Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 11 Listopada w Radomiu i powiecie. Będą msze i widowiska historyczne

/inia/, /awa/, /bk/, /Sok/
W tym roku uczniowie i nauczyciele i uczniowie VI LO imienia Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga zorganizują siódmy już Marsz Wolności.
W tym roku uczniowie i nauczyciele i uczniowie VI LO imienia Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga zorganizują siódmy już Marsz Wolności. Łukasz Wójcik
Inscenizacje historyczne, marsze, uroczyste akademie i msze święte za ojczyznę. W Radomiu i powiecie mieszkańcy godnie uczczą 93 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Ramka

Ramka

Obchody w Radomiu:
Czwartek 10 listopada:
11- hymn pod pomnikiem Jana Kochanowskiego, przemówienia wygłoszą Andrzej Kosztowniak, prezydent miasta pan oraz Romuald Lis dyrektor VI LO;
11.15 - inscenizacje historyczne;
Piątek 11 listopada:
12 - Msza Świętą w Kościele Garnizonowym;
15.40 - marsz pod pomnik Czynu Legionów;
16 - przemówienie prezydenta Andrzeja Kosztowniaka, Apel Pamięci;
16.30 - koncert zespołu "Lustro", pokaz laserowy przygotowany przez łódzką firmę LaserArt, do pieśni "Pierwsza Brygada".

W Radomiu uroczystości rozpoczną się już w czwartek, 10 listopada. Tego dnia będzie Marsz Wolności i inscenizacja historyczna.

MARSZ WOLNOŚCI W RADOMIU

Już po raz siódmy, nauczyciele i uczniowie VI LO imienia Jana Kochanowskiego oraz Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga organizują Marsz Wolności. Odbędzie się on w ramach obchodów 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Uroczystość rozpocznie się w czwartek o godzinie 11 pod pomnikiem Jana Kochanowskiego. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy, a następnie przemówienia wygłoszą Andrzej Kosztowniak, prezydent miasta pan oraz Romuald Lis dyrektor VI LO pan. O godzinie 11.15 rozpocznie się pierwsza z inscenizacji historycznych. Grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje autentyczny epizod, który miał miejsce w Radomiu 2 listopada 1918 roku, nawiązujący do przejęcia przez radomian władzy od ówczesnego gubernatora, generała Kwiatkowskiego.

Na godzinę 11.30 zaplanowano inscenizację przedstawiającą wjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy w towarzystwie adiutanta Bolesława Wieniawy Długoszowskiego oraz sześciu kawalerzystów. W rolę Piłsudskiego wcieli się zastępca dyrektora VI LO, pan Adam Wasilewski, który wygłosi odezwę do narodu.

Uroczystości pod pomnikiem zakończą prezentacje poezji patriotycznej oraz koncert pieśni narodowych, po których nastąpi przemarsz uczestników na Rynek i złożenie wieńców pod Pomnikiem Czynu Legionów.

W piątek, 11 listopada, obchody 93 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpocznie w Kościele Garnizonowym Msza Świętą o godzinie 12. Mszy przewodniczyć będzie ksiądz biskup, Henryk Tomasik.

O godzinie 15.40 sprzed budynku Resursy Obywatelskiej wyruszy marsz pod pomnik Czynu Legionów. O godzinie. 16 okolicznościowe przemówienie wygłosi prezydent Andrzej Kosztowniak, a potem odczytany zostanie Apel Pamięci. Trzydzieści minut później rozpocznie się koncert zespołu "Lustro", który zaprezentuje pieśni wojskowe i patriotyczne w nowych aranżacjach.

Koncertowi towarzyszyć będą elementy inscenizacji historycznej przygotowanej przez Przemysława Bednarczyka. Uroczystości zakończy pokaz laserowy przygotowany przez łódzką firmę LaserArt, do pieśni Pierwsza Brygada".

INSCENIZACJA W IŁŻY

W Święto Niepodległości w Iłży odbędzie się inscenizacja historyczna "Iłżecka droga do niepodległości". Obchody rozpoczną się o godzinie 10 Mszą Świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Iłży. Tuż po uroczystościach kościelnych nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Ziemi Iłżeckiej.

O godzinie 12 na placu na ulicy Mostowej przy "Starym Młynie" rozpocznie się inscenizacja historyczna "Iłżecka droga do niepodległości" przedstawiająca wydarzenia z 22 października 1918 roku, w których śmieć poniósł komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Iłży Maksymilian Jakubowski.
Inscenizację przygotowali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych.

- Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach - zachęca Tomasz Skiba.

ARTYSTYCZNIE W JEDLNI

Również w Jedlni-Letnisku odbędą się uroczystości związane z Dniem Niepodległości.
Pierwsza część obchodów będzie miała miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem opieki świętego Józefa w Jedlni-Letnisku. O godzinie 10 odbędzie się tam montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z gimnazjum. O godzinie 10.30 zostanie odprawiona msza święta za ojczyznę. Po niej uczestnicy przemaszerują pod pomnik przy dworcu PKP.
Tam w siedzibie stowarzyszenia miłośników Jedlni-Letnisku w budynku dworca PKP odbędzie się druga część obchodów. Rozpocznie się ona częścią artystyczną i wieczorem patriotycznym o godzinie 16. W programie kominek harcerski z krótkim montażem słowno-muzycznym, śpiewanki patriotyczne i projekcja filmu "11 listopada".

CZTERODNIOWE W PIONKACH

W Pionkach obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się już w środę pokazem kawaleryjskim w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kawaleryjskiego imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. W czwartek o godzinie 18 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się Wieczornica przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum numer 1 imienia Jana Kochanowskiego w Pionkach oraz Międzyszkolny Chór CONSONANS. W piątek uroczystości rozpoczną się mszą w kościele pod wezwaniem świętej Barbary z udziałem Orkiestry Wojskowej Garnizonu Radom i pocztów sztandarowych.

Po mszy uczestnicy przemaszerują pod pomnik Józefa Piłsudskiego. W Mauzoleum w Żytkowicach o godzinie 13.30 odbędzie się XXIII Zlot Niepodległości organizowany przez Zarząd PTTK Oddziału Pionki. O godzinie 15 w osiedlowym Klubie ,,Zakątek" PSM przy Placu Konstytucji 3 maja będzie można zobaczyć montaż słowno - muzyczny w wykonaniu członków Stowarzyszenia ,,Barwy Życia". O godzinie 17 w Kościele pod Wezwaniem NMP Królowej Polski będzie uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100 - lecia powstania harcerstwa polskiego oraz msza koncelebrowana przez Biskupa Radomskiego. Na sobotę przewidziany jest Harcerski Bieg Legionistów, turniej zastępów ,,Drogi do Niepodległości" organizowany przez ZHR Obwód ,,Ziemia Radomska" i Skauci Europy SHK "Zawisza" FSE.

WIECZORNICA W SKARYSZEWIE
W Skaryszewie uroczystości 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w intencji ojczyzny.
Najpierw, o godzinie 8.30 odbędzie się zbiórka uczestników uroczystości przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie. Swój udział zapowiedziały jednostki OSP, reprezentacje związków kombatanckich, orkiestra dęta OSP, harcerze. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem świętego Jakuba.
Tam zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy odbędzie się przemarsz ulicami miasta i złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Do takich miejsc w Skaryszewie należy pomnik pod starą pocztą, oraz pomnik katyński na cmentarzu. Ponadto wiązanki kwiatów zostaną złożone przez strażaków pod pomnikiem przy Urzędzie Miasta i Gminy.o nie wszystko, bo o godzinie 19 odbędzie się wieczornica niepodległościowa, w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie