Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oratorium Kazimierz Pułaski w Warce! Wystąpi ponad 100 wykonawców - Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny!

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Premierą Oratorium Kazimierz Pułaski był występ w kościele w Strzyżowie w 2019 roku.
Premierą Oratorium Kazimierz Pułaski był występ w kościele w Strzyżowie w 2019 roku. Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce
Z okazji 700-lecia Warki, 10 września o godz. 19.30 na wareckim rynku odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Burmistrz Warki Dariusz Gizka i dyrektor Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak zapraszają na Oratorium Kazimierz Pułaski!

Na wareckim rynku wystąpi ponad 100 wykonawców, aby zaśpiewać niezwykły utwór na cześć najbardziej znanego bohatera związanego z Warką.
Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało dotację Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację tego niezwykłego koncertu.

Skąd pomysł?

Premiera „Oratorium Kazimierz Pułaski” odbyła się w 2019 roku w Strzyżowie, w województwie podkarpackim. Inspiracją do powstania takiego dzieła słowno-muzycznego na cześć Kazimierza Pułaskiego była 250. rocznica konfederacji barskiej na podkarpaciu i w gminie Strzyżów. Powstało ono dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. Zostało wykonane do tej pory tylko dwa razy: w Strzyżowie oraz w Przemyślu. Oratorium skomponował znany i ceniony kompozytor Włodzimierz Korcz (pianista, aranżer, dyrygent, twórca wielu wspaniałych przebojów, także musicali i oratoriów). Teksty napisała Monika Partyk - poetka, autorka tekstów piosenek i pieśni, krytyk i teoretyk muzyczny, autorka oratoriów.

Bardzo znani soliści

To dzieło wykonują bardzo znani soliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, pod dyrygenturą Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy dzieła, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, pracownika naukowego Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Marzenie dyrektor Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce

- Marzenia się spełniają! Kiedy 2 lata temu 28 września 2019 roku uczestniczyłam w premierze Oratorium Kazimierz Pułaski – pomyślałam, że byłoby wspaniale móc zaprezentować to jakże cenne dzieło w Warce – „mieście Pułaskiego”. Jubileusz 700-lecia Warki jest doskonałą okazją, aby zaprezentować naszym mieszkańcom i gościom Oratorium Kazimierz Pułaski. Bardzo się cieszę, że udało nam się otrzymać dotację celową Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na ten cel oraz zyskać poparcie Burmistrza Warki Pana Dariusza Gizki, aby tak wyjątkowe dzieło, opracowane na cześć jednej z najbardziej znanych postaci związanych z Warką - Kazimierzem Pułaskim – pokazać publiczności. Niech Oratorium Kazimierz Pułaski stanie się dla wszystkich podróżą do czasów Kazimierza Pułaskiego, ale nade wszystko refleksją nad dniem dzisiejszym – mówi Iwona Stefaniak dyrektor Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Chór i wspaniali artyści - jak zabrzmi to w plenerze?

- Pomimo, że oratorium jest utworem stworzonym do świątyni i wykonywanym w kościołach, zdecydowaliśmy się zaprezentować koncert w plenerze, na naszym rynku, aby w dobie pandemii, więcej osób mogło zobaczyć to wyjątkowe wydarzenie. Cieszę się, że nasi mieszkańcy będą mieli okazję obcować z takim dziełem słowno-muzycznym, z udziałem trzech chórów, orkiestry i grupy cenionych solistów. Już dziś serdecznie zapraszam, to koncert na miarę pięknego jubileuszu Warki! – zachęca burmistrz Warki Dariusz Gizka.
Zatem wieczorem 10 września warecki rynek zabrzmi niezwykłą muzyką i słowami, które przeniosą nas do czasów Kazimierza Pułaskiego i napełnią refleksją nad współczesnością. Zapowiada się naprawdę wyjątkowy koncert!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. dr. hab. Piotr Gliński, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak. Patronat medialny: TVP HISTORIA.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie