Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

One były, są i będą. Festiwal flag w "Elektrowni" (zdjęcia)

Barbara Koś
Wernisaż rozpoczął się dosyć nietypowo, bo na placu przed budynkiem "Elektrowni”: od prawej dyrektorzy Elektrowni, Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski, komisarze wystawy : Krzysztof Bochyński i Andrzej Mitan oraz przybyli artyści.
Wernisaż rozpoczął się dosyć nietypowo, bo na placu przed budynkiem "Elektrowni”: od prawej dyrektorzy Elektrowni, Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski, komisarze wystawy : Krzysztof Bochyński i Andrzej Mitan oraz przybyli artyści. Barbara Koś
Co można wydobyć z flagi, jakie nadać jej kształty, w jakim kontekście ją umieścić i jakie można jej dać skojarzenia? Tego wszystkiego można dowiedzieć się oglądając wystawę "Flagi", której wernisaż odbył się w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ulicy Domagalskiego 5.
Niezwykle ciekawą kompozycją jest wykonana na podłodze instalacja biało - czerwono - żółta Jerzego Kaliny "Flago wyprowadź się z równowagi”
Niezwykle ciekawą kompozycją jest wykonana na podłodze instalacja biało - czerwono - żółta Jerzego Kaliny "Flago wyprowadź się z równowagi”
Barbara Koś

Niezwykle ciekawą kompozycją jest wykonana na podłodze instalacja biało - czerwono - żółta Jerzego Kaliny "Flago wyprowadź się z równowagi"

(fot. Barbara Koś)

Wernisaż rozpoczął się dosyć nietypowo, bo na placu przed budynkiem "Elektrowni". Okazało się, że właśnie tutaj znajdują się pierwsze prace. Wincentego Dunikowskiego-Duniko - pęk flag oraz Marcina Berdyszaka- ludki ubrane w barwy flagi Unii Europejskiej.

Jak podkreślił Zbigniew Belowski, dyrektor do spraw artystycznych wystawę zrealizowano w związku ze zbliżająca się prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Potem goście weszli nowym wejściem do głównej sali wystawienniczej i zaraz w oczy rzuciła się pełna gama barw. Okazało się, że flaga nie jedno może mieć imię.

Choć flaga to symbol określonej wspólnoty i insygnium władzy sama w sobie jest dziełem sztuki.
Atrakcyjność ekspozycji polega na tym, że każdy z czternastu artystów: Marcin Berdyszak, Codemanipulator, Wincenty Dunikowski-Duniko, Jerzy Kalina, Grzegorz Klaman, Robert Maciejuk, Andrzej Mitan, Aleksander Olszewski, Włodzimierz Pawlak, Tomasz Sikorski, Paweł Susid, Anastazy B. Wiśniewski, Krzysztof Wojciechowski i Jerzy Ryszard Zieliński(Jurry) inaczej widzi flagę i czyni z niej symbol czego innego.

Niezwykle ciekawą kompozycją jest wykonana na podłodze instalacja biało - czerwono - żółta Jerzego Kaliny "Wyprowadzić flagę z równowagi" .

Z kolei "Uśmiech" Jerzego "Jurry" Zielińskiego, legendy warszawskiej sceny artystycznej lat 70 - tych, wykpiwa rocznicę XXX-lecia PRL: to biało-czerwone usta zasznurowane trzema rzymskimi dziesiątkami, które jednocześnie są trzema literami "h" rosyjskiego alfabetu - artysta interpretował je jako: "cha, cha, cha".

Paweł Susid pokazuje "Flagi skromne: trzy kolory poziome z białym środkiem: Sudan Kuwejt "oraz "Flagi skromne i ładne"- Libia."

Marcin Berdyszak ma całą niewielką salkę na niezwykle interesującą, nawiązującą do flagi unijnej instalację "Konstytucje II".

Drugą salkę ma Tomasz Sikorski który pokazuje w niej instalację: "Nowe flagi 2004" a każda z zaprezentowanych flag państw UE posiada swój artystyczny opis.

Nad tym wszystkim góruje instalacja Krzysztofa Wojciechowskiego "Streszczenie": na telewizyjnym ekranie miga biało - czerwona flaga. Za każdym ruchem ekranu flaga przybiera inny kształt, zwija się, rozwija, miga…Wreszcie znika zupełnie. Ale zaraz odradza się na nowo jak Feniks z popiołów.
Bo flagi są niezniszczalne.

Wystawę oglądać można do 31 lipca.

Widzow uderza feeria barw i kształtów flag
Widzow uderza feeria barw i kształtów flag
Barbara Koś

Widzow uderza feeria barw i kształtów flag

(fot. Barbara Koś)

Paweł Susid pokazuje "Flagi skromne” oraz "Flagi skromne i ładne”
Paweł Susid pokazuje "Flagi skromne” oraz "Flagi skromne i ładne”
Barbara Koś

Paweł Susid pokazuje "Flagi skromne" oraz "Flagi skromne i ładne"

(fot. Barbara Koś)

Marcin Berdyszak ma całą niewielką salkę na niezwykle interesującą  instalację "Konstytucje II”.
Marcin Berdyszak ma całą niewielką salkę na niezwykle interesującą instalację "Konstytucje II”.
Barbara Koś

Marcin Berdyszak ma całą niewielką salkę na niezwykle interesującą instalację "Konstytucje II".

(fot. Barbara Koś)

Nad tym wszystkim góruje instalacja Krzysztofa Wojciechowskiego "Streszczenie”: na telewizyjnym ekranie flaga zniłaa zupełnie. Ale zaraz odradza
Nad tym wszystkim góruje instalacja Krzysztofa Wojciechowskiego "Streszczenie”: na telewizyjnym ekranie flaga zniłaa zupełnie. Ale zaraz odradza się na nowo jak Feniks z popiołów.
Bo flagi są niezniszczalne
Barbara Koś

Nad tym wszystkim góruje instalacja Krzysztofa Wojciechowskiego "Streszczenie": na telewizyjnym ekranie flaga zniłaa zupełnie. Ale zaraz odradza się na nowo jak Feniks z popiołów.
Bo flagi są niezniszczalne

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie