Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od rakiet Patriot po F-16. PGZ z Radomia z amerykańskim gigantem zbrojeniowym (wideo, zdjęcia)

jp
List intencyjny w sprawie wspólnych projektów zbrojeniowych podpisali: Wojciech Dąbrowski (z lewej), prezes spółki Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems.
List intencyjny w sprawie wspólnych projektów zbrojeniowych podpisali: Wojciech Dąbrowski (z lewej), prezes spółki Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. Tadeusz Klocek
Spółka z Radomia będzie rozwijać współpracę z amerykańskim gigantem zbrojeniowym. Połączy ich działanie w modernizacji polskiej armii i szukanie nowych rynków eksportowych.
PGZ i Raytheon poszerzają współpracę

PGZ podpisała list intencyjny o współpracy z Raytheon

Radomski Pegaz

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu zbrojeniowego, główny partner Ministerstwa Obrony Narodowej i globalnych koncernów zbrojeniowych w procesie modernizacji polskiej armii.
Grupę tworzy ponad 60 spółek, które zatrudniają około 17,5 tysiąca pracowników. Grupa ma też mniejszościowe udziały w wielu innych firmach. Utworzono ją ze spółek należących do skarbu państwa, ale też przyłączono wojskowe zakładów remontowo-produkcyjne należące do Ministerstwa Obrony Narodowej. W ubiegłym roku spółki Pegaza miały ponad 5 miliardów złotych przychodów i ponad 200 milionów złotych zysku netto. Do Pegaza należy Fabryka Broni Łucznik w Radomiu oraz Mesko Skarżysko-Kamienna, właściciel pionkowskiej zbrojeniówki. Siedziba Pegaza mieści się w budynku Office Park w Radomiu, a kancelaria tajna jest w siedzibie Fabryki Broni w Wólce Klwateckiej.

Współpraca przy budowie polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, modernizacja marynarki wojennej i wojsk lądowych, możliwość rozwoju i modernizacji amerykańskich samolotów typu F-16 - to tylko niektóre obszary dotyczące przyszłej współpracy radomskiej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa z amerykańskim gigantem zbrojeniowym Raytheon.
W czwartek podpisano list intencyjny dotyczący rozszerzenia współpracy między polską i amerykańską firmą.

- Jestem pod dużym wrażeniem możliwości produkcyjnych polskiego przemysłu zbrojeniowego. Dają one szansę nie tylko w dziedzinie modernizacji polskiej armii, ale też współpracy na innych rynkach zagranicznych - powiedział Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems.
Przypomnijmy, Polska do roku 2022 ma wydać na modernizację polskiej armii aż 130 miliardów złotych. Zagraniczne koncerny zabiegające o intratne kontrakty z Polską muszą jednak spełnić wiele trudnych warunków dotyczących inwestycji w Polsce, lokowania produkcji w naszych zakładach, tranferu technologii, współpracy z polskimi ośrodkami badawczymi i uczelniami, a nawet staży dla polskich studentów.

Z myślą o tym, aby jak najskuteczniej egzekwować polskie interesy, powołano Polską Grupę Zbrojeniową z siedzibą w Radomiu, potocznie nazwaną Pegaz, która skupia praktycznie wszystkie polskie firmy branży zbrojeniowej z akcjami i udziałami należącymi wcześniej do skarbu państwa.

Dan Crowley, dopytywany o obszary, w których Pegaz będzie współpracował z jego firmą, wymienił przede wszystkim programy dotyczące systemów obrony rakietowej - przeciwlotniczej i przeciwrakietowej "Wisła". W tym systemie kluczową rolę mają pełnić baterie amerykańskich rakiet Patriot. Szef amerykańskiego koncernu mówił też, że w oparciu o współpracę z firmą Mesko możliwe jest uruchomienie w Polsce produkcji precyzyjnych dalekonośnych pocisków artyleryjskich. Amerykanie zainteresowani są udziałem w realizacji projektów Pegaza dotyczących modernizacji marynarki wojennej, w zakresie związanym z systemami łączności i elektroniki.
Możliwa jest też współpraca firm należących do Pegaza z Raytheon w kwestii modernizacji samolotów F-16, które na wyposażeniu ma polskie lotnictwo. Wreszcie w Polsce, zapewne w Radomiu, powstanie lokalne centrum certyfikacji dotyczącej produktów wytwarzanych przez Amerykanów. Don Crowley zaznaczył, że jego firma eksportuje sprzęt do 80 krajów świata i możliwe są różne formy "łańcucha zaopatrzeniowego", do którego mogą być włączone polskie firmy i polscy kooperanci. Strona polska mogłaby być też włączona do prac nad specjalistycznymi modułami symulatorów i trenażerów, czy projektów związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 miliardy dolarów i która zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie, to lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa oraz rynku cywilnym. Historia innowacji firmy obejmuje 93 lata. Oferuje ona najnowszą elektronikę, integrację systemów pokładowych i wiele innych produktów i usług w zakresie wykrywania, efektorów, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania, a także cyberbezpieczeństwo i szeroką gamę usług wsparcia misji. Firma Raytheon ma swoją główną siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie