MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orońsko. "Mutanty" Magdaleny Abakanowicz wzbogaciły kolekcje rzeźb Centrum Rzeźby Polskiej

Barbara Koś
CRP
Cykl rzeźb Magdaleny Abakanowicz "Mutanty" przybyły do kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej.

"Mutanty" pochodzą z grupy złożonej z sześciu obiektów przeznaczonych do ekspozycji otwartej. Orońskie stado "Mutantów" to syntetycznie potraktowany zbiór trzech form rzeźbiarskich przypominających swym kształtem tapiry lub mrówkojady. Hybrydalne figury ewokują skojarzenia, które odsyłają do różnych pojęć i stanów – nomadyczności, ofiary i ceremoniałów dawnych plemion, strachu i zagrożenia. Prace te, działające w masie, przypominają o związkach człowieka ze światem zwierzęcym.

Prace nad zwierzopodobnymi formami artystka zainicjowała już w roku 1992. Zrealizowała wówczas kilkanaście czworonożnych, prymitywnych Mutantów z płótna workowego nasączonego żywicą (stojących i siedzących). Grupę podobnych stworzeń z roku 2000 wykonała rzeźbiarka z zespawanych ze sobą, stalowych blach. Przez jakiś czas kompozycja ta zdobiła dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mutanty kontynuowały linię programowa rzeźbiarki: Magdalena Abakanowicz specjalizowała się w przestrzennych, sizalowych kompozycjach i monumentalnych environments w plenerze z kamienia, drewna lub metalu.

Zakup rzeźb Magdaleny Abakanowicz "Mutanty" zgodny jest ze strategią pozyskiwania przez Centrum Rzeźby Polskiej dzieł najwybitniejszych artystów tworzących kanon sztuki polskiej i światowej. Stał się wiec uzupełnieniem kolekcji rzeźb artystki w Centrum.

W przeszłości Centrum miało możliwość prezentowania "Mutantów" w przestrzeni parkowej na retrospektywnej wystawie Abakanowicz w 2013 roku. Rzeźby ustawione były przed Pałacem Brandta. Zakup tej monumentalnej pracy pozwolił teraz zachować część spuścizny artystki w kraju, co – ze względu na jej wysokie walory artystyczne i humanistyczne – jest sprawą pierwszorzędnej wagi dla polskiej kultury.

Centrum Rzeźby Polskiej jest obecnie jedynym miejscem, gdzie kompozycja rzeźbiarska Mutanty stanowi jednolity zbiór, stając się wizytówką dziedzictwa kulturowego oraz jednym z najwybitniejszych dzieł naszej kolekcji parkowej.

Trzy "Mutanty" Centrum Rzeźby Polskiej pozyskało z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Zobacz też: Luwr odmówił zaprezentowania kontrowersyjnej rzeźby. Pokaże ją Centrum Pompidou (Associated Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie