Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pensję prezydenta Radomia w poniedziałek obetną miejscy radni, albo później zrobi to wojewoda

ik
W poniedziałek prezydent Radomia Radosław Witkowski dowie się, czy miejscy radni obetną jego pensję o 20 procent.
W poniedziałek prezydent Radomia Radosław Witkowski dowie się, czy miejscy radni obetną jego pensję o 20 procent. Joanna Gołąbek
O 1,8 tysiąca złotych brutto pensję prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego miałaby zmniejszyć radomska Rada. Projekt uchwały przygotował przewodniczący Dariusz Wójcik. W poniedziałek będzie głosowanie. - Jeśli radni się nie zgodzę to wynagrodzenie prezydenta zmieni wojewoda - przekonuje Dariusz Wójcik.

Przypomnijmy, obowiązek obniżenia pensji samorządowcom o 20 procent nakłada rozporządzenie rządowe. Ma ona obowiązywać od 1 lipca. W związku z tym, że wynagrodzenie prezydentów, burmistrzów i wójtów ustalają rady, one muszą też głosować nad uchwałami zmniejszającymi wynagrodzenie włodarzy.

Cięcia w Radomiu

W uchwale Dariusz Wójcik zaproponował zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego prezydenta z 6,2 tysiąca złotych do 5 tysięcy złotych. Dodatek funkcyjny wynoszący 2,1 tysiąca złotych pozostał by bez zmian. Dodatek specjalny miałby być zmniejszony z 3 tysięcy 320 złotych do 2 tysięcy 840 złotych. Jego wysokość zależy bowiem od wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek za wysługę były zredukowany z 620 do 500 złotych (stanowi 10 procent płacy zasadniczej).

W sumie brutto prezydent miałby zarabiać 10 440 złotych. Teraz jego pensja wynosi 12 240 złotych brutto.

- Zgodnie z ustawą obniżamy pensję zasadniczą prezydenta o 20 procent. Dodatki pozostają na tym samym poziomie, maksymalnym, poza tymi, których wysokość jest zależna od wynagrodzenia zasadniczego - mówi Dariusz Wójcik.

Już raz odmówili

Przypomnijmy, próbę wprowadzenia do porządku obrad uchwały obcinającej pensję prezydenta Radomia przewodniczący Wójcik podjął już podczas posiedzenia Rady Miejskiej 18 czerwca. W związku z tym, że radni dostali uchwałę dopiero w dniu posiedzenia zgodę na zajęcie się nią Rada Miejska musiała wyrazić bezwzględną większością głosów. Zabrakło jednego. Przeciw byli radni Platformy Obywatelskiej, ale też SLD, Wspólnoty Samorządowej i Radomian Razem.

- Ta ustawa sejmowa robi krzywdę samorządom. W wyborach nie będą startować wartościowi ludzie, którzy mają wiedzę, umiejętności i pomysły, ale partyjni działacze wykonujący polecenia z góry - uważa Ryszard Fałek, radny Wspólnoty Samorządowej.

Radni zwracali też uwagę na polityczny kontekst powstania ustawy tnącej wynagrodzenia samorządowców. Jest ona konsekwencją afery z nagrodami dla premier i członków rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Za grzechy ministrów mają płacić samorządowcy, to jest nieporozumienie. To rozporządzenie to głupota - ocenia Wiesław Wędzonka, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej. - Nie uważam, żeby prezydenci zarabiali za dużo biorąc pod uwagę skalę decyzji i odpowiedzialności ponoszą. Zawsze byłem za tym, żeby w ogóle urzędnikom podnosić pensje, w samorządach potrzebujemy fachowców, a nie ludzi, którzy przychodzą do pracy.

Radni, albo wojewoda

W poniedziałek przekonamy się, jak zagłosują radni, czy PiS-owi pomogą radni tworzący opozycję w Radzie i czy wszyscy radni wezmą udział w głosowaniu, bo też może wpłynąć na wynik.

- Bez względu na to głosowanie pensja prezydenta zostanie obniżona, jeśli nie przez radnych to przez wojewodę - przekonuje Dariusz Wójcik.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie