Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto szlak architektoniczny Stefana Szyllera w Radomiu

Barbara Koś
Jak mówił ksiądz Roman Adamczyk, proboszcz parafii, pomysł przypomnienia radomskich obiektów zaprojektowanych przez słynnego przed wojną architekta, powstał w związku z remontem kościoła, projektowanego przez Stefana Szyllera.
Jak mówił ksiądz Roman Adamczyk, proboszcz parafii, pomysł przypomnienia radomskich obiektów zaprojektowanych przez słynnego przed wojną architekta, powstał w związku z remontem kościoła, projektowanego przez Stefana Szyllera. Barbara Koś
„Szlak architektoniczny Stefana Szyllera” umożliwi wędrówkę trasą ciekawych budowli sakralnych i świeckich w Radomiu i regionie.

Szlak powstał z inicjatywy parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kościelnej na Glinicach i tu właśnie zaczyna się jego trasa. Symboliczne otwarcie szlaku odbyło się w poniedziałek z udziałem szerokiego grona zainteresowanych.

Jak mówił ksiądz Roman Adamczyk, proboszcz parafii, pomysł przypomnienia radomskich obiektów zaprojektowanych przez słynnego przed wojną architekta powstał w związku z remontem kościoła, projektowanego przez Stefana Szyllera.

–Remont dobiega końca a zatem pora na popularyzację naszej trasy – mówił ksiądz Roman Adamczyk.

W popularyzacji szlaku pomoże świeżo wydany przewodnik „Szlak architektoniczny Stefana Szyllera. Prace na ziemi radomskiej”, będącego wspólnym dziełem Iwony Kaczmarskiej – tekst, Roberta Mrozowskiego- koncepcja i Mateusza Kamieńskiego – zdjęcia.

Założenia publikacji przedstawiła Iwona Kaczmarska.

- Znakomity warszawski architekt jest autorem nie tylko wielu znanych budowli w Warszawie ale i 150 warszawskich kamienic– mówiła Iwona Kaczmarska. – Ale nie każdy wie, że projektował obiekty także na ziemi radomskiej przez prawie 40 lat: od około 1890 do 1931 roku. Opisujemy je w przewodniku i prowadzimy zainteresowanych tym szlakiem.

Z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego szlak biegnie przez miejscowości na terenie kilku podradomskich gmin. Obiekty zaprojektowane i zbudowane od podstaw to kościoły w Sadach koło Klwowa,( budowę zakończono w 1931 roku), Przytyku,(1935), Białobrzegach,(1939) i Pionkach (1932).

Rozbudowane według projektu Szyllera zostały kościoły w Jedlni,-Poświętnem (1901), Suchej,(1913) i Cerekwi (1936) a odrestaurowane –świętej Katarzyny w Radomiu(1914) i świętego Zygmunta w Szydłowcu(1926).

Charakterystyczne cechy kościołów projektu Stefana Szyllera to elementy stylu baroku i renesansu: monumentalne, wieloczłonowe bryły oraz kopuły przypominające nieco włoskie bazyliki.

W Radomiu Stefan Szyller zaprojektował też dwa centralne magazyny dla powstałej w 1922 r. radomskiej Wytwórni Papierosów Polskiego Monopolu Tytoniowego przy ulicy Wierzbickiej.(Budowa: 1930 rok) a także dom dla zgromadzenia sióstr przy ulicy Struga.

Teraz przy każdej świątyni i obiektach została ustawiona tablica informacyjna. Opracowana została strona internetowa Szlaku. W kościele pod wezwaniem Najświętszego Sertca Jezusowego obejrzeć można wystawę fotografii „Szlaku”.

W uroczystości otwarcia szlaku udział wzięli: biskup Henryk Tomasik, i Marek Figiel, konserwator zabytków w Radomiu i Leszek Ruszczyk, poseł RP.

-Cieszę się, że świątynie zostały w ten sposób włączone do narodowego dziedzictwa kultury – powiedział biskup, Henryk Tomasik.

Szlak architektoniczny Stefana Szyllera powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 735 tys. zł. Fundusze zostaną przeznaczone na prace remontowe w kościołach znajdujących się na szlaku, jego oznakowanie oraz przygotowanie wydawnictwa promującego nową trasę turystyczną.

Stefan Szyller( 1857 – 1933) jest autorem projektów około stu pięćdziesięciu kamienic, głównie w Warszawie, oraz licznych kościołów. Jego autorstwa są m.in. projekty bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego, gmachu głównego Politechniki Warszawskiej, gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Kształcił się w Petersburgu, gdzie w 1881 roku ukończył wydział architektury miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. Swoją działalność rozpoczął pod koniec lat 70. XIX wieku, w latach 80. osiadł w Warszawie, a w latach 90. XIX wieku był jednym z architektów tworzących tzw. "styl narodowy", które odzwierciedlał w projektach neogotyckich, neorenesansowych i klasycyzujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie