Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej wystawy w Pracowni Historii Szydłowca. W Zamku pojawiło się mnóstwo gości

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Mnóstwo gości pojawiło się w Zamku na otwarciu nowej wystawy.
Mnóstwo gości pojawiło się w Zamku na otwarciu nowej wystawy. SCK - Zamek
W sobotę, 10 grudnia nastąpiło oficjalnie otwarcie nowej ekspozycji w Pracowni Historii Szydłowca. Podczas wydarzenia prelekcję wygłosiła Pani Grażyna Głuch, która jest autorką koncepcji wystawy.

Otwarcie nowej wystawy w Pracowni Historii Szydłowca. W Zamku pojawiło się mnóstwo gości

Grażyna Głuch w czasie wydarzenia opowiadała o całym procesie powstawania nowej odsłony Pracowni Historii Szydłowca. Razem z Panią Grażyną współpracowała Pani Marta Łabęcka, która koordynowała proces aranżacji wystawy. Jeśli chcieliby Państwo uczestniczyć w poszerzaniu ekspozycji Pracowni, można się kontaktować: [email protected]

Pracownia utworzona została w 2017 roku w szydłowieckim zamku. Otwarcie nastąpiło przy okazji uroczystej Sesji Rady Miejskiej i obchodów 59-lecia Szydłowca. Pracownia Historii Szydłowca gromadzi zabytki kultury materialnej związane z przeszłością Szydłowca oraz prowadzi działania kulturalne i edukacyjne popularyzujące historie miasta i regionu. Działa w strukturze Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek. Uroczyste otwarcie Pracowni Historii Szydłowca odbyło się 8 lutego 2017 roku.

Zbiórka eksponatów do Pracowni Historii Szydłowca prowadzona była przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek od 2009 roku. Mieszkańcy Szydłowca aktywnie uczestniczyli w tworzeniu zbiorów Pracowni przekazując ponad 300 eksponatów związanych z dziejami Szydłowca, rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie, przedmioty codziennego użytku. Obiekty eksponowane w Pracowni pochodzą również z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu oraz z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.

Przekazane do Pracowni Historii Szydłowca obiekty pochodzą głównie z XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Wyeksponowane zostały w 13 gablotach wystawowych, w kilku grupach tematycznych ilustrujących życie mieszkańców Szydłowca, z wyodrębnieniem: obiektów dotyczących — Żydów szydłowieckich, szkolnictwa i rzemiosła szydłowieckiego, okresu II wojny światowej oraz życia mieszkańców wsi z okolic Szydłowca. Odrębne miejsce znalazły również eksponaty pochodzących z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu, datowane na XV i XVIII wiek. Pracownia wyposażona została w tablice opisujących historię Szydłowca i najważniejsze obiekty zabytkowe miasta oraz makietę Szydłowca. Ekspozycja pn. „Pracownia Historii Szydłowca” mieści się w historycznych wnętrzach szydłowieckiego zamku. Utworzona została na 2. piętrze skrzydła wschodniego zamku, w 5 salach o łącznej powierzchni 250 m2: w sali kominkowej z funkcją koncertowo-konferencyjną oraz w 3 przyległych salach, z wyjściem na bastion zamkowy oraz loggie widokowe. Integralną częścią Pracowni jest salon księżnej Anny Sapieżyny, ostatniej właścicielki Szydłowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie