Nowe zakłady oraz miejsca pracy w radomskiej podstrefie...

  Nowe zakłady oraz miejsca pracy w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

  Janusz Petz

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Hale produkcyjne radomskiej podstrefy na Wośnikach, produkuje się tu między innymi części do samochodów i opakowania słodyczy.

  Hale produkcyjne radomskiej podstrefy na Wośnikach, produkuje się tu między innymi części do samochodów i opakowania słodyczy. ©archiwum

  Od początku tego roku wydano już trzy zezwolenia na działalność w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W mieście zaczyna brakować miejsca na nowe inwestycje przemysłowe.
  Hale produkcyjne radomskiej podstrefy na Wośnikach, produkuje się tu między innymi części do samochodów i opakowania słodyczy.

  Hale produkcyjne radomskiej podstrefy na Wośnikach, produkuje się tu między innymi części do samochodów i opakowania słodyczy. ©archiwum


  Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorców inwestycje przekroczą 23 milionów złotych. Podstrefa cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów.

  Inwestycje agencji  Agencja Rozwoju Przemysłu w 2018 roku, zgodnie z zapowiedziami, chce zwiększyć inwestycje w radomskiej podstrefie. Szybkie zakończenie rozmów z władzami miasta i nabycie potrzebnych terenów umożliwiłoby Agencji między innymi zainwestowanie w budowę parku przemysłowego w Radomiu.

  Z przeprowadzonych przez Agencję badań wynika, że szczególnie ważne dla inwestorów są odpowiednio przygotowane hale produkcyjne.
  Obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy hali produkcyjnej w Wośnikach o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych z zapleczem socjalno-administracyjnym oraz zagospodarowaniem terenu. Hala będzie miała możliwość podziału na trzy funkcjonalne segmenty o powierzchni około pięciu tysięcy metrów kwadratowych i dwa po około 2,5 tysięcy metrów kwadratowych i dostosowana do działalności: mechanicznej, obróbki metali, tworzyw sztucznych, magazynowania oraz logistyki. Inwestycja ma zostać ukończona w drugim kwartale 2019 roku.

  - Rok 2018 dla Radomia rozpoczął się wyjątkowo dobrze. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy z rejestru bezrobotnych w 2017 roku ubyło niemal 4,5 tysięcy osób, a stopa bezrobocia w powiecie zmniejszyła się o prawie cztery procent. Wpływ na powstawanie nowych miejsc pracy w Radomiu mają również działania Agencji. Z inwestycji w radomskiej podstrefie korzystają zarówno przedsiębiorcy jak i społeczność lokalna - mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu.

  Wchodzą nowe firmy  Spośród tegorocznych inwestorów, największe nakłady inwestycyjne zadeklarowała polska firma Klamal, która swoją działalność rozpoczynała na tych terenach jeszcze w 2011 roku. Ponad 14 milionów złotych spółka przeznaczy na budowę nowego zakładu oraz produkcję między innymi betonowych płyt, figur i mebli. Te ostatnie posłużą jako element zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Firma planuje wzrost zatrudnienia o 25 osób. Pozostałe dwie inwestycje pochodzą z branży tworzyw sztucznych (Roboplast) i metalowej (F2J Reman).

  Obecnie procedowane jest kolejny wniosek o udzielenie zezwolenia. - Chcemy wykorzystać to zainteresowanie przedsiębiorców, dlatego prowadzimy rozmowy z przedstawicielami miasta o pozyskanie kolejnych terenów. Ich brak staje się coraz większą barierą rozwoju Radomia. W całym mieście nie ma już żadnych zwartych terenów przemysłowych o powierzchni powyżej 30 hektara, co wyklucza możliwość ulokowania dużych fabryk - mówi Joanna Zakrzewska.

  Dla radomskiej podstrefy równie pozytywny, pod względem liczby zezwoleń i utworzonych miejsc pracy, był rok 2017. Cztery duże inwestycje przekroczą w sumie ponad 100 milionów złotych. Wszystkie przedsiębiorstwa to firmy polskie z branż: spożywczej (QFG Food), chemicznej (Grupa Pronicel ), papierniczej (Paper Cup Factory ) oraz metalowej (Almech 2 .). Rok 2018 specjalne strefy ekonomiczne zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, czyli Euro-Park Mielec i Europark Wisłosan rozpoczęły z bardzo dobrym wynikiem. Do połowy stycznia wydano 19 zezwoleń, które przełożą się na 360 milionów złotych nakładów inwestycyjnych oraz 470 nowych miejsce pracy. Obie strefy mają swoje tereny inwestycyjne w naszym regionie. Od początku istnienia stref Agencja Rozwoju Przemysłu wydała w nich łącznie do końca 2017 roku 770 zezwoleń na działalność gospodarczą, z czego niemal trzy czwarte dla polskich firm. Zezwolenia te przełożyły się na 20 miliardów złotych zobowiązań inwestycyjnych oraz utworzenie ponad 65 tysięcy miejsc pracy. Obecnie teren inwestycyjny specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez Agencji obejmuje 3,5 tysiąca hektarów położonych w 55 podstrefach w 9 województwach.

  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

  QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

  Najlepsza 11-tka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

  Zobacz piękne piłkarki na pięknych zdjęciach

  QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

  Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]  Zobacz też: Odpicowane mieszkanie. Wnętrza urządzone w stylu glamour (Dzień Dobry TVN/x-news)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo