joanna Całusińska, Jagoda Daszyńska, Mariusz Dziubiński, Beata Grabowska, Jolanta Kamińska, Teresa Kosno, Monika Wieczorek-Marczewska, Justyna Kot, Agnieszka Noga, Aleksandra Pabich, Magdalena Religa, Ewa Rogala, Teresa Rybak, ksiądz Grzegorz Tęcza, Małgorzata Tomaszewska, Urszula Wolszczak–Paluch i Katarzyna Żurowska.

  ZOBACZ TAKŻE: Wystawa ekologiczna w radomskiej Elektrowni
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia