Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze miejsce wypoczynku na "Piekielnym szlaku" powstało w Starej Kuźnicy koło Końskich

Marzena Kądziela
Miejsce biwakowe znajduje się na przeciwnym od wioski brzegu malowniczego zalewu
Miejsce biwakowe znajduje się na przeciwnym od wioski brzegu malowniczego zalewu Marzena Kądziela
Altana, zadaszone stoły i ławy, kosze na śmieci, utwardzone podłoże - tak wygląda miejsce wypoczynku nad zalewem w Starej Kuźnicy. Będzie ono służyć zarówno turystom pokonującym "Piekielny szlak", jak i mieszkańcom wioski.
Pierwsze miejsce wypoczynku na
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

"Piekielny szlak" to turystyczny trakt, który wiódł będzie przez dziewięć gmin powiatów: koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego. Jego początek będzie w Piekle, a koniec w... Niebie - małych miejscowościach w gminie Końskie położonych tuż koło siebie. Koło, jakie będzie zataczać szlak, ma długość 250 km. Wędrowcy będą oglądać między innymi: rezerwat Górna Krasna, Cisownik, Sielpię, Piekło Szkuckie, Maleniec, Diablą Górę, Paradyż, Żarnów, Miedzną Murowaną, Białaczów, Gowarczów, Końskie, rezerwat Piekło pod Niekłaniem, Bliżyn.

- Szlak powstaje w uzgodnieniu z gminnymi samorządami, nadleśnictwami, konserwatorami zabytków i innymi instytucjami - informuje Krzysztof Dulewicz, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Końskich. - Każda gmina podpisze odrębną umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia.

ODPOCZYNEK W UROKLIWYM MIEJSCU

Przygotowanie szlaku nie ogranicza się jedynie do wytyczenia i oznakowania trasy. Każda z gmin wybuduje tak zwane miejsca odpoczynku. Gmina Końskie na przykład w Niebie i Starej Kuźnicy. I właśnie w tej drugiej miejscowości, nad malowniczym zalewem, takie miejsce oddano do użytku w kilka dni temu. Co tam znajdziemy?

- Jest duża altana, krąg ogniskowy z ławami, ławy i stoły z zadaszeniem, kosze na śmieci - odpowiada naczelnik. - Wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z pracą konkursową wykonaną na zlecenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania - U Źródeł w Modliszewicach.

Ale miejsce biwakowe i zalew to nie jedyne atrakcje Starej Kuźnicy. W wiosce, gdzie swe domy letniskowe ma wielu mieszkańców Łodzi, znajduje się kuźnia wodna z XVII wieku. Kuźnia pracowała do 1957 roku, a obecnie jest placówką Muzeum techniki w Warszawie. Obiekt położony nad rzeką Młynkowską zachował swe historyczne rozplanowanie przestrzenne.

ZABAWA PRZY ZALEWIE

Nowe miejsce odpoczynku od razu wykorzystali mieszkańcy Starej Kuźnicy i okolicznych wiosek. Była grochówka i pieczona w ognisku kiełbasa. A kalorie można było spalić uczestnicząc w konkurencjach sportowo - rekreacyjnych, w strzelaniu i rzutach do bramki. Chętnie z tego korzystały całe rodziny.
W kategorii dzieci do 7 lat wystartowali: Olivier Borowik, Bartek Kamoda, Paweł Słowiński, Szymon Pacek, Wiktor Glapiński i Adaś Glapiński. Zwyciężył Wiktor Glapiński.

W kategorii tatusiów rywalizowali: Leszek Borowik, Marek Słowiński, Leszek Swat, Maciej Wąsik, Łukasz Grzegorczyk, Tomasz Kaźmierczyk, Paweł Nowak, Krzysztof Kamoda. Najlepszy był Leszek Borowik.

W kategorii kobiet wystartowały: Mieczysława Kamoda, Teresa Sapieha, Ewa Swat, Juszyńska Magda, Katarzyna Borowik, Katarzyna Kamoda, Małgorzata Garbacz, Ola Bukowiecka (6,5 roku), Anna Łyczkowska, Małgorzata Łyczkowska. Zwyciężyła Małgorzata Łyczkowska.

Za zdobycie pierwszego miejsca, nagrody w postaci piłek ufundował burmistrz Miasta i Gminy Końskie Michał Cichocki. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji sportowych czuwali: przedstawiciel Neptuna Grzegorz Telka i naczelnik Krzysztof Dulewicz. W rolę spikera i głównego sędziego wcielił się Krzysztof Serafin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsze miejsce wypoczynku na "Piekielnym szlaku" powstało w Starej Kuźnicy koło Końskich - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie