Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Pablo Picasso,  Talerz, fajans 1948,
Pablo Picasso,  Talerz, fajans 1948, Centrum Rzeźby Polskiej
"Lab-Oro 2011" oraz "Figury miasta" to tytuły dwóch wystaw, które otwarte zostaną w sobotę, 18 sierpnia, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Praca Sławomira Biernata "Statek"
Praca Sławomira Biernata "Statek" Centrum Rzeźby Polskiej

Praca Sławomira Biernata "Statek"
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Po wernisażach czeka na widzów otwarta tydzień temu w Muzeum Rzeźby Współczesnej interesująca ekspozycja ceramiki.

Wystawa "Lab - Oro 2011" zorganizowana w Galerii Oranżeria to pokaz prac wykonanych podczas międzynarodowego pleneru ceramicznego w 2011 roku w Orońsku. Swe prace pokażą Bogusław Dobrowolski, Anna Ambrosava -Białoruś, Tomasz Niedziółka, Dainis Lesins -Łotwa i Katarzyna Jóźwiak-Moskal.

Wystawą towarzyszącą będzie prezentacja ceramiki Władysława Garnika, absolwenta Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, honorowego członka World Crafts Council-Europe.

Artysta zajmuje się ceramiką, rzeźbą, rysunkiem i malarstwem, za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany. Prace Władysława Garnika znajdują się w zbiorach kilkunastu muzeów w kraju i zagranicą: między innymi w USA, Australii, Izraelu, Japonii i Chinach. Otwarcie ekspozycji o godzinie 14.

Natomiast o godzinie 14, 30 w Galerii "Kaplica" odbędzie się wernisaż wystawy "Figury miasta" Sławomira Biernata.

Artysta czerpie swoje fascynacje twórcze z wzajemnych zależności, kontrastów, zestawień pojęciowych: miasto - struktura, miasto - masa. W pracach zderza dwa różne materiały na przykład beton i stal, czy stal i kamień. Miasto jest dla niego wielopłaszczyznowe. Z jednej strony uporządkowana struktura ulic i placów, z drugiej człowiek, budowniczy miasta i jednocześnie osoba przez miasto zniewolona.

Wstęp na obie ekspozycje wolny.

Podczas pobytu w Centrum Rzeźby Polskiej obejrzeć można też czynną od 4 sierpnia w Muzeum Rzeźby Współczesnej wystawę "Fontanna …".

Wystawa, zdaniem Leszka Golca, autora projektu, jest jedną z opowieści o glinie, materii, która "dała się wyrolować a dzięki temu udało jej się wkręcić w sztukę, architekturę, politykę, religię a jakby tego było mało, przez kuchenne drzwi wniesiono ją na salony."

Pokazuje kilka przykładów różnorodności znaczeń i zastosowań ceramiki. To, na przykład, unikalny, wykonany z chińskiej porcelany ikonostas z cerkwi św. Mikołaja w Białowieży, 79 metrowa porcelanowa wieża w Nankin w Chinach, wybudowana w XV wieku.

Ale także kadr z filmu "Ewa chce spać", na którym legendarny bandzior proponuje: - Panie, kup pan tą cegłę!, reprodukcja okładki kultowej płyty Pink Floyd, The Wall, czy kadry spowolnionego fragmentu filmu, gdzie Bruce Lee rozbija dłonią cegłę, talerze, na których malował Picasso.

Jest także cukiernica księcia Józefa Poniatowskiego, obrazy olejne na których jest porcelana, fragmenty znanych filmów gdzie pojawia się ceramika, plakaty Waldemara Świerzego. Nie zabrakło polskiej awangardy, dizajnu Marka Ceculi oraz rzeźb klasyków.

Twórcy - a może twórczynię ? pierwszego naczynia z gliny nigdy nie poznamy.

- A należy mu się miejsce w galerii takich geniuszy ludzkości jak wynalazca koła czy krzemiennych narzędzi? -zastanawia się razem z widzami Leszek Golec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie