Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarto VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. W foyer sali koncertowej jest aż 31 oficyn. Są spotkania z pisarzami

Barbara Koś
Na Targach są oficyny wydawnicze, ale i stanowiska autorskie. Takie ma, na przykład, Marcin Kępa (z prawej).
Na Targach są oficyny wydawnicze, ale i stanowiska autorskie. Takie ma, na przykład, Marcin Kępa (z prawej). Joanna Gołąbek
W piątek, 22 listopada, otwarto VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. Są stanowiska 31 wydawnictw z Radomia, Kielc, Krakowa i jeszcze innych miast, a nawet gmin.

Miejscem Targów już po raz siódmy jest foyer sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej przy ulicy Żeromskiego 53. Swój dorobek wydawniczy prezentują instytucje i wydawnictwa regionalne.

Są stoiska wydawnictw Petrus, LUCKY, Skarabeusz, AdTempus, Marruda, Muzeum Wsi Radomskiej, RTN, IPN i Nisza, a także Instytutu Genealogii. Polska Kapituła Heraldyków i Genealogów, Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje i gminnych bibliotek: w Przytyku i w Wolanowie.

Są też stanowiska autorskie, na których książki przedstawiają MarcinKępa, Izabela M.Krasińska i Grzegorz Rak.

Otwarcie w samo południe

Uroczystego otwarcie Targów dokonała w samo południe Anna Skubisz- Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, podkreślając dużą ilość tegorocznych stoisk i książek. Dyrektor zaprosiła też obecnych na dalsze imprezy Targów, wśród których są przede wszystkim spotkania z autorami oferowanych publikacji.

Podziękowania dla organizatorów Targów przekazała wiceprezydent, Katarzyna Kalinowska.

- Widzimy, jak bardzo ważna jest w naszym mieście książka - mówiła wiceprezydent Kalinowska.

Wystawa z Huculszczyzny

Po otwarciu Targów zaproszono obecnych na pierwsze piętro foyer, gdzie znajduje się wystawa „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971). Mówił o niej jej autor, doktor Jan Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stanisław Vincenz jest autorem epickiego cyklu „Na wysokiej połoninie”. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W 1940 roku przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji.

Jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury w kraju.

Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości. Tłem opowieści są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 r. – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Po południu spotkania

Po prelekcji na temat wystawy i losów pisarza rozpoczęły się „Spotkania z autografem”. Z czytelnikami spotkali się Grzegorz Bartos, Luiza Borkowska-Ziółkowska, Marcin Kępa, Izabela M. Krasińska, Wojciech Krupa, Mirosław Krzyszewski, Katarzyna Madejska, Ewelina Matuszkiewicz, Beata Piliszek-Słowińska, Paweł Puton, Grzegorz Rak, Anna Rudnicka-Litwinek, Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, Włodzimierz Wolski i Łukasz Zawada.

Ci sami autorzy są dostępni na Targach także w sobotę, 23 listopada. Targi zapraszają w godzinach 10- 15.

Po południu w piątek odbyła się uroczystość wręczenia Radomskiej Nagrody Literackiej.

Power Play w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie