MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec Kochanowski

Zbigniew BĄK
Jan Kucz przy zwycięskiej rzeźbie.
Jan Kucz przy zwycięskiej rzeźbie. Piotr Mazur

Wybitny polski rzeźbiarz Jan Kucz z Warszawy wygrał konkurs na projekt pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jeśli znajdą się pieniądze na budowę pomnika, to za rok prawie trzymetrowa rzeźba poety stanie w parku Kościuszki przy ul. Żeromskiego.

Na konkurs ogłoszony przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia wpłynęło 18 prac. Wszystkie rzeźby przestawiały postać Jana Kochanowskiego, co było jednym z wymogów regulaminu. Jury obradowało w składzie: Ernest Bryll, Janusz Pastwa, Józef Sękowski, Kazimierz Józef Zemła, Henryk Bednarczyk, Tadeusz Derlatka, Janusz Popławski, Tomasz Palacz pod przewodnictwem Janusza Pulnara. Pierwszą nagrodę 20 tys. zł przyznało Janowi Kuczowi. Dwa wyróżnienia po 5 tys. zł otrzymali artyści z Krakowa - Jan Tutaj i Wincenty Kućma. Jednak tylko zwycięski projekt doczeka się realizacji. Według planu pomnik autorstwa Jana Kucza stanie w parku Kościuszki w Radomiu, gdzie obecnie stoi zegar słoneczny.

- Wierzymy, że otwarcie pomnika nastąpi dokładnie za rok o tej samej porze, również w imieniny Jana - powiedział Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Zwycięzca konkursu Jan Kucz otrzymał nagrodę dokładnie w dniu swoich imienin. Jego rzeźba przedstawia Jana Kochanowskiego jako ojca poezji polskiej i Urszulki, która stoi u jego boku. Jury oceniało projekty pomników, które były oznaczone jedynie sześciocyfrowym kodem. Nazwiska zwycięzców jurorzy poznali dopiero wczoraj w południe, po otwarciu na oczach publiczności dobrze zaklejonych kopert. Jednak patrząc na zwycięską pracę nietrudno było domyśleć się, że wykonał ją jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego rzeźby mają zawsze swój własny, niepowtarzalny styl.

- Dziękuję za tak piękne imieniny. Czuję teraz wielką odpowiedzialność, bo z doświadczenia wiem, że przy budowie pomnika zaangażowanych jest bardzo wiele osób. Życzę sobie i mieszkańcom, aby w Radomiu powstało moje najlepsze dzieło - powiedział Jan Kucz.

Według zamysłu autora sama rzeźba Jana Kochanowskiego ma mieć wysokości od 2,8 do 3 metrów, a wraz z podstawą będzie wznosić się ponad poziom ulicy Żeromskiego na wysokość czterech metrów. Realizacja budowy pomnika Jana Kochanowskiego w Radomiu będzie kosztowała kilkaset tysięcy złotych.

Rzeźbiarz pomnikami słynny

Jan Kucz - urodził się w 1936 roku w okolicach Cieszyna. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1961 r. Od 1960 r. pedagog macierzystej uczelni, profesor na Wydziale Rzeźby. Swoje prace prezentował na całym świecie, m.in. na słynnym Biennale Sztuki w Wenecji. Zrealizował pomniki w kilkunastu miastach w kraju - pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze, Jana Pawła II w Kaliszu, Fryderyka Chopina we Wrocławiu, Gustawa Morcinka w Skoczowie, Cyryla Ratajskiego w Poznaniu. Jest członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i wielokrotnie wystawiał swoje prace w tamtejszym Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie