Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzywół i Gielniów z powiatu przysuskiego już oszczędzają na prądzie. Wyłączają czasowo oświetlenie ulicznego

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Ceny prądu są dla nas zbyt wysokie, musimy szukać oszczędności czasowo wyłączając oświetlenie ulic - powiedział Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół.
- Ceny prądu są dla nas zbyt wysokie, musimy szukać oszczędności czasowo wyłączając oświetlenie ulic - powiedział Marian Kmieciak, wójt gminy Odrzywół. Archiwum
W gminie Odrzywół już wyłączono oświetlenie uliczne od godziny 23. Samorządu gminnego nie stać na ponoszenie kosztów wciąż drożejącej energii elektrycznej. Podobne działania wprowadziła też gmina Gielniów, tam latarnie świeca do 24.00. Pozostałe gminy z powiatu przysuskiego albo nie będą wyłączać latarni, albo się zastanowią nad taką możliwością.

Gminy w powiecie przysuskim liczą wydatki na prąd

Gminy Odrzywół nie stać na wciąż drożejącą energię elektryczną. Oświetlenie wyłączono w całej gminie, od godziny 23.00. Wójt Marian Kmieciak zapowiada, że od października znów światło pojawi się nad drogami i ulicami, ale w tej chwili sen z powiek spędza mu perspektywa ponoszenia kosztów oświetlenia ulicznego w przyszłym roku.

- W przetargu na dostawę prądu na przyszły rok najtańsza oferta brokera jest 5 razy większa niż wynosi obecnie. Robimy przetargi na cały rok, bo nawet na większy okres firmy nie chcą przystępować do przetargu, bo jest zbyt wiele niewiadomych - mówi Marian Kmieciak. Wyliczono, że gmina przyjmując takie warunki musiałaby wygenerować w ciągu roku dodatkowe pieniądze w wysokości 1 miliona 240 tysięcy złotych.

- Tymczasem wszystkie nasze lokalne gminne podatki wynoszą 780 tysięcy złotych. Nawet jeśli podniesiemy je maksymalnie to uzyskamy więcej o 300 tysięcy złotych - mówi wójt Odrzywołu.

Dodaje, że już dzisiejsza cena energii sprawia, iż sprzedaż wody przez gminę i odbiór ścieków kosztuje więcej gminę niż udaje się zebrać opłat. Największymi gminnymi odbiorcami energii są oczyszczalnia ścieków z pompowniami ścieków na sieci, cztery stacje uzdatniania wody, oświetlenie uliczne i budynki ogrzewane energią - garaże OSP, świetlica w Kamiennej Woli i Kłonnie, Dom Seniora.

- To tragedia dla takich gmin jak Odrzywół, które nie mają dużych firm na swoim terenie i tym samym dużych wpływów podatkowych. Żyjemy z subwencji, które są takie jak kroplówka. Dzięki czasowemu wyłączaniu latarni możemy oszczędzić na rachunkach za energię do 60 tysięcy złotych rocznie. To dla nas bardzo duża kwota - mówi Marian Kmieciak.

Mniej za rachunki

Podobne oszczędności wprowadziła także gmina Gielniów.
- Mamy już doświadczenia z ostatnich dwóch lat, bo już w 2020 roku zdecydowaliśmy, że czasowo rezygnujemy z oświetlania ulic. Wprowadziliśmy płynne sterowanie włączaniem i wyłączaniem latarni. Teraz światła nad drogami zapalane są po upływie niemal jednej godziny od zachodu słońca. Latem jest dość widno i nie trzeba palić światła cały czas. Latarnie świecą nad drogami do północy i są potem wyłączane – mówi Władysław Czarnecki, Wójt Gminy Gielniów.

Wójt podaje też konkretne wyliczenia: rachunki przesłane gminie w 2021 roku, a dotyczące oświetlania ulic gminnych, były o około 80 tysięcy złotych niższe, od tych kwot za cały rok, gdzie latarnie świeciły bez przerwy.

W Gielniowie i Odrzywole wójtowie podkreślają, że na wiejskich ulicach nie ma właściwie ruchu pieszych po północy. Z kolei kierowcy samochodów maja reflektory w autach, a ruch na ulicach nocami także jest znikomy na wsiach.

Szukają oszczędności

Wszystkie samorządy gmin w Powiecie przysuskim borykają się z problemem zakupu energii elektrycznej. Gminy ratują się montując oświetlenia ledowe.

- My wprowadziliśmy takie oświetlenie ledowe i mamy wyraźnie oszczędności w porównaniu do oświetlenia poprzedniego, gdzie były lampy sodowe. Nie przewidujemy czasowego wyłączania świateł na ulicach, bo nie chcą tego nasi mieszkańcy. Dzięki świecącym latarniom jest bezpieczniej, lampy z dróg oświetlają też posesje – mówi Hieronim Seta, Przewodniczący Rady Gminy w Rusinowie.

Nie będzie też wyłączania latarni w gminach Klwów, także w gminie Borkowice, Przysucha, Potworów, czy Wieniawa. - Do końca roku obowiązuje nas umowa na przyjęte już stawki za energię elektryczną. Na razie więc nie ma potrzeby analizowania kosztów oświetlenia, bo one dla nas nie zmienią się w tym roku. Potem będziemy sprawdzać, o ile mogą wzrosnąć koszty energii i odpowiednio reagować na zmiany w budżecie gminy – mówi Krzysztof Sobczak, Wójt Gminy Wieniawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie