Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc i profilaktyka raka - oni Cię tego nauczą

/inia/
Paulina Pękala pokazała zwiedzającym szkołę jak należy udzielić pomocy niemowlakowi.
Paulina Pękala pokazała zwiedzającym szkołę jak należy udzielić pomocy niemowlakowi. T. Klocek
Uczniowie "medyka" organizują szkolenia, by uświadomić zagrożenia jakie na nas czyhają

Nie tylko pierwsza pomoc

Norbert Czarnecki namawiał wszystkich do ćwiczeń z fantomem. Najpierw sam zaprezentował jak należy udzielić pierwszej pomocy.
Norbert Czarnecki namawiał wszystkich do ćwiczeń z fantomem. Najpierw sam zaprezentował jak należy udzielić pierwszej pomocy.

Norbert Czarnecki namawiał wszystkich do ćwiczeń z fantomem. Najpierw sam zaprezentował jak należy udzielić pierwszej pomocy.

Nie tylko pierwsza pomoc

Oprócz szkoleń pierwszej pomocy uczniowie przeprowadzają także prelekcje na temat raka gruczołu krokowego, raka szyjki macicy czy profilaktyki raka piersi. - Mamy fantom do samobadania piersi i prezentacje na ten temat - mówią uczniowie. - Co tydzień zajęcia u nas mają także pani po mastektomii, które przychodzą na masaż limfatyczny.
Informacje na temat szkoleń udzielane są w siedzibie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu przy ulicy Kelles-Krauza 3 oraz pod numerem telefonu 48/362-13-31 lub poprzez e-mail [email protected]

Nie wiesz jak udzielić pierwszej pomocy, bo brak ci odwagi? Uczniowie Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu to wiedzą i chętnie dzielą się tym z innymi. - Organizujemy szkolenia na ten temat, chętnych nie brakuje - mówią.

Uczniowie medyka bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą podczas Dni Otwartych, które odbyły się w placówce w piątek i sobotę. Można było zwiedzić pracownie masażu, diagnostyki obrazowej, fizjoterapii czy pracownię zabiegów medycznych. To właśnie ta ostatnia uświadamia wszystkim jak ważna jest pierwsza pomoc przedmedyczna.

JAK W SZPITALU

Pracownia do złudzenia przypomina salę szpitalną. Łóżka z chorymi, fantomy odpowiadające ludziom w różnym wieku i uczniowie, którzy ochoczo zapoznają zwiedzających z ratownictwem medycznym. - Wszyscy, którzy odwiedzają naszą szkołę są zaskoczeni wyposażeniem - przyznaje Michał Żychliński, jeden z uczniów. - Sam byłem zdziwiony, bo sądziłem, że będzie tu więcej teorii, tymczasem nacisk kładziony tu jest głównie na praktykę, bo to w końcu podstawa.

Zainteresowani szkołą mogli wysłuchać i zobaczyć jak należy udzielić pomocy w przypadku zasłabnięcia, tonięcia czy zachłyśnięcia. - Mamy też fantom niemowlaka, bo inaczej się ratuje małe dzieci - mówiła Aleksandra Witek, uczennica pochodząca z Torunia. - Namawiamy też wszystkim, żeby sami spróbowali, bo to się może przydać w najmniej spodziewanej sytuacji.

Aleksandra zdecydowała się na radomską szkołę z powodu jej renomy. - Były szkoły medyczne w Torunia i Bydgoszczy, ale zdecydowałam się na Radom, bo cieszy się dobrą opinią i słynie z dużej ilości godzin praktycznych.

Wanda Kamieniak, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu

Wanda Kamieniak, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Radomiu

- Nasi uczniowie chętnie przeprowadzają szkolenia z pierwszej pomocy czy samobadania piersi w szkołach i innych instytucjach. To profesjonalne godzinne zajęcia z użyciem fantomów. Nie mamy uprawnień, by wystawiać zaświadczenia o przebyciu takich szkoleń, ale to przecież chodzi o to, by w razie potrzeby uratować komuś życie.

SZKOLĄ SIEBIE I INNYCH

Poza zajęciami w szkole przyszli ratownicy, masażyści czy technicy elektroradiologii mają praktyki w radomskich szpitalach. - Współpracujemy także z przychodniami specjalistycznymi, Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach czy jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi - wylicza Wanda Kamieniak, kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Medycznych Szkół Policealnych.

Mimo tylu zajęć młodzież ma jeszcze siłę i przede wszystkim chęć do organizowania szkoleń z pierwszej pomocy. - Zgłaszają się do nas szkoły, firmy i inne placówki z prośbą o przeprowadzenie szkolenia - mówi kierownik. - Niedawno przeprowadzili takie szkolenie w więzieniu w Żytkowicach. Robią to sami z siebie, chcą rozpowszechnić wiedzę na temat ratowania życia. Zamiast na zajęcia, biorą fantom i jadą do Iłży czy innych miejscowości szkolić innych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie