Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Order Polonia Restituta dla księdza Czesława Sadłowskiego ze Zbroszy Dużej. Za działalność antykomunistyczną w PRL

MAG
Ksiądz Czesław Sadłowski otrzymał order Polonia Restituta.
Ksiądz Czesław Sadłowski otrzymał order Polonia Restituta. Krzysztof Sitkowski / KPRP
We wtorek, 12 grudnia w Pałacu Prezydenckim wręczono odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej. Najwyższe, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), otrzymał ksiądz prałat Czesław Sadłowski, wieloletni proboszcz ze Zbroszy Dużej, który aktywnie wspierał opozycję w czasach komunizmu.

Ksiądz Czesław Sadłowski otrzymał święcenia kapłańskie 6 czerwca 1967 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1969 roku przystąpił do przerobienia zakupionej obory w Zbroszy Dużej na kaplicę. Osobiście poświęcił ją prymas Stefan Wyszyński, ale wkrótce władze komunistyczne zlikwidowały obiekt.

Wtedy ksiądz odprawiał nabożeństwa w prywatnych domach i w plenerze, często łącząc je z projekcjami filmów. Właśnie za te "nielegalne projekcje" w 1970 roku otrzymał wyrok trzech miesięcy aresztu, zamieniony rok później na wyrok w zawieszeniu.

W 1972 roku ksiądz przystąpił do budowy prowizorycznego namiotu dla celów kultu religijnego na prywatnej posesji. I ten obiekt milicja zniszczyła, dokonując przy tym profanacji komunikantów, co wywołało falę oburzenia, akcję pisania listów poparcia; a prymas poświęcił tej sprawie część swoich kazań. Ostatecznie, w wyniku wielu kompromisów, w 1972 roku władze wydały pozwolenie na budowę kościoła. Obiekt ukończono w 1974 roku, a poświęcenie odbyło się z udziałem prymasa w dniu 17 sierpnia 1974 roku, zaś ksiądz Sadłowski otrzymał godność kanonika.

Na przełomie lat 70. i 80. parafia w Zbroszy Dużej stała się miejscem spotkań działaczy opozycji demokratycznej w PRL. Tam 9 września 1978 roku zawiązano Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej. Istniała tam również tajna drukarnia poligraficzna, odkryta przez Służbę Bezpieczeństwa w kombinacji operacyjnej 29 stycznia 1980 roku. W czasach „Solidarności” i stanu wojennego na plebanii u księdza Sadłowskiego przebywali bądź ukrywali się m.in. Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki. Plebania była obserwowana przez funkcjonariuszy SB, m.in. Adama Pietruszkę i Grzegorza Piotrowskiego.

W listopadzie 1989 roku ksiądz Sadłowski uruchomił nielegalnie radio parafialne, zalegalizowane w 1992 roku. W lutym 2009 roku przeszedł na emeryturę. 24 października 2006 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 15 lutego 2017 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu.

ZOBACZ TEŻ: Film o żołnierzach wyklętych na ekranach kin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie