Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady gospodarki śmieciami w powiecie szydłowieckim

/mod/
Sprawdzamy, jak przygotowały się gminy i co czeka mieszkańców.

Szydłowiec jest jedyną gminą w naszym regionie, w której nie udało się rozstrzygnąć przetargu na wywóz odpadów. W pozostałych system zaczyna powoli działać. Pierwsze zbiórki śmieci wykażą też czy jest on w stu procentach dobry, czy należy wprowadzić jakieś zmiany.

1 lipca to dzień, kiedy zaczęła obowiązywać nowa ustawa śmieciowa. Większość samorządów jest na nią gotowa, ale są i takie, które jeszcze nad nowymi zasadami muszą popracować.

SZYDŁOWIEC

Przetarg na wywóz śmieci w Szydłowcu został unieważniony. Kolejny został zaplanowany na mijający tydzień. To najnowsze wieści w sprawie realizacji tak zwanej ustawy śmieciowej w mieście. Dla mieszkańców gminy ważna wiadomość jest taka, że na razie wszystko zostaje po staremu.

Kazimierz Piotrkowski, naczelnik wydziału komunalnego szydłowieckiego magistratu, podkreśla, że gmina jest zobowiązana do odbioru śmieci od 1 lipca i będzie realizować to zadanie, mimo tego, że nie został wybrany odbiorca odpadów w przetargu. Szydłowiec znalazł na to sposób i skorzystał z furtki, którą otwiera dla samorządów tak zwana ustawa śmieciowa. Mowa o tym, że jeśli do 1 lipca gminom nie udało się wybrać odbiorcy śmieci, mogą zlecić ich odbiór tymczasowo - z wolnej ręki. Tak stało się w Szydłowcu.

- Przedłużyliśmy umowę z dotychczasowym odbiorcą, czyli szydłowieckim Zakładem Usług Komunalnych, który będzie odbierał odpady na starych zasadach i według obowiązującego dotychczas harmonogramu - wyjaśnia naczelnik Piotrkowski.

Problemu z odbiorem śmieci nie będą mieli też mieszkańcy bloków. Jak powiedział nam Marek Plewa, prezes Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, została przedłużona umowa z firmą Almax, która według dotychczasowego harmonogramu będzie odbierać śmieci.

Przypomnijmy, że w gminie Szydłowiec, tak zwany podatek śmieciowy uiszcza się raz na kwartał. Pierwszą ratę mieszkańcy mają zapłacić 15 sierpnia. Wysokość opłat w Szydłowcu wynosi 5 i 8 złotych za segregowane i niesegregowane śmieci.

OROŃSKO

Mieszkańcy gminy Orońsko mogą być zadowoleni. Gmina została przy kwocie podatku 4,50 zł od osoby za śmieci segregowane i 9 za niesegregowane po przetargu. Został on rozstrzygnięty. Odbiorcą odpadów w gminie jest Eko Estetyka Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które wcześniej już zajmowało się odbiorem śmieci na tym terenie. Umowa z tą firmą podpisana jest na rok.

- Po przetargu wyszło nawet 3 złote od mieszkańca, ale pozostałe 1,50 zł zostało przeznaczone na koszty administracyjne, związane między innymi z utworzeniem nowego stanowiska pracy dla osoby, która będzie zajmowała się wszystkimi sprawami związanymi z rewolucją śmieciową, między innymi ściągalnością podatku - informuje Zdzisław Bredłowski.

Nim ruszyła na dobre rewolucja śmieciowa w gminie, do każdej posesji dotarli pracownicy interwencyjni z workami, harmonogramami i informacjami na temat sposobu segregacji odpadów.

MIRÓW

Bez problemu rewolucja śmieciowa przebiegła w gminie Mirów. Jej mieszkańcy segregują odpady już od 2001 roku i dla nich nie jest to nowością. W gminie jest już po przetargu. Wygrała go firma ze Skarżyska - Kamiennej Marko Marek Pogorzelski. Jak mówi Albert Bobrowski, pełniący obowiązki wójta gminy Mirów, podatek za odpady segregowane jest w gminie malejący. Od pierwszych trzech mieszkańców w gospodarstwie pobiera się 6 złotych, od czwartego 4 złote, a od kolejnych 1 złoty. Podobnie jest w przypadku niesegregowanych. Od pierwszych trzech osób pobiera się 13 złotych i ta kwota w przypadku kolejnych maleje.

Pierwszy odbiór śmieci będzie odbywał się 16 lipca. Mieszkańcy mają dostęp do harmonogramu. Dostali worki. Ci, którzy z różnych względów, nie mogli ich odebrać, znajdą je w urzędzie gminy.

- Odbiorca śmieci obiecał nam dostarczyć 50 kompletów worków - dodaje Albert Bobrowski.
Zainteresowani będą musieli zakupić na własną rękę tylko czarne, na tak zwane odpady bytowe.

CHLEWISKA

W Chlewiskach pierwsza zbiórka odpadów odbyła się w ostatni wtorek. Nim rozpoczęła się rewolucja śmieciowa w gminie odbyły się dwa przetargi.

- Pierwszy został unieważniony, a z drugiego wyłoniliśmy odbiorcę odpadów z naszej gminy - firmę Almax - mówi Grzegorz Hylicki, sekretarz gminy Chlewiska.

Przypomnijmy, że w Chlewiskach podatek śmieciowy wynosi 5 złotych od osoby za segregowane odpady i 10 złotych za niesegregowane. Do mieszkańców dotarł harmonogram odbioru. Poza tym na stronie urzędu gminy są wszystkie potrzebne informacje.

JASTRZĄB

W gminie Jastrząb podatek śmieciowy wynosi 6 złotych od osoby za odpady segregowane i 10 złotych za niesegregowane. Przedsiębiorstwem upoważnionym do odbioru śmieci na terenie gminy jest, wyłoniona w przetargu, firma Usługi Ekologiczne "Eko - Jas" z gminy Wolanów. Wszystkie potrzebne informacje, miedzy innymi harmonogram odbioru i sposób selekcjonowania odpadów jest dostępny na stronie urzędu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie