Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2019” ZDJĘCIA

Tadeusz Klocek
Tadeusz Klocek
Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2019”w Radomiu.
Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2019”w Radomiu. Tadeusz Klocek
Za nami 39. edycja Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Rafa 2019”. Impreza po raz kolejny odbyła się w radomskim Domu Kultury na Idalinie.

Tegoroczna edycja Spotkań odbyła się w ciągu dwóch dni - w piątek oraz sobotę. Na wydarzenie składały się: wystawa i spotkania z żeglarzami, konkurs piosenki, wieczorny koncert i „otwarta scena” w festiwalowej tawernie.

Laureaci konkursu

W sobotę, 23 listopada od godziny 11 w Domu Kultury Idalin odbywały się przesłuchania konkursowe do Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską. Do udziału w konkursie jurorzy dopuścili sześciu wykonawców, głównie lokalnych. W tym roku w jury konkursu zasiedli Katarzyna Bochyńska-Wojdył, Iwona Skwarek, Iza Puklewicz z zespołu Cztery Refy, oraz Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.

W kategorii dziecięcej, do osiemnastego roku życia, pierwsze miejsce zdobył zespół MTrzyBand, drugie Amelia Kiełbasa, trzecie Julia Fiedorow. Wyróżnienie trafiło do zespołu Radomiś. Jeśli chodzi o kategorię starszą, czyli po osiemnastym roku życia, to jury przyznało dwie nagrody specjalne. Pierwsza trafiła do Marty Kani, który równocześnie otrzymała nominację do krakowskiego festiwalu Shanties. Ponadto nagrodę otrzymał zespół Kaszaloty z Koszalina. Laureaci otrzymali piękne statuetki.

Koncert oraz spotkanie z wilkami morskimi

W piątek odbyło się „Spotkanie z Wilkami Morskimi - Rekordzistami Polski”. Opowiadali o swoim rekordowym rejsie. Było również otwarcie wystawy fotografii „Żaglowce małe i duże” autorstwa Stanisława Gąsiora. Dzień później, po nagrodzeniu laureatów, zaprezentowały się gwiazdy muzyki marynistycznej. W tym roku organizatorzy zaprosili zespoły Atlantyda i Cztery Refy, a także Kliper, w którym muzykuje Rafał Błędowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Wzorem lat ubiegłych, po godzinie 22 w sobotę, uczestnicy wydarzenia przenieśli się do tawerny festiwalowej czyli restauracji Teatralna, gdzie odbył się koncert „Open stage”.

Najstarszy festiwal szantowy

Rafa jest jednym z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Twórcą tych spotkań był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół Stare Dzwony, co zaowocowało wydaniem pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi. W kolejnych latach, oprócz koncertów zaproszonych gości, organizowano także konkursy, w których brały udział zespoły amatorskie.

W roku 1989 organizację Rafy przejął klub Bra-De-Li z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji Rafa stała się imprezą ogólnopolską, która nadal jest bardzo popularna i cieszy się powodzeniem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie