Piłkarze ręczni Barlinek Industrii Kielce w finale Ligi Mistrzów! PSG pokonany jednym golem!

Paweł Kotwica z Kolonii
Barlinek Industria Kielce pokonała PSG 25:24 i zagra w wielkim finale Ligi Mistrzów. Na zdjęciu z piłką Alex Dujszebajew. Dawid Łukasik
Piłkarze ręczni Barlinek Industrii Kielce po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów! W sobotnim półfinale turnieju rozgrywanego w Kolonii kielczanie pokonali Paris Saint Germain jednym golem - 25:24. Mecz był prawdziwym horrorem, losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej akcji. W niedzielnym finale kielczanie zmierzą się z niemieckim SC Magdeburg, który dość nieoczekiwanie po rzutach karnych wyeliminował z finału Barcę.

Piłkarze ręczni Barlinek Industrii Kielce w finale Ligi Mistrzów! PSG pokonane jednym golem!

Barlinek Industria Kielce - PSG 25:24 (16:14)
Barlinek Industria Kielce: Wolff (1-60 min, 13/36 = 36%) – Nahi, Sanchez-Migallon – Sićko 3, T. Gębala – Karacić 2 (2), Olejniczak 1, D. Dujszebajew 1 – A. Dujszebajew 6 (2) – Kounkoud 1, Moryto 4 (4) – Karaliok 5, Tournat 2. Trener: Talant Dujszebajew.
PSG: Palicka (1-60 min, 10/32 = 31%, 1 gol), Green (na pięć karnych, 2/5 = 40%) - Grebille 1, Keita 1 – Nenadić 1, Prandi 4 – Steins 6 – Kristopans 4 – Sole 1, Balaguer – L. Karabatic 2, H. Toft Hansen, Syprzak 3 (1). Trener: Raul Gonzalez.

Karne. Barlinek Industria Kielce: 8/10 (po jednym rzucie Moryto i A. Dujszebajewa obronił Green). PSG: 1/2 (rzut Nenadicia obronił Wolff).

Kary. Barlinek Industria Kielce: 6 minut (Gębala 4, Olejniczak 2). PSG: 8 minut (Grebille 4, Steins, Grebille po 2).

Sędziowali: Vaclav Horacek, Jirzi Novotny (Czechy).

Widzów: 20.000.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5, 7:5, 7:6, 8:6, 8:7 (‘11), 8:10 (‘19), 9:10, 9:11, 11:11, 11:12, 12:12, 12:13, 16:13 (‘29), 16:14 – 17:14, 17:15, 18:15, 18:16, 19:16 (‘43), 19:17, 20:17(‘45), 20:21 (‘50), 22:21, 22:22, 23:22, 24:23, 24:24, 25:24.

Po niesamowitym horrorze, grze pełnej wzlotów i upadków, szczypiorniści Barlinek Industrii Kielce po raz trzeci w historii i drugi z rzędu meldują się w ścisłym finale Ligi Mistrzów! Zagrają w nim w niedzielę o 18 z niemieckim SC Magdeburg.

Walka z kontuzjami

Przed meczem trwała walka o doprowadzenie do pełnej sprawności obrotowego kieleckiego zespołu, Artioma Karalioka, który dwa tygodnie temu mocno skręcił staw skokowy. Jeszcze 24 godziny przed meczem jego udział był mocno wątpliwy, ale w sobotę rano kielecki klub ogłosił, że „Arczi” dostał zgodę lekarza na grę. Karaliok wyszedł w pierwszej siódemce i w ciągu 11 minut zdobył cztery bramki.

Podobnie miała się sprawa z lewym rozgrywającym PSG, Elohimem Prandim, który niedawno w meczu ligi francuskiej doznał urazu dłoni. Prandi znalazł się w meczowym protokole na mecz z drużyną z Kielc. Wszedł w drugiej połowie i zdobył kilka bramek, ale jego nieskuteczne rzuty w końcówce odbiły się na wyniku.

Oba zespoły grały ze sobą już 11-krotnie, siedem razy wygrywali paryżanie, cztery razy kielczanie. Dla naszego zespołu najcenniejsze było zwycięstwo 28:26 w półfinale Final Four z 2016 roku, nazajutrz drużyna trenera Talanta Dujszebajewa wygrała Ligę Mistrzów.

Wzloty i upadki

Pierwsza połowa była wyrównana. Bardzo dobrze bronił Andreas Wolff, który odbił 7 rzutów, w tym karnego, na podobnym poziomie grał jego vis a vis, Andreas Palicka. Najwięcej problemów naszej defensywie sprawiali oczywiście najniższy (Luc Steins) i najwyższy (Dainis Kristopans) zawodnik na boisku. Obie drużyny prowadziły na przemian, zależnie od tego, której z nich dobre akcje obronne nałożyły się na skuteczne ataki. W 11 minucie po golu Alexa Dujszebajewa prowadziliśmy 7:5, ale od stanu 8:6 mistrzowie Polski mieli długi (8 minut) przestój w zdobywaniu bramek i w 19 minucie przegrywali 8:10. Na szczęście końcówka tej części gry należała do naszego zespołu. Ciągle wspaniale bronił Wolff, a w ataku pozycyjnym drużyna z Kielc rozgrywała płynne akcje, kończone widowiskowymi bramkami. W 29 minucie po wrzutce Alexa Dujszebajewa do Szymona Sićki było 16:13. PSG zdążyło odpowiedzieć tylko jednym golem.

Świetny początek, potem znów przestój

Druga połowa rozpoczęła się od seryjnych interwencji obu bramkarzy i prostych błędów z obu stron. W efekcie pierwsza bramka padła dopiero po sześciu minutach (Alex), a dla PSG po blisko dziewięciu. Kielczanie utrzymali poziom gry z końcówki pierwszej połowy i w 43 minucie, po trafieniu Igora Karacicia z karnego, wygrywali 19:16. Niestety, coś się zacięło, nasi zawodnicy zaczęli popełniać proste błędy i oddawać rzuty z nieprzygotowanych pozycji, paryżanie odrabiali bramkę za bramką. Przy stanie 20:20 Alex Dujszebajew przestrzelił karnego i za chwilę Luc Steins wyprowadził PSG na 21:20 (50 minuta).

Końcówka to był horror

Rozpoczęła się gra nerwów. W 52 minucie Karacić trafił z karnego i znów prowadziliśmy – 22:21, a dwie minuty przed końcem po golu Karacicia 24:23. Wyrównał Mathieu Grebille, a kilkanaście sekund potem po faulu na Karaciciu z karnego na 25:24 rzucił Arkadiusz Moryto. PSG wziął czas, a po nim Wolff wygrał w sytuacji sam na sam ze Steinsem! Do końca było 17 sekund, Talant Dujszebajew wziął czas. Jednak po wznowieniu gry Karacić źle podał do Moryto i rywale przechwycili piłkę. Cztery sekundy. Rzucał Prandi, a piłkę po bloku Karalioka chwycił Wolff. Byliśmy w finale!

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ LIVE

Dwa pierwsze rzuty kielczan broni Palicka, trafiają Nenadić i Karaliok.
5:4 (8) po karnym Moryto.
7:6 Karaliok, jego czwarta bramka
Wolff broni karnego, 14:13 (28)
Świetna końcówka kielczan, którzy zdobywają widowiskowe bramki i prowadzą 16:13.

Po pierwszej połowie kielczanie prowadzą 16:14, choć na prowadzenie wychodzili też rywale. Bardzo dobrze broni Andreas Wolff, który odbił 7 rzutów, w tym karnego. Bramki dla kielczan zdobywali A. Dujszebajew 5 (1), Karaliok 4, Sićko 2, Tournat 2, Moryto 2 (2), Olejniczak 1. Dla PSG: Steins 5, Kristopans 3, Syprzak 2 (1), Keita 1, Sole 1, L. Karabatic 1, Nenadić 1.

Druga połowa. Na początek dobre obrony bramkarzy. Prawie 6 minut bez bramki, w końcu na 17:14 trafia A. Dujszebajew. Pierwszy gol PSG po przerwie w 39 min, 17:15.
18:15 Sićko z kontry.
19:16 Karacić z karnego
Niestety, po kilku błędach kielczan PSG doprowadza do remisu 20:20, 48 minuta.
Green broni karnego Alexa Dujszebajewa, za chwilę Steins i PSG prowadzi 21:20.
21:21 Dani Dujszebajew.
22:21 Karacić z karnego
25:24 Moryto z karnego, 1,5 minuty do końca
29'01 - czas dla PSG
Wolff broni sam na sam z ze Steinsem, mamy piłkę, czas dla Kielc!
17 sekund do końca.
PSG kryje na całym boisku, Karacić źle podaje do Moryto. Piłkę ma PSG, 4 sekundy.
Rzuca Prandi piłka po rękach Karalioka, łapie ją Wolff.
JESTEŚMY W FINALE!!!!

Kieleccy szczypiorniści jak dotąd uczestniczyli w tej imprezie pięć razy: w 2013, 2015 (w obu przypadkach zdobywali brązowe medale), 2016 (złoto), 2019 (czwarte miejsce) i 2022 roku (srebro). Najbardziej pamiętny był oczywiście turniej z 2016 roku, z finałem węgierskim MVM Veszprem, kiedy na czternaście minut przed końcem normalnego czasu gry drużyna z Kielc przegrywała różnicą dziewięciu bramek, a zdążyła odrobić straty, doprowadziła do dogrywki, a następnie wygrała konkurs rzutów karnych. Ekipa trenera Talanta Dujszebajewa była wtedy pierwszą polską drużyną, biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny, która wygrała Ligę Mistrzów.

Nie do pogardzenia dla zwolenników dreszczowców był także ubiegłoroczny finał, w którym mistrzowie Polski dopiero po rzutach karnych przegrała z Barcą. I właśnie hiszpański zespół, który wygrał dwie ostatnie edycje Champions League, jest w opinii większości fachowców, faworytem turnieju 2023.

Barlinek Industria Kielce - PSG, 17 06 2023 Liga Mistrzów kiedy mecz gdzie obejrzeć transmisja tv relacja live online za darmo internet live stream

Dla Żółto-Biało-Niebieskich tegoroczny turniej w Kolonii będzie zwieńczeniem jednego z najbardziej szalonych sezonów w historii klubu. W listopadzie poinformowano o rezygnacji ze wspierania klubu strategicznego sponsora, browar Van Pur. Przez kilka miesięcy los klubu wisiał na bardzo cienkim włosku, a zawodnicy i trener nie nadążali z odbieraniem telefonów z ofertami pracy od innych czołowych klubów. Aby przetrwać, za milion euro sprzedano do Telekomu Veszprem jednego z najlepszych rozgrywających świata, Francuza Nedima Remiliego. Na szczęście udało się pozyskać nowego, w dodatku lokalnego dobrodzieja – firmę Barlinek Michała Sołowowa. Spłacono długi, a najbliższa przyszłość klubu rysuje się w ciepłych kolorach.

W półfinałach kolońskiego turnieju zagrają Barca z SC Magdeburg (swoje pożegnalne w barwach mistrza Niemiec rozegra Polak, Piotr Chrapkowski), a Barlinek Industria zmierzy się z najlepszą drużyną Francji, Paris Saint Germain Handball (w zespole paryżan reprezentant Polski, Kamil Syprzak).

Mecz rozpocznie się za kilka minut, trwa prezentacja, wybiegają na boisko zawodnicy z Kielc.

Drużyna z Paryża była rywalem kielczan w Lidze Mistrzów już wielokrotnie. Bilans spotkań to 4 wygrane kielczan i 7 rywali. Najbardziej pamiętne zwycięstwo mistrzów Polski to sezon 2018/19 – 34:24 w Kielcach. W Final Four doszło do jednego meczu między tymi ekipami – w półfinale szczęśliwej dla naszego klubu rywalizacji w 2016 roku – drużyna trenera Talanta Dujszebajewa wygrała 28:26. Dla paryżan, podobnie jak dla Barlinek Industrii Kielce, nadchodzący Final Four będzie szóstym. Ale PSG nigdy nie wygrał Ligi Mistrzów, mimo olbrzymich nakładów ponoszonych od lat przez sponsorujących klub katarskich szejków. Najbliżej był w 2017 roku, kiedy przegrał w finale z macedońskim Vardarem Skopje. Pozostałe cztery udziały zakończyły się na trzecim miejscu.

W tym sezonie PSG wygrał rywalizację w grupie A i, podobnie jak kielczanie, nie musiał grać w 1/8. W ćwierćfinale drużyna hiszpańskiego trenera Raula Gonzaleza wyeliminowała niemieckie THW Kiel (wygrana na wyjeździe 31:27 i u siebie 32:29).

Z Paryża przed tym sezonem trafili do Kielc Benoit Kounkoud i Nedim Remili, a wcześniej Dylan Nahi. Poza wymienionymi PSG ma w składzie kilku światowego formatu zawodników, jak bracia Nikola i Luka Karabatic, holenderski playmaker Luc Steins, duński bramkarz Yannick Green, szwedzki golkiper Andreas Palicka, czy – od niedawna (transfer z Telekomu Veszprem) serbski rozgrywający Petar Nenadić.

- Teoretycznie każda z drużyn ma 25 procent szans na wygranie Ligi Mistrzów, choć moim faworytem też jest Barcelona, ma 26 procent – mówi trener kielczan, Talant Dujszebajew. - Jeśli chodzi o PSG, to ostatnich latach ta drużyna straciła w ostatnich latach kilka gwiazd, ale przez to stała się bardziej drużyną. Ciągle ma kilku znakomitych graczy i żeby ją pokonać, musimy zagrać znakomity mecz – dodaje.

Praktycznie do ostatniej chwili będzie trwała walka o postawienie na nogi jednego z kluczowych graczy kieleckiego zespołu, Artioma Karalioka. Białoruski obrotowy w finale Orlen Pucharu Polski 3 czerwca mocno skręcił kostkę. Sztab medyczny stawał na głowie, aby doprowadzić go do sprawności, ale na 24 godziny przed meczem z PSG „Arczi” nie nadawał się do gry. Będą mogli zagrać kontuzjowani ostatnio Michał Olejniczak i Igor Karacić.

Mecze turnieju Final Four pokaże Eurosport 1.

Internet - Player.pl

GDZIE SĄ CHŁOPCY Z TAMTYCH LAT, CZYLI CO DZIŚ ROBIĄ BYŁE GWIAZDY VIVE KIELCE [ZDJĘCIA]

IGOR KARACIĆ SIĘ ZARĘCZYŁ. ZOBACZ JEGO PIĘKNĄ WYBRANKĘ

PIĘKNOŚĆ Z UKRAINY. ZOBACZ PARTNERKĘ ARTIOMA KARALIOKA

BYŁY ZAWODNIK VIVE KIELCE JEST CZOŁOWYM POKERZYSTĄ ŚWIATA. WYGRYWA MILIONY DOLARÓW

RESTAURACJE, STRZELNICA, SKLEP, DEVELOPERKA, CAMPY DLA MŁODZIEŻY– ZOBACZ BIZNESY PIŁKARZY RĘCZNYCH [ZDJĘCIA]

POLUB NAS NA FACEBOOKU. NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA: