Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wydawnictwo w zbiorach iłżeckich

/inia/
Wydawnictwo jest bardzo cenne dla tych, którym bliska jest pamięć o legendarnym dowódcy.
Wydawnictwo jest bardzo cenne dla tych, którym bliska jest pamięć o legendarnym dowódcy.
Regionalna bibliografia dziejów II Wojny Światowej na ziemi iłżeckiej wzbogaciła się w nowe wydawnictwa o legendarnym dowódcy oddziałów partyzanckich generale Antonim Hedzie.

Gdzie nabyć?

Gdzie nabyć?

Książka będzie do nabycia w Iłży w Punkcie Informacji Turystycznej przy Placu 11 Listopada oraz w Iłżeckim Domu Kultury. Wszystkie osoby zainteresowane nabyciem książki drogą pocztową mogą zgłosić swoje zamówienie na wydawnictwo pod adresem e-mail: [email protected].

Antoni Heda "Szary" należy do grona najsłynniejszych dowódców polskiego ruchu oporu II Wojny Światowej.

Wydawcą książki pod tytułem "Antoni Heda pseudonim Szary jest Muzeum Historii Kielc. Książka ukazała się w serii "Biografie Kieleckie". Autorami książki o generale są Sebastian Piątkowski oraz Marcin Sołtysiak. Projekt okładki wykonał Rafał Łagowski. Książka liczy ponad 100 stron, a jej redakcją zajął się Krzysztof Myśliński.

- Publikacja zawiera mnóstwo informacji biograficznych ze szczególnym uwzględnieniem działalności Antoniego Hedy w walce z okupantem niemieckim - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. - W książce są też szeroko opisane bohaterskie próby działań po 1945 roku skierowanych przeciwko władzy ludowej.

Autorzy publikacji udokumentowali również uczestnictwo "Szarego" w działalności społecznej oraz organizacjach kombatanckich. Książka jest ilustrowana materiałami źródłowymi i fotograficznymi.

Wydawnictwo będzie można również nabyć podczas odbywających się corocznie w Iłży październikowych obchodów bitwy stoczonej pod Piotrowym Polem przez oddziały partyzantów Armii Krajowej.

Antoni Heda "Szary" - urodził się w 1916 roku w Małomierzycach koło Iłży. Przed wojną pracował w produkujących sprzęt wojskowy Zakładach Starachowickich. We wrześniu 1939 roku walczył w obronie Starachowic, następnie włączył się w tworzenie konspiracji. Jako oficer AK rozbudowywał systematycznie struktury oporu w Iłży i okolicach, współpracując z oddziałami partyzanckimi.

W sierpniu 1943 roku kierował rozbiciem aresztu policji niemieckiej w Starachowicach. Spośród uwolnionych wówczas więźniów sformował oddział partyzancki i objął nad nim dowództwo. Jego partyzanci przeprowadzili szereg brawurowych akcji przeciwko okupantom. Jedną z nich było uwolnienie w czerwcu 1944 roku więźniów aresztu w Końskich. Uwolniono wtedy ponad 300 więźniów. Aresztowany przez komunistyczne władze, skazany został w 1949 roku na karę śmierci. Wyroku nie wykonano, ale opuścił więzienie dopiero w 1956 roku.

W uznaniu zasług został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego awansowany w 2006 roku do stopnia generała brygady. Zmarł 14 lutego 2008 roku. Został pochowany w Podkowie Leśnej pod Warszawą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie